W Rosji wojna Putina na Ukrainie rysuje linie frontu

W wiosce Kamenka w południowej Rosji, w obwodzie rostowskim, w pobliżu granicy z Ukrainą, 47-letni Aleksiej Safonow był przerażony wiadomością, że Rosja rozpoczęła ofensywę w zeszłym tygodniu. Potem zaczął pracować jako główny inżynier na lodowisku i zachorował, gdy jego koledzy imprezowali.

„Czas pokazać, co możemy zrobić z tymi 'nazistami’, więc czas rozpocząć ten proces” – powiedział, odnosząc się do twierdzenia Putina, że ​​„rozbraja” Ukrainę i jej przywództwo. „To sprawiło, że byłem naprawdę przygnębiony i przygnębiony. Ludzie wokół mnie są tym podekscytowani. Kiedy na nich patrzę, nie widzę światła na końcu tunelu”.

Tego wieczoru napisał smutny post w mediach społecznościowych, ubolewając nad „horrorem i wstydem” wojny, która „byłaby katastrofalna”. Początkowo otrzymał 19 komentarzy, większość z nich go atakowała. Znajomy, miejscowy policjant, ostrzegł go, żeby go nie usuwał, ale odmówił.

Następnego dnia w pracy dyrektor generalny kompleksu włamał się, krzyczał i przeklinał Safonowa.

Powiedział: „Albo usuniesz ten post, albo nie potrzebujemy tutaj ludzi takich jak ty”. Kazał mi podpisać rezygnację, ale spakowałem walizki i wyszedłem”.

Później trzech policjantów uzbrojonych w karabiny automatyczne przyszło do jego domu, aresztowało go i oskarżyło o brak szacunku dla społeczeństwa i Federacji Rosyjskiej. Staje przed sądem w piątek i obawia się, że władze mogą sfabrykować poważniejsze oskarżenie.

Sejsmiczny efekt wojny zaczął pojawiać się na wielu Rosjanach, pogłębiając te podziały w społeczeństwie. Prezenterzy telewizji państwowej mówią widzom, że sankcje dowodzą, że Zachód nienawidzi Rosjan.

Zamknięta przestrzeń powietrzna Europy, toksyczna rosyjska marka jest teraz unikana w sporcie, szachach, hokeju na lodzie, piłce nożnej, wyścigach samochodowych, galeriach sztuki, Harley-Davidson, Disneyu, Batmanie, Eurowizji, firmach produkujących luksusowe samochody i Maersk Shipping Line, Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim, duże firmy naftowe, norweski państwowy fundusz majątkowy i wiele innych.

READ  Co by się stało, gdyby Stany Zjednoczone wprowadziły na Ukrainie strefę zakazu lotów?

Efekt kaskadowy był szybki. Google zablokowało kanały YouTube połączone z państwowymi mediami RT i Sputnik. Odrzucili to nawet przywódcy skrajnej prawicy w Europie i siłacze Europy Środkowo-Wschodniej. Rubel załamał się, a bank centralny wstrzymał handel na dwa dni, gdy Putin zakazał Rosjanom deponowania walut obcych na kontach lub wysyłania ich za granicę.

Kiedy minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wstał, aby przemawiać na Konferencji Rozbrojeniowej w Genewie we wtorek, prawie wszyscy delegaci wstali i opuścili salę. Kiedy starszy urzędnik Wiaczesław Wołodin wrócił do domu z oficjalnej podróży w weekend, jego samolot został usunięty z przestrzeni powietrznej Szwecji i Norwegii.

Szczerze mówiąc, poza kręgami liberalnymi krytyka publiczna jest wciąż stosunkowo niewielka w kraju, w którym sprzeciw nie jest tolerowany. W jej skład wchodziło jednak kilku potężnych oligarchów, choć mieli oni niewielki lub żaden wpływ na Putina.

Miliarder przemysłowiec Oleg Deripaska wezwał do pokoju „jak najszybciej” w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram. Urodzony na Ukrainie magnat Michaił Fridman napisał list do pracowników LetterOne, po raz pierwszy ogłoszony w Financial Times, mówiąc, że wojna nigdy nie może być rozwiązaniem.

Prezenter telewizji państwowej Ivan Urgant zamieścił czarny kwadrat na swojej stronie na Instagramie w dniu inwazji, wraz ze słowami „Strach i ból. Nie dla wojny”. Jego program został odwołany następnego dnia i nie jest jasne, czy tak się stanie. nadaj ponownie.

Nawet córka rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa zamieściła w mediach społecznościowych czarny baner z napisem „Nie dla wojny”, choć szybko go usunęła.

Anissa moje kondolencjeMavic, dyrektor generalny Mavic, który ma powiązania z RT i jeden z najsilniejszych zwolenników Putina od lat, ogłosił we wtorek, że „zerwał wszelkie powiązania z RT”, umieszczając na Twitterze czarny baner z napisem „Rosja bez Putina”.

READ  Doradca Zełenskiego mówi, że plan pokojowy dla Ukrainy jest jedynym sposobem na zakończenie wojny w Rosji

Osoby apolityczne odczuwały potrzebę wyjaśnienia swojego sprzeciwu. Peter Svidler, rosyjski ekspert od szachów, zwykle tweetuje o szachach, Wordle i psach. Ale napisał w zeszłym tygodniu, że milczenie jest niemożliwe. Napisał „Nie dla wojny”.

„Powiedzmy przynajmniej kilka rzeczy na żywo. Nie zgadzam się z wojną, którą mój kraj toczy na Ukrainie. Nie sądzę, aby Ukraina ani naród ukraiński są moimi wrogami ani czyichkolwiek wrogów”. 24 szachy Strumień.

Według organizacji prawniczej OVD-Info, od czasu inwazji w dziesiątkach miast aresztowano prawie 6500 protestujących. Psychiatrzy, lekarze, architekci, dziennikarze, aktorzy, historycy, programiści komputerowi, filmowcy, księża prawosławni i inni podpisali listy otwarte protestujące przeciwko wojnie.

Iwan Żdanow, dyrektor Fundacji Antykorupcyjnej, kierowanej przez uwięzionego dysydenta Aleksieja, powiedział, że jeśli Putin nie zmieni kursu, Rosja „zajmie jej miejsce jako kraj agresora i zła, kraj, który będzie ponosił odpowiedzialność za swoje zbrodnie przez pokolenia. ”. Nawalnego. Żdanow przemawiał na wideo, wzywając do ogólnokrajowej kampanii przeciwko dezinformacji.

Jednak gdy gospodarka Rosji znalazła się pod silną presją sankcji, rosyjscy urzędnicy nasilili retorykę i zacieśnili uścisk.

W poniedziałkowym tweecie opublikowanym przez rosyjskie MSZ jej rzeczniczka Maria Zacharowa zakwestionowała, czy „proces denazyfikacji w Niemczech po zakończeniu II wojny światowej” rzeczywiście został zakończony, komentując decyzję Niemiec o wysłaniu broni na Ukrainę.

A poseł Andriej Klimow wezwał do oskarżeń o zdradę stanu wobec tych, którzy „współpracowali z zagranicznymi ośrodkami wrogimi Rosji, co wyraźnie szkodzi naszemu bezpieczeństwu narodowemu”.

Starsze pokolenie Rosjan, którzy oglądają telewizję państwową, boją się i podziwiają Putina za stabilność, jaką przyniósł po chaosie po upadku Związku Radzieckiego w latach 90. XX wieku. Ale zdolność przewidywania zniknęła.

Inżynier lodowiska Safonow powiedział, że najmocniej ucierpią zwykli Rosjanie o niskich dochodach, ale bogatym elitom będzie dobrze jak zwykle.

READ  Orki rozbijają się podczas regat w pobliżu Hiszpanii w najnowszym pokazie zaskakującego i niebezpiecznego zachowania

„Dla Rosji oznacza to, że wrócimy do jaskiń” – powiedział. „Myślę, że to jak koniec Rosji”.

Natasha Abakumova przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *