Uwagi Muska na temat Tajwanu rozzłościły Tajpej dzięki podziękowaniom Pekinu

Po dniach zastanawiania się nad wojną na Ukrainie, miliarder technologii Elon Musk w nowym wywiadzie zaproponował utworzenie „specjalnego regionu administracyjnego” wokół autonomicznej wyspy Tajwan, rozgniewawszy Tajpej, gdy otrzymał podziękowania z Pekinu.

w Wywiad z Financial Times Opublikowany w piątek Musk omówił, w jaki sposób chińska inwazja na Tajwan zakłóci globalną gospodarkę i jej biznes samochodów elektrycznych, Tesla, który ma fabrykę w Szanghaju.

Musk powiedział, że jego zaleceniem byłoby wyznaczenie specjalnego regionu administracyjnego dla Tajwanu, który byłby rozsądnie akceptowalny.

„Może nie wszyscy będą szczęśliwi” – ​​powiedział w wywiadzie. „I jest możliwe i myślę, że w rzeczywistości jest prawdopodobne, że mieliby łagodniejszy układ niż Hongkong”.

Hongkong uzyskał niepodległość od Anglii w 1997 roku i jest zarządzany przez „jeden kraj, dwa systemy”, co pozwala mu działać pozornie niezależnie od Chin. Ale w ciągu ostatnich dwóch lat przywódcy wspierani przez Pekin zaaranżowali brutalne stłumienie opozycji w mieście-państwie.

Komentarz Muska na temat Tajwanu rozgniewał wielu tajwańskich prawodawców w weekend.

Poseł Demokratycznej Partii Postępu Wang Tingyu napisał w poście na Facebooku, że „poszczególne niezależne firmy nie mogą wziąć ich na własność jako żart” Według Taipei Times.

„Dlaczego więc mieliby zrezygnować z demokratycznych wolności, suwerenności i stylu życia 23 milionów Tajwańczyków?” Ustawodawca napisał. „To nie do przyjęcia dla Ukrainy, a Tajwan na pewno na to nie pozwoli”.

Inni prawodawcy skrytykowali jego komentarze jako głuchych i powiedzieli, że Tajwan musi chronić swoje suwerenne prawa w obliczu zagrożenia chińską inwazją, co stało się bardziej widoczne w sierpniu po tym, jak przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi (D-Calif.) udała się na wyspę w ramach demonstracji poparcia i sprowokować Pekin.

Propozycja Muska w sprawie Tajwanu – która pojawiła się zaledwie kilka dni po tym, jak zaproponował podobnie kontrowersyjne rozwiązanie dotyczące zakończenia wojny na Ukrainie, proponując odstąpienie przez Kijów części terytorium i zgodę na nigdy nie wstąpienie do NATO – została przyjęta przez Chiny z większym entuzjazmem.

READ  Holenderski wypadek kolejowy: jedna osoba zginęła, a 30 zostało rannych w Voorschoten

Qin Gang, ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych, tweetnij to chciałbym „dziękować” [Elon Musk] za jego wezwanie do pokoju”.

„W istocie pokojowe zjednoczenie i jeden kraj, dwa systemy to nasze podstawowe zasady rozwiązania kwestii Tajwanu” – napisał ambasador.

Musk, który aktywował satelity Starlink na Ukrainie, aby zapewnić dostęp do Internetu w czasie wojny, powiedział Financial Times, że Pekin szukał zapewnień, że nie uruchomi usługi Starlink w Chinach.

Prezydent Biden wielokrotnie wywoływał w ostatnich miesiącach fale dyplomatyczne swoimi obietnicami wysłania wojsk amerykańskich do pomocy w obronie Tajwanu w przypadku chińskiej inwazji.

Urzędnicy amerykańscy nalegali, aby administracja przestrzegała polityki jednych Chin i ustawy o stosunkach z Tajwanem, która uznaje Tajwan za część Chin, ale pozwala Ameryce utrzymywać stosunki i pomagać w obronie narodu wyspiarskiego.

Zjednoczone państwo Senat uchwalił projekt ustawy poza komisją W zeszłym miesiącu zadeklarowała 4,5 miliarda dolarów Tajpej w ciągu czterech lat i pozycjonowała ten kraj jako głównego sojusznika spoza NATO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *