Unia Europejska i Stany Zjednoczone ostrzegają przed przekształceniem wojny między Izraelem a Hamasem w konflikt regionalny – Politico

Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell i sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas wizyt na Bliskim Wschodzie ostrzegli w sobotę, że wojna między Izraelem a Hamasem przeradza się w konflikt regionalny w miarę eskalacji działań wojennych po zabiciu wyższego rangą urzędnika Hamasu w tym tygodniu.

„Bezwzględnie konieczne jest dopilnowanie, aby Liban nie został wciągnięty w konflikt regionalny” – powiedział Borrell na konferencji prasowej w Bejrucie. Reutera I Agencja prasowa Francji. „Wysyłam także tę wiadomość do Izraela: nikt nie wygra w regionalnym konflikcie” – powiedział.

W sobotę Blinken spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i ministrem spraw zagranicznych Hakanem Fidanem w ramach nowej wizyty dyplomatycznej na Bliskim Wschodzie. Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller powiedział w oświadczeniu dla Reuters, że Blinken „podkreślił potrzebę zapobiegania rozprzestrzenianiu się konfliktu, zapewnienia uwolnienia zakładników, rozszerzenia pomocy humanitarnej i ograniczenia ofiar wśród ludności cywilnej”. Reutera.

Burrell Powiedział Podczas spotkania, które dotyczyło południowego Libanu oraz wojny w Gazie i Syrii, zgodził się z premierem Libanu Najibem Mikatim na pracę nad „deeskalacją i długoterminową stabilnością”.

Podniósł także alarm w związku z „niepokojącą intensyfikacją wymiany ognia” na linii demarkacyjnej Narodów Zjednoczonych między Libanem a Izraelem, zwanej Błękitną Linią.

Dodał: „Priorytetem jest uniknięcie eskalacji regionalnej i wzmocnienie wysiłków dyplomatycznych w celu stworzenia warunków do osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju między Izraelem, Palestyną i regionem”. Powiedział Burrell w poście na X.

Wzrosły obawy, że konflikt między Izraelem a Hamasem rozprzestrzeni się na kraje sąsiednie, w miarę jak liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy stale rośnie, osiągając około 23 000 osób, trzy miesiące po brutalnym odwecie izraelskiego wojska za masakrę w Hamasie na początku października, w wyniku której śmierć ponad 1200 osób. Wziąć zakładnika. – Zabrał prawie 250 innych.

W sobotę libański Hezbollah Zdyskwalifikowany Dziesiątki rakiet uderzyły w Izrael po nalocie na początku tygodnia, w którym zginął przywódca Hamasu Saleh Al-Arouri. W międzyczasie bojownicy Houthi nasilili ataki na statki handlowe na Morzu Czerwonym.

READ  McCarthy spotyka się w środę w Kalifornii z prezydentem Tajwanu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *