Ukraina ostrzega przed nowym rosyjskim atakiem; Szwecja i Finlandia są bliskie wejścia do NATO

  • Ukraina ostrzega przed nowym atakiem z południa Rosji
  • Ukraina twierdzi, że siły uderzeniowe zaatakowały rodzinne miasto prezydenta
  • Stany Zjednoczone i Włochy zgadzają się na przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO
  • Ukraina wzywa Chiny do pomocy w zakończeniu wojny, mówi SCMP

Kijów / WASZYNGTON, 4 sierpnia (Reuters) – Ukraina powiedziała, że ​​Rosja rozpoczęła budowę wojskowych sił ofensywnych wymierzonych w rodzinne miasto prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Krzywy Róg, gdy NATO zbliża się do swojej największej ekspansji od dziesięcioleci, gdy sojusz reaguje na inwazję na Ukrainę. .

Senat USA i parlament Włoch zatwierdziły w środę wejście Finlandii i Szwecji do 30-narodowej Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). W ramach członkostwa w NATO, które musi zostać ratyfikowane przez wszystkie 30 państw członkowskich, atak na jednego członka jest atakiem na wszystkich. Czytaj więcej

„To historyczne głosowanie wysyła ważny sygnał do ciągłego, ponadpartyjnego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w NATO oraz do zapewnienia, że ​​nasz sojusz jest przygotowany do sprostania wyzwaniom dnia dzisiejszego i jutrzejszego” – powiedział w oświadczeniu prezydent USA Joe Biden.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rosja, która 24 lutego najechała Ukrainę, wielokrotnie ostrzegała Finlandię i Szwecję przed przystąpieniem do NATO.

30 sojuszników NATO podpisało w zeszłym miesiącu protokół akcesyjny, umożliwiający im przyłączenie się do sojuszu nuklearnego pod przewodnictwem USA po ratyfikowaniu rezolucji przez jego członków. Czytaj więcej

Certyfikacja może potrwać do roku.

Ukraina w środę odrzuciła sugestie byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, że ​​Rosja chce „wynegocjowanego rozwiązania” pięciomiesięcznej wojny, mówiąc, że jakikolwiek dialog będzie zależał od zawieszenia broni i wycofania jej wojsk.

Pierwsze próby rozmów pokojowych w marcu nic nie dały.

South China Morning Post (SCMP) poinformował w czwartek, że Ukraina szuka okazji do rozmowy „bezpośrednio” z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, aby pomóc zakończyć wojnę.

READ  Brytyjski król Karol po raz pierwszy przewodniczy niedzielnemu nabożeństwu żałobnemu jako król

W wywiadzie dla syryjskiego Centrum ds. Osób Zaginionych Zełenski wezwał Chiny do wykorzystania swojego politycznego i gospodarczego wpływu na Rosję w celu zakończenia walk.

„To bardzo potężny kraj. To silna gospodarka… więc może wpływać politycznie i gospodarczo na Rosję. Chiny (również) są stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ” – cytuje raport Zełenskiego.

Nowy atak z południa

W czwartkowej aktualizacji Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że siły rosyjskie wzięły udział na polu bitwy w wielkiej działalności wojskowej, strzelając z czołgów, artylerii lufowej i rakietowej w kilku częściach Ukrainy.

Wcześniej Ukraina ostrzegała, że ​​Moskwa może przygotowywać się do nowych operacji ofensywnych na południu Ukrainy. Czytaj więcej

Dmytro Chivitsky, gubernator regionu Sumy na granicy z Rosją, powiedział, że trzy miasta zostały w środę zbombardowane przez siły rosyjskie łącznie 55 pociskami. Nie było obrażeń, ale domy i budynki handlowe zostały uszkodzone.

Powiedział, że osiem pocisków artyleryjskich trafiło w dzielnicę mieszkalną gminy Krasnobilska.

Burmistrz Nikopola Jewhen Jewtuszenko, na zachód od Zaporoża w środkowej Ukrainie, powiedział za pośrednictwem swojego kanału Telegram, że jego miasto zostało zbombardowane w nocy.

Ukraiński doradca prezydenta Ołeksij Aristowicz powiedział w wywiadzie, który pojawił się na YouTube, że celem rosyjskiej ofensywy na wschodzie było zmuszenie Ukrainy do odwrócenia sił z regionu, który stanowi realne zagrożenie – Zaporoże.

Rosja została w marcu oskarżona o niebezpieczne odpalenie rakiet w pobliżu zaporoskiej elektrowni atomowej, którą jej siły przejęły w pierwszych tygodniach inwazji.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken oskarżył Moskwę o wykorzystanie największej ukraińskiej elektrowni jądrowej jako „tarczy nuklearnej” w atakach na siły ukraińskie. Czytaj więcej

Reuters nie był w stanie zweryfikować raportów z pola bitwy.

Rosja zaprzecza, jakoby celowała w ludność cywilną, ale wiele miast i miasteczek zostało zniszczonych, a tysiące zabitych w największym europejskim konflikcie od II wojny światowej. Ukraina i jej zachodni sojusznicy oskarżają siły rosyjskie o popełnienie zbrodni wojennych.

READ  Szczyty COVID w Chinach trwają 2-3 miesiące, potem uderzają w obszary wiejskie - ekspert

kryzys żywnościowy

Prezydent Rosji Władimir Putin wysłał wojska na Ukrainę w ramach, jak to nazwał, „specjalnej operacji wojskowej”, aby pozbyć się faszystów z kraju. Ukraina i Zachód powiedziały, że Putin rozpoczął nieuzasadnione „imperialistyczne” przejęcie ziemi.

Wojna spowodowała światowy kryzys energetyczny i żywnościowy. Rosja i Ukraina produkują około jednej trzeciej światowej pszenicy, a Rosja jest głównym dostawcą energii do Europy.

Porozumienie między Moskwą a Kijowem, wynegocjowane przez ONZ i Turcję, umożliwiające bezpieczny przepływ statków z zbożem z Ukrainy, zostało okrzyknięte rzadkim sukcesem dyplomatycznym w czasie wojny.

W środę przez Bosfor przepłynął pierwszy statek przewożący ukraińskie zboże od początku wojny.

Statek Razzoni opuścił Odessę nad Morzem Czarnym wczesnym rankiem w poniedziałek, przewożąc 26 527 ton kukurydzy do libańskiego portu Trypolis. Czytaj więcej

Zełenski powiedział, że Ukraina musi eksportować co najmniej 10 milionów ton zboża, aby w trybie pilnym zredukować deficyt budżetowy w wysokości 5 miliardów dolarów miesięcznie.

Wysoki rangą turecki urzędnik powiedział, że trzy statki mogą opuścić ukraińskie porty dziennie po wypłynięciu Razoniego, podczas gdy minister infrastruktury Ukrainy powiedział, że kolejnych 17 statków zostało załadowanych produktami rolnymi i czeka na wypłynięcie.

(Poprawia tę historię, usuwa apostrof)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. Napisane przez Michaela Perry’ego i Himani Sarkar

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *