Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com
BRUKSELA (Reuters) – Komisja Europejska może zwolnić Węgry i Słowację z zakazu zakupu rosyjskiej ropy, który jest obecnie przygotowywany – powiedzieli w poniedziałek dwaj urzędnicy Unii Europejskiej, obawiając się zależności obu krajów od rosyjskiej ropy.
Oczekuje się, że we wtorek Komisja zakończy prace nad kolejnym i szóstym pakietem unijnych sankcji wobec Rosji w związku z jej działaniami na Ukrainie, w tym zakazem zakupu rosyjskiej ropy. Eksport ropy jest głównym źródłem dochodów Moskwy.
Węgry, które są mocno uzależnione od rosyjskiej ropy, wielokrotnie powtarzały, że nie podpiszą sankcji energetycznych. Słowacja należy również do krajów Unii Europejskiej najbardziej uzależnionych od rosyjskich paliw kopalnych.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com
Jeden z urzędników powiedział, że w celu zachowania jedności 27 państw komisja może zaoferować Słowacji i Węgrom „zwolnienie lub długi okres przejściowy”.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba podziękował Słowacji za wsparcie Kijowa, co wydawało się być oznaką zrozumienia stanowiska Słowacji.
„Ukraina zawsze będzie pamiętała, co zrobili dla nas nasi słowaccy przyjaciele. Serdecznie witamy Ukraińców uciekających przed wojną, pomocą humanitarną, dostawami broni, wsparciem dla Ukrainy przyznającej status kandydata do UE i zezwalającej na bezcłowy eksport do UE” – napisał Kuleba na Twitterze. . „Mamy szczęście, że Słowacja jest sąsiadem” – dodał.
Urzędnicy twierdzą, że embargo na ropę i tak będzie prawdopodobnie wdrażane etapami i prawdopodobnie wejdzie w życie w pełni od początku przyszłego roku.
Europa jest miejscem docelowym dla prawie połowy rosyjskiego eksportu ropy naftowej i produktów naftowych – zapewniając Moskwie ogromne źródło dochodów, które według krajów takich jak Łotwa i Polska należy obciąć, aby przestać finansować działania wojskowe na Ukrainie.
Kraje Unii Europejskiej zapłaciły Rosji prawie 20 miliardów euro od 24 lutego, kiedy Rosja dokonała inwazji na Ukrainę w ramach, jak to określa Moskwa, „specjalnej operacji wojskowej”, według organizacji badawczej Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem.
Ogólnie rzecz biorąc, UE jest uzależniona od Rosji w zakresie 26% importu ropy.
Słowacja i Węgry, z których oba są zależne od południowej trasy rurociągu Drużba, który dostarcza rosyjską ropę do Europy, są szczególnie zależne, otrzymując odpowiednio 96% i 58% ich importu ropy naftowej i produktów naftowych z Rosji w zeszłym roku, według do Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
Niemcy, największy nabywca rosyjskiej ropy w Unii Europejskiej, powiedział w ostatnich dniach, że może wprowadzić embargo na ropę, początkowo nie obawiając się kosztów ekonomicznych.
Niemieckie Ministerstwo Gospodarki poinformowało w niedzielnej aktualizacji bezpieczeństwa energetycznego, że Niemcy importowały w 2021 r. 35 procent swojej ropy naftowej z Rosji po 555 000 baryłek dziennie, ale w ostatnich tygodniach zmniejszyły ją do 12 procent.
„Embargo na ropę z wystarczającym okresem przejściowym może być teraz kontrolowane w Niemczech, pod warunkiem wzrostu cen” – dodała.
Pakiet sankcji UE ma zostać przedstawiony ambasadorom rządów UE w środę.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com
(Dodatkowe raporty Jana Stropchevsky’ego i Kate Abnett.) Montaż przez Louise Heavens, Kirsten Donovan i Leslie Adler
Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.