Ukraina przygotowuje się do odbicia zdewastowanego Siewierodoniecka, gdy zbliżają się do niego Rosjanie

  • Nie ma czego bronić – Analityk
  • Rosja walczy o ostatnie rejony wschodniego regionu
  • Wojna odnosi się do czterech miesięcy po inwazji rosyjskiej
  • MAEA jest zaniepokojona personelem elektrowni atomowej w Zaporożu

Kijów (Reuters) – Ukraina wycofa swoje siły ze zrujnowanego miasta Siewierodonieck po tygodniach walk ulicznych i bombardowań, powiedział gubernator Kijowa, co byłoby ogromnym zyskiem dla Rosji, która nasila swoją ofensywę w kraju. wschód.

Obie strony poinformowały w piątek, że siły rosyjskie zajęły również miasto około dziesięciu kilometrów na południe, gdy Moskwa zbliżała się do ostatnich fragmentów kontrolowanego przez Ukrainę terytorium w przemysłowym regionie Ługańska.

Moskwa powiedziała, że ​​otoczyła kordonem około 2000 Ukraińców i to, co określiła jako obce siły na tym obszarze. Reuters nie był w stanie samodzielnie zweryfikować żadnego z relacji z pola bitwy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raporty pojawiły się cztery miesiące temu, odkąd prezydent Rosji Władimir Putin wysłał dziesiątki tysięcy żołnierzy przez granicę, wywołując konflikt, który zabił tysiące, przesiedlił miliony i obrócił w gruzy całe miasta.

Jeśli pójdzie dalej, wycofanie się z Siewierodoniecka będzie największym odwróceniem sytuacji Ukrainy od utraty południowego portu Mariupol w maju.

Wydaje się, że ostatnie wydarzenia w Rosji zbliżyły Kreml do pełnej kontroli nad Ługańskiem, co jest jednym z zadeklarowanych przez Moskwę celów wojennych, i utorowało drogę bliźniaczemu miastu Łysieczańsk w Siewierodoniecku, które stało się kolejnym głównym celem walk.

Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Gajdai powiedział, że wojska w Siewierodoniecku otrzymały już rozkazy przeniesienia się na nowe pozycje.

„Przebywanie na pozycjach, które zostały rozbite na kawałki przez kilka miesięcy tylko po to, by tam pozostać, nie ma sensu” – powiedział Gaidai ukraińskiej telewizji.

READ  Myśliwiec zestrzeliwuje rosyjski pocisk lecący na Ukrainę: Air Force

„czerwona flaga”

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego, ale zrezygnowała z wczesnej ofensywy w stolicy, Kijowie, w obliczu zaciekłego oporu wspieranego przez zachodnią broń.

Od tego czasu Moskwa i jej pełnomocnicy skupili się na południu i Donbasie, wschodnim regionie składającym się z Ługańska i sąsiedniego Doniecka, i rozmieścili miażdżącą artylerię w jednych z najbardziej zaciekłych bitew lądowych w Europie od czasów II wojny światowej. Czytaj więcej

Siły ukraińskie utrzymywały się tygodniami w Siewierodoniecku, próbując zmęczyć siły rosyjskie przez wyniszczenie i zyskać czas na przybycie dostaw ciężkiej broni.

„Nasze siły musiały się wycofać i dokonać taktycznego wycofania się, ponieważ nie było już czego bronić. Nie było tam już miasta, a po drugie, nie mogliśmy pozwolić, aby zostało okrążone”, Ołeksandr Mosenko, kijowski analityk wojskowy, powiedział.

Ukraina ponownie naciskała w piątek o więcej broni, a jej najwyższy generał Walery Załużny powiedział swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi w rozmowie telefonicznej, że Kijów potrzebuje „ognistego parytetu” z Moskwą, aby ustabilizować sytuację w Ługańsku. Czytaj więcej

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że Rosjanie próbują otoczyć Łyschansk i rozpoczęli ataki na Siewierodonieck, aby uzyskać pełną kontrolę. Jednak rzecznik firmy Ołeksandr Mutozyanek odmówił skomentowania wypowiedzi Gajdaia na temat wycofania się.

Burmistrz Oleksiy Babchenko powiedział, że siły rosyjskie wkroczyły w piątek na południe miasta Hersk i zajęły cały obszar.

„Nad administracją miejską (w Herceg) powiewa czerwona flaga” – powiedział Reuterowi przez telefon rzecznik administracji regionalnej.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że zdobyło Herceg i pobliskie miasto Zolote po tym, co nazwało „porażką” ukraińskich żołnierzy. Powiedziała wcześniej, że otoczyła w Hercegu do 2000 ukraińskich żołnierzy, w tym 80 zagranicznych bojowników.

READ  Indie prężą swoje morskie muskuły, wzmacniając Morze Arabskie

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiedział, że jego siły osiągnęły pewien sukces w południowym regionie Chersoniu, zmuszając Rosjan do wycofania się z pozycji obronnych w pobliżu wsi Ołhin w ostatnim ukraińskim kontrataku.

Reuters nie był w stanie potwierdzić szczegółów walk.

Broń i obrona

Minister spraw zagranicznych Ukrainy bagatelizował potencjalną utratę większego terytorium w Donbasie.

„Putin chciał zająć Donbas do 9 maja. Jesteśmy (tam) 24 czerwca i nadal walczymy. Wycofanie się z niektórych bitew wcale nie oznacza przegranej wojny” – powiedział Dmytro Kuleba w wywiadzie dla włoskiej gazety Corriere della. Sera.

Rosja twierdzi, że wysłała wojska na Ukrainę, aby osłabić zdolności wojskowe jej południowego sąsiada i wykorzenić to, co określiła jako niebezpiecznych nacjonalistów.

Ukraina, która twierdzi, że Rosja zaaranżowała grabież ziemi w stylu imperium, otrzymała w tym tygodniu nowe wsparcie od Zachodu.

Europejscy przywódcy zatwierdzili formalną kandydaturę Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej – decyzja, o której Rosja powiedziała w piątek, będzie miała negatywne konsekwencje i będzie równoznaczna z „zniewoleniem” sąsiednich krajów przez UE. Czytaj więcej

Wojna wywarła ogromny wpływ na światową gospodarkę i europejskie rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, podnosząc ceny gazu, ropy i żywności, powodując zmniejszenie przez Unię Europejską jej silnej zależności od rosyjskiej energii oraz skłaniając Finlandię i Szwecję do ubiegania się o członkostwo w NATO.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ONZ stwierdziła, że ​​jest coraz bardziej zaniepokojona dobrem ukraińskich pracowników kontrolowanej przez Rosję elektrowni atomowej Zaporoże na południowym wschodzie Ukrainy, największej w Europie.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała kilka miesięcy temu, że Zaporoże, gdzie ukraińscy pracownicy zarządzają fabryką na polecenie rosyjskich sił, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i chce wysłać tam misję. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

READ  Przedstawiciel obrony USA powiedział, że siły rosyjskie zbliżyły się do Kijowa o około trzy mile, a Czernihów był teraz „odizolowany”.

Raportowanie przez biura Reuters. Napisane przez Michaela Perry’ego, Angusa McSwana i Andrew Heavensa; Montaż przez Himani Sarkara, Williama McLeana i Nicka McPhee

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *