W tym miesiącu w Nowym Jorku można było zobaczyć roje meteorów i oszałamiającą gwiazdę

Wieczory w tym miesiącu to idealny czas, aby spojrzeć w górę.

To, co przykuwa naszą uwagę na nocnym niebie, to Trójkąt Letni, który składa się z trzech jasnych gwiazd z trzech różnych konstelacji: gwiazdy ptaka z konstelacji Sępa, gwiazdy Łabędzia i gwiazdy Liry. Obserwatorzy gwiazd będą także mogli zobaczyć planety, gromady gwiazd i kilka rojów meteorów – a wszystko to gołym okiem. Większość z nich można zobaczyć na terenie pięciu gmin, w parku, na cmentarzu lub w innych ciemnych miejscach.

Jackie Faherty, astrofizyk z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej, określiła Trójkąt Letni jako „najważniejszą rzecz na niebie w lipcu”.

Znalezienie innej letniej konstelacji, Skorpiona, nie jest trudne. Ma kształt skorpiona, a w sercu konstelacji znajduje się gigantyczna pomarańczowo-czerwona gwiazda zwana Antares.

Niezwykle jasna niebieska gwiazda Spica znajduje się wysoko na niebie w gwiazdozbiorze Panny. Gwiazda ta wykona magiczną sztuczkę 13 lipca około godziny 23:25. Tego wieczoru miłośnicy astronomii będą mogli obserwować, jak Księżyc zbliża się coraz bardziej do Spica, aż gwiazda zniknie za swoim księżycowym sąsiadem.

„Nawet w Nowym Jorku widać gwiazdę Spica” – powiedział Faherty. „To wielka radość patrzeć, jak gwiazda pojawia się ponownie, gdy księżyc przechodzi”.

Gromada gwiazd Plejady, czyli Siedem Sióstr, zawiera ponad tysiąc gwiazd luźno powiązanych ze sobą grawitacyjnie. Grupa nazywa się także Subaru (stąd logo firmy samochodowej).

Te trzy planety są często mylone z gwiazdami widocznymi gołym okiem – Marsem, Saturnem i Jowiszem. Nietrudno go odnaleźć w kakofonii, bo jest jasny, ale nie błyszczy.

Na początku miesiąca Saturn wzejdzie tuż przed północą, ale pod koniec będzie widoczny już o 22:00. Dla nocnych ptaków Mars i Jowisz dołączają do Saturna na niebie po godzinie 1:00.

„Można znaleźć Marsa, Jowisza i Saturna razem, to jasne, piękne planety” – powiedział Faherty.

READ  Niewyjaśniony wyciek z zadokowanego statku kosmicznego Sojuz anuluje rosyjski spacer kosmiczny na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

W tym miesiącu będą także świadkami dwóch rojów meteorów. Południowy deszcz Wodnika rozpoczyna się 18 lipca i trwa do 21 sierpnia. 29 i 30 lipca roj osiąga szczyt z 20 meteorami na godzinę przy prędkości 40 km na sekundę. W południowej części nieba pojawią się spadające meteoryty, pochodzące z gwiazdozbioru Wodnika.

Delta Delty Południowej to śmieci kosmiczne pozostałe po komecie 96P/Machholz, odkrytej w 1986 roku. Kometa ma średnicę 6,5 km i jej krótka, pięcioletnia orbita wokół Słońca.

Drugi rój meteorów w tym miesiącu to Perseidy, który zaczyna się 14 lipca i kończy 1 września. W szczytowym momencie 11 i 12 sierpnia po niebie przelatuje do 100 meteorów na godzinę z prędkością 57 mil na sekundę.

Roje meteorów to jedno z ulubionych miejsc Faherty’ego ze względu na jasne i liczne meteoryty. Ten kosmiczny pokaz świetlny jest efektem pyłu kosmicznego z komety 109P/Swift-Tuttle, której okrążenie Słońca zajmuje 133 lata. Jądro komety ma średnicę 26 mil.

Najlepszym sposobem, aby zobaczyć deszcz meteorytów, jest położenie się na plecach pod ciemnym niebem. Bądź cierpliwy. Oczy potrzebują około 30 minut, aby przystosować się do ciemności, dzięki czemu meteoryty są lepiej widoczne.

Kolejnym olśniewającym widokiem, który można zobaczyć gołym okiem o tej porze roku, jest Droga Mleczna. W lipcu Droga Mleczna jest wysoko na niebie, szczególnie pod koniec miesiąca.

Konstelacje Skorpiona i Strzelca znajdują się blisko nas i można je wykorzystać do określenia centrum Drogi Mlecznej. Trudno to zobaczyć z miasta, ale nowojorczycy spędzający wakacje pod ciemniejszym niebem, takim jak Catskills lub dalej na północ, zobaczą chmury na nocnym niebie.

„To cienka plamka reprezentująca wszystkie gwiazdy tworzące dysk Drogi Mlecznej, w którym żyjemy” – powiedział Faherty. „Droga Mleczna jest absolutnie cudowna — rozciąga się od jednej strony nieba do drugiej białą rzekę”.

READ  Splątanie kwantowe zostało teraz zaobserwowane bezpośrednio w skali makroskopowej: ScienceAlert

Chociaż lornetka i teleskopy nie są konieczne, dokładne przyjrzenie się może sprawić, że wiele z tych niebieskich obiektów będzie wyglądać tak realistycznie, jak pierścienie Saturna, a także powierzchnie planet i księżyców. Organizatorem jest Towarzystwo Astronomów Amatorów Bezpłatne oglądanie publiczne W całym mieście, kilka razy w tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *