USA i Niemcy próbują rozwiązać różnice w czołgach dla Ukrainy

  • Niemieckie czołgi Panther są uważane za bardziej odpowiednie dla Ukrainy
  • Wszystkie oczy skierowane są na Niemcy, ponieważ szefowie obrony spotykają się w piątek
  • Austin w Niemczech na spotkanie z nowym ministrem obrony
  • Rosyjscy najemnicy Wagnera twierdzą, że zajęli wioskę

KIJÓW/BERLIN, 19 stycznia (Reuters) – Stany Zjednoczone i Niemcy próbowały w czwartek rozwiązać konflikt, który dotychczas uniemożliwiał Zachodowi wysłanie ciężkich czołgów na Ukrainę. przeciwko siłom rosyjskim.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius przemawiali w Berlinie kilka godzin po zaprzysiężeniu Pistoriusa.

Ale kiedy dziesiątki sojuszników zebrało się w piątek w Ramstein, głównej europejskiej bazie lotniczej Waszyngtonu, nie było słowa o tym, czy rozwiązali spory, które mogłyby spowodować, że Berlin zablokuje zachodnie plany wysłania czołgów ciężkich do Kijowa.

Oczekuje się, że na spotkaniu w Ramstein zostanie zobowiązana pomoc wojskowa o wartości miliardów dolarów, jako okazja dla Zachodu, aby dać Ukrainie to, czego potrzebuje, aby pokonać Rosję w 2023 roku.

Kraje, w tym Kanada, Holandia i Szwecja, już zapowiedziały pojazdy opancerzone i obronę powietrzną.

Ale głównym pytaniem będzie, czy tłum przywiezie czołgi ciężkie, których Kijów potrzebuje, aby odeprzeć rosyjskie ofensywy i odzyskać okupowane terytorium.

„Nie mamy czasu, świat nie ma tego czasu” – napisał w czwartek w komunikatorze Telegram szef ukraińskiej administracji prezydenckiej Andrij Jermak.

„Kwestia czołgów dla Ukrainy powinna zostać wkrótce zamknięta” – powiedział. „Płacimy za stagnację życia naszego narodu ukraińskiego, co nie powinno mieć miejsca”.

Berlin do tej pory blokował aliantom możliwość wysłania swoich czołgów Leopard 2 przez Europę. Waszyngton i wielu zachodnich sojuszników twierdzi, że Leopardy – które Niemcy produkowały tysiącami podczas zimnej wojny i eksportowały do ​​swoich sojuszników – są jedyną realną opcją dostępną w wystarczającej liczbie.

READ  Najważniejsze wydarzenia z Mistrzostw Świata 2022: Belgia pokonała Kanadę 1:0

Niemieckie źródło rządowe powiedziało, że Berlin zniesie sprzeciw, jeśli Waszyngton wyśle ​​własne czołgi Abrams. Ale amerykańscy urzędnicy twierdzą, że nie ma jeszcze planów wysłania Abramsa, napędzanego potężnymi silnikami turbinowymi, uważanymi za bardziej oszczędne dla napiętego systemu logistycznego Kijowa, w celu zaopatrzenia frontu.

Nie normalne czasy

Zarówno Pistorius, jak i Austin mówili o znaczeniu wspierania Ukrainy przed spotkaniem, ale nie odnieśli się bezpośrednio do kwestii czołgów.

Podczas ceremonii po swojej inauguracji Pistorius powiedział: „To nie są normalne czasy, mamy wojnę w Europie. Rosja prowadzi brutalną wojnę zniszczenia przeciwko suwerennemu krajowi, Ukrainie”.

Austin określił Niemcy jako jednego z najbliższych sojuszników Waszyngtonu i podziękował za dotychczasowe wsparcie dla Ukrainy.

Polska i Finlandia już zapowiedziały, że wyślą Pantery, jeśli Niemcy zniosą swoje weto. Na znak rosnącej desperacji Polska zasugerowała, że ​​Niemcy mogą próbować to zablokować.

„Zgoda jest tutaj sprawą drugorzędną. Uzyskamy ją szybko lub zrobimy to, co konieczne” – powiedział w środę późnym wieczorem w rozmowie z Polsat News premier Mateusz Morawiecki.

Rosja odpowiedziała na perspektywę większej ilości broni dla Kijowa groźbami eskalacji. Dmitrij Miedwiediew, sojusznik Władimira Putina, był prezydentem w latach 2008-2012, kiedy to Putin zrobił sobie przerwę, by pełnić funkcję premiera, co było jedną z najwyraźniejszych groźb Moskwy, że użyje broni nuklearnej, jeśli utraci Ukrainę.

„Klęska nuklearna w wojnie konwencjonalnej może wywołać wojnę nuklearną” – powiedział Miedwiediew. „Potęgi nuklearne nigdy nie przegrały poważnych konfliktów, od których zależy ich los”.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, socjaldemokrata, niechętnie wysyłał broń, która była postrzegana jako prowokująca Moskwę. Wielu zachodnich sojuszników Berlina twierdzi, że obawy są nieuzasadnione, ponieważ Rosja jest już w pełni zaangażowana w wojnę.

READ  Dom Phillips i Bruno Pereira: brazylijska policja aresztuje drugą osobę za „oskarżenie o morderstwo” | Dom Phillips i Bruno Pereira

W niemieckiej koalicji rządzącej pojawiły się oznaki tarć. Zastępca Scholza Robert Habeck i jego koalicjanci, Zieloni, powiedzieli w zeszłym tygodniu, że Niemcy nie będą przeszkadzać innym krajom w wysyłaniu Leopardów na Ukrainę.

Marie-Agnes Strack-Zimmermann z centrowych Wolnych Demokratów, trzeciej partii koalicyjnej, powiedziała, że ​​Scholz musi uważać, aby uniknąć podziału Europy.

„Można to zrobić z jasnym przesłaniem dla Władimira Putina. Każdy, kto chce zniszczyć nasz system, musi mieć do czynienia ze wszystkimi Demokratami” – powiedział.

Przywiązanie Leopardów do amerykańskich czołgów Abrams przesunęłoby odpowiedzialność Waszyngtonu. Colin Kall, główny doradca Pentagonu ds. polityki, powiedział w środę, że jest mało prawdopodobne, aby czołgi Abrams zostały włączone do kolejnego ogromnego pakietu pomocy wojskowej Waszyngtonu o wartości 2 miliardów dolarów.

„Czołg Abrams to bardzo złożony element wyposażenia. Jest drogi. Trudno go wyszkolić. Ma silnik odrzutowy”.

Zarówno Ukraina, jak i Rosja opierają się głównie na radzieckich czołgach T-72, które zostały zniszczone setkami podczas 11-miesięcznego konfliktu. Lepiej opancerzone i chronione zachodnie czołgi zapewnią jego żołnierzom mobilną siłę ognia do odparcia wojsk rosyjskich w decydujących bitwach, mówi Cave.

Po znacznych zdobyczach Ukrainy w drugiej połowie 2022 r., linia frontu została w dużej mierze zamrożona w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, a żadna ze stron nie odniosła większych korzyści pomimo ciężkich strat w intensywnych działaniach wojennych w okopach.

Jewgienij Prigożyn, szef Wagnera, prywatnej rosyjskiej grupy najemników, która odegrała wiodącą rolę w walkach w pobliżu miasta Bagmut na wschodzie, powiedział w czwartek, że jego siły zajęły wioskę Klishchivka na obrzeżach Bagmutu. Kijów wcześniej zaprzeczał, jakoby ugoda upadła. Reuters nie mógł potwierdzić tamtejszej sytuacji.

Raport Biura Reutera; Napisane przez Petera Graffa; Montaż autorstwa Simona Camerona-Moore’a i Angusa MacSwana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *