USA odczuwają ulgę, że Chiny wydają się słuchać ostrzeżeń przed Rosją

Prezydent Rosji Władimir Putin uczestniczy w spotkaniu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w Pekinie, Chiny, 4 lutego 2022 r. Sputnik/Alexey Druzhinin/Kremlin via Reuters/File photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON (Reuters) – Dwa miesiące po tym, jak Pekin ostrzegł, że Pekin wydawał się gotowy pomóc Rosji w wojnie z Ukrainą, wysocy urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że nie widzieli całkowitego chińskiego wsparcia militarnego i gospodarczego, pożądanego rozwoju w napiętych stosunkach amerykańsko-chińskich. .

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli Reuterowi w ostatnich dniach, że nadal są zaniepokojeni długotrwałym wsparciem Chin dla Rosji w ogóle, ale wsparcie wojskowe i gospodarcze, o które się martwili, nie zmaterializowało się, przynajmniej na razie. Komfort pojawia się w kluczowym momencie.

Prezydent Joe Biden przygotowuje się do podróży do Azji pod koniec tego miesiąca, zdominowanej przez kwestię radzenia sobie z rozwojem Chin, a jego administracja wkrótce opublikuje swoją pierwszą strategię bezpieczeństwa narodowego w sprawie pojawienia się Chin jako wielkiego mocarstwa. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Nie widzieliśmy, aby Chińska Republika Ludowa udzielała bezpośredniego wsparcia militarnego rosyjskiej wojnie z Ukrainą ani nie angażowała się w systematyczne wysiłki, aby pomóc Rosji uniknąć naszych sankcji” – powiedział Reuterowi urzędnik administracji Bidena, odnosząc się do Chińskiej Republiki Ludowej.

„Nadal monitorujemy Chińską Republikę Ludową i każdy inny kraj, który może udzielić wsparcia Rosji lub uniknąć sankcji USA i partnerów”.

Oprócz unikania bezpośredniego wsparcia wysiłków wojennych Rosji, Chiny unikały nowych kontraktów między państwowymi rafineriami ropy a Rosją, pomimo ogromnych rabatów. Czytaj więcej W marcu państwowa grupa Sinopec zawiesiła rozmowy o dużej inwestycji w petrochemię i projekcie marketingu gazu w Rosji. Czytaj więcej

W zeszłym miesiącu wysłannik USA w ONZ pochwalił wstrzymanie się Chin od głosowania ONZ potępiającego rosyjską inwazję na Ukrainę jako „zwycięstwo”, podkreślając, że narzucony przez Pekin balans między Rosją a Zachodem może być najlepszym rozwiązaniem Waszyngtonu. Czytaj więcej

READ  Wygląda na to, że Hamas wycofał się z umowy o zakładnikach, która mogła zakończyć wojnę w Gazie w ciągu kilku miesięcy: raport

Chiny odmówiły jednak potępienia działań Rosji na Ukrainie i skrytykowały rozległe zachodnie sankcje wobec Moskwy. Czytaj więcej

Wolumen handlu między Rosją a Chinami również wzrósł w pierwszym kwartale, a obie strony ogłosiły w lutym „bez granic” partnerstwo.

W poniedziałek ambasada Pekinu w Waszyngtonie opublikowała 30-stronicowy biuletyn oskarżający Stany Zjednoczone o szerzenie „kłamstw” w celu zdyskredytowania Chin na temat Ukrainy, m.in. poprzez marcowy przeciek prasowy mówiący, że Rosja zwróciła się o chińską pomoc wojskową. Ambasada zauważyła, że ​​od tego czasu urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że nie widzieli dowodów na to, by Chiny udzielały takiego wsparcia.

Handel między Chinami a Rosją

Sam Biden nie mówił o pomocy Chin dla Rosji, odkąd 24 marca powiedział dziennikarzom w Brukseli, że w rozmowie telefonicznej z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem „upewnia się, że rozumie konsekwencje”.

Sekretarz stanu Anthony Blinken powiedział w zeszłym tygodniu Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, że Chiny podejmują „znaczne ryzyko utraty reputacji” jako sojusznik Rosji i że „w tej chwili nie widzimy znaczącego poparcia Chin dla rosyjskich działań militarnych”.

Biden ma zamiar odwiedzić Tokio i Seul podczas swojej pierwszej podróży do Azji jako prezydenta – takiej, która nie będzie zawierać przystanku w Chinach. Spotka się także z liderami Indii i Australii podczas spotkania „Kwartetu” w Tokio.

Chiny uczyniły z Rosji kluczową część swojej strategii polityki zagranicznej w celu konfrontacji z Zachodem. Przedstawiciel USA powiedział, że doradcy Bidena obawiają się, że Xi planuje udzielić bezpośredniego wsparcia rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi, ponieważ jego kampania na Ukrainie napotkała poważne niepowodzenia.

Urzędnik powiedział, że odczuli ulgę, że tak się jeszcze nie stało, ale Waszyngton i jego sojusznicy nadal uważnie monitorują poziom pomocy.

Bonnie Glaser, ekspert ds. Azji w niemieckim Funduszu Marshalla w Stanach Zjednoczonych, powiedziała, że ​​surowe ostrzeżenia ze strony Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej jak dotąd się opłaciły.

READ  MSZ: ukraińska dyplomacja Moskwy była „pretekstem”

„Istnieją spójne komunikaty, że jeśli Chiny to zrobią, poniosą straszne konsekwencje. Wygląda na to, że Chińczycy jeszcze tego nie zrobili. Możliwe, że Chińczycy planują nieść pomoc wojskową i zmienili zdanie” – powiedziała.

Jednak urzędnicy amerykańscy nadal są zaniepokojeni odmową Chin potępienia działań Rosji na Ukrainie i tym, co mówią, jest ciągłym echem rosyjskiej dezinformacji.

Zastępca sekretarza stanu Wendy Sherman powiedziała 21 kwietnia, że ​​Pekin „wielokrotnie używał fałszywych odpowiedników między rosyjską agresją wojną a działaniami samoobrony Ukrainy”.

„Bądźmy szczerzy, Chiny już robią rzeczy, które nie pomagają tej sytuacji” – dodała.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Steve’a Hollanda, Davida Bronstroma i Trevora Honeycutta; Montaż przez Heather Timmons, Richarda Boleyna i Williama MacLeana

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *