USS Canberra : Stany Zjednoczone obsługują pierwszy okręt wojenny Marynarki Wojennej w zagranicznym porcie

SYDNEY (Reuters) – Stany Zjednoczone w sobotę nakazały wystrzelenie okrętu wojennego w Sydney w Australii, po raz pierwszy okręt marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych dołączył do czynnej służby w zagranicznym porcie, ponieważ dwaj bliscy sojusznicy wzmacniają więzi wojskowe w odpowiedzi na ekspansję regionalną Chin.

Przybrzeżny okręt bojowy typu Independence — nazwany na cześć krążownika Królewskiej Marynarki Wojennej Australii, który został zatopiony podczas wspierania desantu amerykańskiej marynarki wojennej na Guadalcanal w 1942 r.

„Australijczycy mogą być dumni, że ten okręt, zaprojektowany w Australii Zachodniej przez lokalny przemysł i nazwany HMAS Canberra, jest tu wprowadzany do służby po raz pierwszy w historii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych” – powiedział australijski minister obrony Marlies w oświadczeniu.

Dodał, że operacja amerykańskiego statku na wodach australijskich odzwierciedla „nasze wspólne zaangażowanie w przestrzeganie porządku opartego na zasadach”.

Uroczystość odbywa się w ramach odbywających się co dwa lata ćwiczeń wojskowych Talisman Sabre między Stanami Zjednoczonymi a Australią, które są postrzegane jako pokaz siły i jedności, gdy Chiny coraz bardziej potwierdzają swoją potęgę w regionie Indo-Pacyfiku.

Ćwiczenia, które odbywają się w różnych miejscach w Australii w ciągu dwóch tygodni, obejmują pozorowane walki naziemne i powietrzne, a także desanty desantowe.

Oprócz Australii i Stanów Zjednoczonych zaangażowane są wojska z Kanady, Fidżi, Francji, Niemiec, Indonezji, Japonii, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Republiki Korei, Tonga i Wielkiej Brytanii.

W ramach gier wojennych japońskie Siły Samoobrony Lądowej wystrzeliły w sobotę pocisk rakietowy typu ziemia-statek u wschodniego wybrzeża Australii w zatoce Jervis Bay, około 195 kilometrów (121 mil) na południe od Sydney.

Australijskie Ministerstwo Obrony powiedziało, że ćwiczenie „było pierwszym testem zdolności JGSDF w Australii”.

Niemcy uczestniczą po raz pierwszy z 210 spadochroniarzami i żołnierzami piechoty morskiej, ponieważ kraj europejski wzmacnia swoją obecność w regionie.

W ramach ogłoszonego w marcu projektu AUKUS Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zgodziły się pomóc Australii w pozyskaniu floty atomowych okrętów podwodnych.

READ  Seattle staje się pierwszym miastem w USA, które zakazuje dyskryminacji klasowej

Wcześniej, na początku lat 30., Stany Zjednoczone miały sprzedać Australii trzy amerykańskie atomowe okręty podwodne typu Virginia, z opcją zakupu przez Australię dwóch kolejnych.

Dodatkowe raporty Sama McKeitha z Sydney. Edytowanie przez Stephena Coatesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *