Wielka Brytania wstrzymuje negocjacje handlowe z Kanadą w sprawie hormonów objętych zakazem wołowiny

  • Napisane przez Paula Seddona i Kate Whannell
  • Reporterzy polityczni

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Negocjacje między Wielką Brytanią a Kanadą w sprawie umowy handlowej po brexicie załamały się po prawie dwóch latach w wyniku kłótni dotyczącej wołowiny i sera.

Kanada naciska na Wielką Brytanię, aby złagodziła zakaz dotyczący wołowiny poddanej działaniu hormonów, co według jej producentów w efekcie uniemożliwia jej wejście na rynek brytyjski.

Wielka Brytania ma wątpliwości co do 245% podatków importowych nałożonych przez Kanadę na początku roku na brytyjski ser.

Utknęły w martwym punkcie rozmowy oznaczają, że brytyjskie firmy samochodowe również mogą stanąć w obliczu wyższych ceł.

Będzie to również oznaczać, że warunki handlowe Wielkiej Brytanii z Kanadą będą teraz gorsze niż wtedy, gdy były częścią umowy UE z Kanadą.

Minnette Butters, przewodnicząca Krajowego Związku Rolników Anglii i Walii, wyraziła zadowolenie, że rząd Wielkiej Brytanii nie „poszedł na kompromis” w sprawie wołowiny poddanej działaniu hormonów.

Jednak Brytyjskie Izby Handlowe (BCC) oraz Stowarzyszenie Producentów i Handlowców Motoryzacyjnych (SMMT) określiły tę wiadomość jako niepożądaną.

Downing Street oświadczyło, że rząd będzie „negocjować wyłącznie umowy, które służą Brytyjczykom” i zastrzegło sobie prawo do „wstrzymania negocjacji w przypadku braku postępów”.

Rzecznik firmy dodał jednak: „Jesteśmy otwarci na wznowienie rozmów z Kanadą w przyszłości”.

Nr 10 odrzucił sugestię, jakoby brexit pogorszył sytuację Wielkiej Brytanii w handlu międzynarodowym, stwierdzając, że „jedną z korzyści wynikających z naszego statusu niezależnego handlu jest to, że możemy nalegać na szczegóły każdej umowy, aby precyzyjnie zapewnić jej powodzenie”. W interesie Wielkiej Brytanii.

Handel między obydwoma krajami odbywa się obecnie na podstawie warunków umowy, z którą Wielka Brytania opóźnia się od czasu członkostwa w UE.

Porozumienia dotyczące sera wygasają 31 grudnia 2023 r., powodując wprowadzenie podatków od brytyjskiego importu w wysokości do 245%, natomiast umowa dotycząca samochodów wygaśnie w kwietniu.

Jest to pierwszy raz, kiedy Wielka Brytania formalnie zawiesiła rozmowy z partnerem handlowym od czasu formalnego opuszczenia systemu handlowego UE w 2021 r.

Rozmowy obu krajów w sprawie osiągnięcia szczegółowego porozumienia trwają od marca 2022 roku.

Rzeczniczka kanadyjskiej minister handlu Mary Ng stwierdziła, że ​​jest „rozczarowana” faktem, że rozmowy utknęły w martwym punkcie, i poinformowała o tym brytyjską minister biznesu Kimmy Badenoch.

„Ich decyzja o dalszym utrzymywaniu barier w dostępie do rynku dla naszego przemysłu rolnego oraz niechęć do osiągnięcia wzajemnego porozumienia jedynie zahamowały negocjacje” – dodała rzeczniczka.

„Wielka Brytania jest wieloletnim partnerem handlowym i jestem pewien, że możemy wynegocjować umowę korzystną dla obu stron.

„Ale chcę wyrazić się jasno – nie będziemy negocjować porozumienia, które nie leży w najlepszym interesie Kanadyjczyków – ani w najlepszym interesie naszych kanadyjskich przedsiębiorstw, rolników i pracowników”.

Całkowity handel towarowy między obydwoma krajami osiągnął w 2020 roku 19,2 miliarda funtów szterlingów. Według rządu Wielkiej Brytaniiprzy czym import Wielkiej Brytanii z Kanady wart jest 7,3 miliarda funtów, a eksport Wielkiej Brytanii do Kanady o wartości 11,8 miliarda funtów.

Pani Butters powiedziała, że ​​decyzja Wielkiej Brytanii będzie „ulgą dla rolników”.

W programie Today BBC Radio 4 powiedziała, że ​​jest zadowolona, ​​że ​​„rząd trzymał się swojego stanowiska i nie ustąpił”.

„Wyrządziliśmy już szkody naszej gospodarce i sektorowi rolnemu, całkowicie liberalizując umowy handlowe z Australią i Nową Zelandią. Musieliśmy zająć w tej sprawie zdecydowane stanowisko. „

„Rząd musi pomóc tym sektorom przetrwać trudne czasy i otworzyć nowe rynki dla naszych towarów i usług”.

Dyrektor generalny SMMT Mike Hawes powiedział, że zerwanie rozmów stanowi „sygnał, że światowej klasy brytyjskie produkty motoryzacyjne nie są mile widziane w Kanadzie”.

Dodał: „Jeśli eksport samochodów z Wielkiej Brytanii nie będzie mógł wykorzystywać części i komponentów z UE, aby uniknąć dodatkowych ceł, stwarza to ryzyko ponownego wprowadzenia ceł, potencjalnie nałożonych oprócz podatków od towarów luksusowych”.

„Słabszy”

Kanadyjskie Stowarzyszenie Cattlemen's Association oświadczyło, że popiera „twarde podejście” swojego rządu do przepisów dotyczących wołowiny, dodając, że Wielka Brytania „nie wykazała żadnych oznak, że jest gotowa w pełni zaakceptować kanadyjski system bezpieczeństwa żywności, który jest powszechnie uznawany za jeden z najlepszych na świecie. ” świat”.

Jonathan Reynolds, sekretarz ds. biznesu cieni Partii Pracy, powiedział: „To głęboko niepokojąca wiadomość i kolejne poważne niepowodzenie konserwatystów w dotrzymaniu obietnic”.

Dodał: „Zamiast wzmacniać naszą pozycję handlową po brexicie, te niepowodzenia postawiły nas na słabszej pozycji, zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym”.

Rzecznik Szkockiej Partii Narodowej ds. handlu międzynarodowego, Richard Thomson, powiedział: „Wyjście Westminsteru z Unii Europejskiej zaszkodziło światowemu potencjałowi handlowemu Wielkiej Brytanii i pociągnęło za sobą upadek szkockiej gospodarki”.

Były minister środowiska George Eustice powiedział BBC, że Wielka Brytania „absolutnie słusznie zawiesiła negocjacje” i że Kanada powinna „zaakceptować potrzebę przestrzegania brytyjskich standardów żywności”.

Spiker Izby Gmin Sir Lindsay Hoyle wyraził swoją frustrację po ogłoszeniu o zaprzestaniu rozmów z mediami przed parlamentarzystami.

„Powiem, że to zdumiewające, jak szybko rząd przekazuje dobre wieści… Zawsze uważam, że ta rada powinna usłyszeć je pierwsza” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *