W wojnie z dowódcą rosyjskich sił zbrojnych zginęło blisko 9 tys. ukraińskich żołnierzy

Kijów (Reuters) – Około 9000 ukraińskich żołnierzy zginęło w wojnie z Rosją, powiedział w poniedziałek szef ukraińskich sił zbrojnych.

Liczba ofiar śmierci ogłoszona przez generała Walerego Załużnego wydaje się być pierwszą podaną przez wysokich rangą ukraińskich oficerów wojskowych od czasu rosyjskiej inwazji 24 lutego.

Przemawiając na konferencji ku czci weteranów wojskowych i rodzin zmarłych, Załoghny, głównodowodzący sił zbrojnych Ukrainy, powiedział, że dzieci potrzebują ochrony w kilku częściach kraju, w tym w stolicy, Kijowie.

„Naprawdę nie rozumieją niczego, co się dzieje i zdecydowanie potrzebują ochrony… ponieważ ich ojciec poszedł na front i jest prawdopodobnie wśród prawie 9000 zabitych bohaterów” – powiedział.

Załużny nie podał żadnych szczegółów i nie powiedział, czy podana przez niego liczba obejmowała wszystkich członków służby zabitych w operacjach, np. straż graniczną. Około miliona osób broni Ukrainy w ramach ukraińskich sił zbrojnych lub innych służb, powiedział na konferencji prezydent Wołodymyr Zełenski.

Załużny nie podał liczby zabitych cywilów ani liczby rosyjskich żołnierzy, jak oszacował Kijów, ale Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych określił liczbę zabitych w rosyjskich wojskach na 45 400. Rosja nie podała, ilu jego żołnierze zostali zabici.

Reuters nie był w stanie zweryfikować strat poniesionych przez którąkolwiek ze stron podczas, jak to określa Rosja, „specjalnej operacji wojskowej” mającej na celu rozbrojenie małego sąsiada i ochronę społeczności rosyjskojęzycznych. Ukraina i jej zachodni poplecznicy oskarżają Moskwę o prowadzenie wojny podboju w stylu imperialnym.

(Sprawozdawczość Natalii Zenets; Redakcja Timothy Heritage i Catherine Evans)

READ  Ustawa GOP mówi, że tylko amerykańska flaga może powiewać nad ambasadami USA: Nigdy więcej dumnych flag BLM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *