W Ziemię uderza asteroida wielkości wielkiego pianina, a my dokładnie wiemy, gdzie i kiedy mówi NASA

Niektórzy mówili, że to było rozmiar drabiny. Inni mówili, że to bardziej Połowa wielkości żyrafy. Tak czy inaczej, 11 marca 2022 o 21:22 TUC mała asteroida uderzyła w ocean 300 mil/470 kilometrów od norweskiej wyspy Jan Mayen.

Czy asteroida o szerokości 6 stóp i 2 metry — wielkości fortepianu i oficjalnie nazwana 2022 EB5 — prześlizgnęła się przez sieć obserwacyjną?

Nie, mówi NASA, która twierdzi, że odkryła ją zaledwie dwie godziny przed uderzeniem w ocean polarny, po raz piąty zaobserwowano asteroidę przed uderzeniem w atmosferę.

Asteroida 2022 EB5 została zaobserwowana 14 razy w ciągu 40 minut przez K. Sarneczky’ego w Piszkéstető . Obserwatorium W północnych Węgrzech, kto zgłosił Centrum Małej Planety.

Następnie „Detective” System Oceny Zagrożeń Zderzeniowych NASA obliczył jego trajektorię i ujawnił, że miał on uderzyć w ziemską atmosferę, alarmując w ten sposób zarówno Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS) i NASA Biuro Koordynacji Obrony Planetarnej.

„Udało nam się zidentyfikować potencjalne miejsca uderzenia, które początkowo rozciągały się od zachodniej Grenlandii po wybrzeża Norwegii” – powiedział Davide Farnocchia, inżynier nawigacyjny w JPL, który opracował Scout. „W miarę jak coraz więcej obserwatoriów śledzi asteroidę, nasze obliczenia jej ścieżki i miejsca uderzenia stają się coraz dokładniejsze”.

Zgodnie z przewidywaniami Scout, 2022 EB5 wszedł w atmosferę na południowy zachód od Jan Mayen z detektorami infradźwięków potwierdzającymi uderzenie w oczekiwanym czasie.

Małe asteroidy, takie jak 2022 EB5, stają się wystarczająco jasne, aby zobaczyć na nocnym niebie zaledwie dwie godziny przed uderzeniem lub zbliżeniem się do ziemskiej atmosfery. NASA przewiduje jeden 2022 EB5 mniej więcej co 10 miesięcy.

Życzę czystego nieba i szerokich oczu.

READ  Badanie wykazało, że księżyc ma stałe jądro podobne do Ziemi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *