W ramach testu skutków proponowanych przepisów Google blokuje dostęp do niektórych witryn informacyjnych w Kalifornii

W piątek Google zaczął usuwać kalifornijskie witryny informacyjne z wyników wyszukiwania niektórych osób. Posunięcie to stanowi test tego, co by się stało, gdyby legislatura stanowa przyjęła nowe prawo nakładające na wyszukiwarkę obowiązek płacenia firmom medialnym za umieszczanie linków do ich treści.

Google poinformował w poście na blogu, że przeprowadza „krótkoterminowy test na niewielkim odsetku użytkowników… w celu zmierzenia wpływu przepisów na nasze doświadczenia z produktami”.

Firma podała, że ​​wstrzyma także nowe inwestycje w kalifornijskim przemyśle informacyjnym, w tym inicjatywę partnerstwa z organizacjami informacyjnymi i program licencjonowania produktów.

„Pomagając ludziom znajdować wiadomości, pomagamy wydawcom różnej wielkości zwiększyć grono odbiorców bez ponoszenia przez nich żadnych kosztów. (Ta ustawa) zakończy ten przykład”.

Przedmiotowa ustawa wymagałaby od firm technologicznych, takich jak Google, Facebook i Microsoft, płacenia przedsiębiorstwom medialnym określonego procentu przychodów z reklam za umieszczanie linków do ich treści. Opłaty te zostaną ustalone przez panel trzech sędziów w drodze procesu arbitrażowego.

Według Buffy Weeks, autorki ustawy, Kalifornia straciła w ciągu ostatniej dekady ponad 100 organizacji informacyjnych. Ma nadzieję, że ten fragment powstrzyma zanik dziennikarstwa.

„Jesteśmy zaangażowani w kontynuowanie negocjacji z Google i wszystkimi innymi zainteresowanymi stronami, aby zapewnić dziennikarzom w Kalifornii lepszą przyszłość i zapewnić, że światła demokracji nadal będą się świecić”.

Zgromadzenie stanowe przyjęło ustawę w zeszłym roku przy wsparciu obu partii, pomimo intensywnego sprzeciwu i wysiłków lobbingu ze strony firm Big Tech. Senat Kalifornii będzie musiał go uchwalić jeszcze w tym roku, aby stał się prawem.

READ  Rynki azjatyckie rosły, gdy inwestorzy dalej trawili skromny cel wzrostu Chin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *