W ramach ugody AG na kwotę 175 milionów dolarów z Uberem i Lyftem firmy będą teraz płacić kierowcom co najmniej 32,50 dolarów za godzinę. Zapłać podczas jazdy

Uber i Lyft będą płacić kierowcom Massachusetts jedne z najwyższych gwarantowanych wynagrodzeń w kraju na mocy przełomowego porozumienia z prokuratorami generalnymi, które wstrzymało także wieloletnią kampanię mającą na celu zmianę sposobu, w jaki prawo stanowe definiuje tych pracowników.

Prokurator generalny Andrea Campbell i spółki zgodziły się na ugodę w wysokości 175 milionów dolarów w czwartek wieczorem, która zakończyła się… Sprawa ma prawie cztery lata przeciwko Uberowi i Lyft, określa szereg nowych wymogów dotyczących wynagrodzeń i świadczeń oraz ochrony miejsc pracy, pomijając kwestię prawną stanowiącą sedno sprawy.

Porozumienie zapewnia znaczną podwyżkę dziesiątkom tysięcy kierowców i gwarantuje, że wkrótce będą oni mieli dostęp do płatnych zwolnień lekarskich, ubezpieczenia od wypadków przy pracy i niektórych świadczeń zdrowotnych – niektórych z nich, zdaniem prokuratorów, firmy nieuczciwie nie zapewniały przez lata .

Uber i Lyft nie będą już musiały stanąć przed perspektywą uznania przez sędziego ich porozumienia o status quo z kierowcami za nielegalne w Massachusetts i mogą nadal określać swoich kierowców jako niezależnych wykonawców.

Obie firmy planują w dalszym ciągu oferować przejazdy w Massachusetts i poinformowały, że nie spodziewają się żadnego znaczącego wpływu na działalność. Przedstawiciel Ubera powiedział, że stawki za przejazdy mogą nieznacznie wzrosnąć, ale dodał, że firma zminimalizowała zakłócenia w innych stanach, takich jak Nowy Jork, gdzie popularne aplikacje muszą zacząć płacić kierowcom wyższe pensje.

„Przez lata firmy te płaciły swoim kierowcom niższe pensje i pozbawiały ich podstawowych świadczeń” – stwierdził Campbell w oświadczeniu. „Dzisiejsza umowa pociąga do odpowiedzialności Ubera i Lyft i zapewnia ich kierowcom, po raz pierwszy w Massachusetts, gwarantowaną płacę minimalną, płatne zwolnienia chorobowe, ubezpieczenie od wypadków przy pracy i stypendia zdrowotne”.

Ugoda zmieniła krajobraz polityczny tego lata i jesieni, a także skłoniła tymczasowych graczy zajmujących władzę gospodarczą do zawieszenia kampanii na rzecz wprowadzenia kwestii głosowania, która definiowałaby kierowców jako niezależnych wykonawców, a nie pracowników.

W ugodzie Uber i Lyft zgodziły się „zaprzestać udziału w jakimkolwiek finansowaniu lub wsparciu” pytania dotyczącego karty do głosowania.

Instacart i DoorDash również były częścią koalicji działającej na rzecz zmiany statusu kierowcy w prawie stanowym i mogły spróbować samodzielnie kontynuować walkę. Jednak rzecznik kampanii potwierdził w czwartek wieczorem, że zwolennicy nie planują już zadawać pytań pod głosowanie zaplanowane na 5 listopada.

READ  Wyższe zyski Nvidii mogą przetestować marzenia o sztucznej inteligencji na amerykańskiej giełdzie

Był to zaskakujący zwrot akcji w przypadku kampanii wspieranej przez branżę, w ramach której wydano już około 45 milionów dolarów na wysiłki mające na celu nakłonienie wyborców do zmiany prawa stanowego na ich korzyść. W czwartek rano stanowy Sąd Najwyższy wydał ostateczne orzeczenie. Zeskanuj środek, aby pojawił się na karcie do głosowaniaDziewięć i pół godziny później procedura została oficjalnie uznana za martwą.

Zgodnie z ugodą Uber i Lyft muszą płacić swoim kierowcom co najmniej 32,50 dolara za godzinę, gdy pracownicy albo są w drodze, aby odebrać pasażerów, albo aktywnie transportują ich na miejsce. Firmy nie muszą płacić za czas, w którym kierowcy logują się do aplikacji, ale nie mają pasażera w samochodzie i nie podróżują po kogoś. Wynagrodzenia te muszą rozpocząć się 15 sierpnia i będą corocznie korygowane o inflację.

Stawka jest znacznie wyższa niż w niektórych innych stanach. W Nowym Jorku kierowcy spoza Nowego Jorku zarabiają co najmniej 26 dolarów za godzinę za okres pomiędzy przyjęciem przejazdu a jego zakończeniem (ten sam okres, który zostałby zwrócony w Massachusetts).

Kierowcy tutaj zaczną również gromadzić do 40 godzin płatnego zwolnienia chorobowego rocznie, pod warunkiem, że będzie ono zapewniane według stawki 20 dolarów za godzinę, a Uber i Lyft zgodziły się również wykupić dla kierowców ubezpieczenie od wypadków przy pracy.

Od przyszłego roku firmy będą również oferować „przenośne fundusze zdrowotne”, czyli dotacje pieniężne, z których kierowcy będą mogli korzystać na pokrycie kwalifikujących się planów ubezpieczenia zdrowotnego. Uber określił go jako „pierwszy w kraju mobilny fundusz ubezpieczeń zdrowotnych”. Zapewni także kierowcom stypendia na udział w państwowym programie płatnych urlopów rodzinnych i zdrowotnych.

W innych częściach umowy zobowiązano Ubera i Lyft do zapewnienia kierowcom dodatkowych informacji na temat przejazdów i oczekiwanych zarobków przed zaakceptowaniem przejazdu, obsługi czatu w aplikacji w wielu językach oraz procedury odwoławczej umożliwiającej kwestionowanie dezaktywacji.

Uber zapłaci stanowi Massachusetts 148 milionów dolarów, a Lyft zapłaci stanowi 27 milionów dolarów, z czego większość trafi w ramach rekompensaty dla obecnych i byłych kierowców. Biuro Campbella poinformowało, że w nadchodzących tygodniach ogłosi szczegółowe informacje na temat tego, kto kwalifikuje się do płatności i jak złożyć wniosek.

READ  San Diego Customs twierdzi, że nastąpił wzrost prób przemytu jaj przez granicę

Liderzy związkowi świętowali porozumienie. W oświadczeniu wydanym przez biuro Campbella Chrissy Lynch, prezes Amerykańskiej Federacji Pracy w Massachusetts, ogłosiła: „Zakończyły się bezpłatne przejazdy oferowane przez Ubera i Lyft”.

„Ugoda ta obejmuje kompleksowy pakiet wysokich wynagrodzeń, świadczeń i ochrony dla kierowców, którzy byli wykorzystywani przez te firmy od lat” – powiedział Lynch. „Bardzo doceniamy ciężką pracę prokuratora generalnego Campbella, który pociągnął te firmy do odpowiedzialności prawnej przed pracownikami Massachusetts prawa.”

Strony zawarły ugodę w czwartek przed godziną 17:00, w przededniu mów końcowych na rozprawie. Jej złożenie natychmiast kończy postępowanie sądowe, uniemożliwiając sędziemu Peterowi Kruppowi wydanie decyzji, która mogłaby uznać Ubera i Lyft za naruszenie lub zgodność z obowiązującym prawem pracy.

Ugoda nie zawiera stanowiska w sprawie klasyfikacji kierowców, skutecznie umożliwiając firmom dalsze traktowanie kierowców jak wykonawców, ale z nowymi wymogami w zakresie wynagrodzeń i świadczeń.

„Ta umowa jest przykładem tego, jak powinna wyglądać elastyczna, niezależna i godna praca w XXI wieku” – stwierdził w oświadczeniu Tony West, dyrektor ds. prawnych Ubera. „Cieszymy się, że coraz więcej decydentów wspiera korzyści mobilne i innowacyjne ramy w celu usprawnienia samodzielnej pracy.” Post na blogu. „Wykorzystując tę ​​szansę, rozwiązaliśmy historyczne zobowiązania, budując nowy model operacyjny, który równoważy elastyczność i korzyści. Dzięki temu zarówno Uber, jak i Massachusetts mogą posuwać się do przodu w sposób odzwierciedlający oczekiwania kierowców i pokazujący innym stanom, co można osiągnąć”.

Jeremy Byrd, wiceprezes wykonawczy Lyft ds. doświadczeń kierowców, nazwał ugodę „główną korzyścią dla kierowców z Massachusetts, która zapewnia im swobodę pracy, kiedy, gdzie i ile chcą”.

Massachusetts jest najnowszym stanem, który osiągnął porozumienie prawne lub legislacyjne z firmami Uber i Lyft, które od lat wydają duże środki na lobbing i kampanie polityczne, próbując zmienić prawo stanowe na swoją korzyść.

W 2022 r. w Uberze Zapłacił New Jersey 100 milionów dolarów zaległych podatków po tym, jak urzędnicy stwierdzili, że firma błędnie sklasyfikowała swoich kierowców jako niezależnych wykonawców. Pod koniec ubiegłego roku obu firmom postawiono zarzuty Łącznie wypłacono 328 milionów dolarów W ramach ugody w sprawie kradzieży wynagrodzeń w Nowym Jorku, która wymagała również od Ubera i Lyft zapewnienia kierowcom płatnego zwolnienia chorobowego i nowych standardów płacy minimalnej. W maju Minnesota ogłosiła, że ​​wznowi pracę w służbie zdrowia w tym stanie. Wydał nowe prawo Wymagałoby to od Ubera i Lyft podwyższenia stawek płaconych kierowcom i wprowadzenia nowych zabezpieczeń, co byłoby kompromisem po tym, jak Minneapolis próbowało narzucić firmom większe podwyżki cen.

READ  Chiński eksport spadł najbardziej od trzech lat, ponieważ światowa gospodarka załamała się

Była prokurator generalna Maura Healey, obecnie gubernator, pozwała Ubera i Lyft w 2020 r., zarzucając im, że przez lata zawyżali swoje zyski, traktując kierowców jak wykonawców i odmawiając im wynagrodzeń i świadczeń należnych pracownikom.

„Nasz pozew przeciwko Uberowi i Lyft zawsze dotyczył uczciwości dla kierowców” – powiedział w czwartek Healey, dodając, że umowa „zapewnia historyczne płace i świadczenia, które pozwalają naprawić błędy z przeszłości i zapewnić kierowcom godziwe wynagrodzenie w przyszłości”.

Sprawa pozostawała za kulisami przez prawie cztery lata, zanim w zeszłym miesiącu rozpoczął się proces przed sędzią.

Zainteresowane strony w debacie na temat wynagrodzeń i świadczeń dla kierowców korzystających z aplikacji od lat nie są w stanie przeforsować środków reformy przez legislaturę ani zmienić stanowego prawa dotyczącego niezależnych wykonawców, co prowadzi partie do prób pogodzenia różnic w sądach lub za pomocą pytań do głosowania.

Przewodnicząca Senatu Karen Spilka pochwaliła zespół Campbella za „wytrwałość” w negocjacjach w sprawie ugody i stwierdziła, że ​​„cieszy się faktem, że dawnym kierowcom, którym przez lata odmawiano podstawowych świadczeń, zostaną wypłacone miliony dolarów”.

„Zbyt długo kierowcom TNC odmawiano dostępu do polityk wprowadzonych w celu ochrony naszych pracujących mieszkańców” – stwierdził Spilka. „Cieszę się, że niestrudzone wysiłki Prokuratora Generalnego zaowocowały historycznym porozumieniem mającym na celu rozszerzenie tych zabezpieczeń na Ubera i Lyft. kierowcy.” .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *