Walki uliczne szaleją, gdy Kijów stara się zachować zdobycze Siewierodoniecka

  • Zacięta walka uliczna o duże wschodnie miasto przemysłowe
  • Siły ukraińskie są liczniejsze, Zełenski się nie podda
  • Front wschodni jest pod ciągłym bombardowaniem
  • Próby ewakuacji tysięcy

Kijów/DRUZKIVKA, Ukraina, 7 czerwca (Reuters) – We wtorek siły ukraińskie walczyły z Rosjanami od ulicy do ulicy w ruinach Siewierodoniecka, starając się zachować zyski z niespodziewanego kontrataku, który zachwiał impetem w jednym z najbardziej krwawych krajów. bitwy wojenne.

Walka o małe przemysłowe miasto okazała się kluczową bitwą we wschodniej Ukrainie, ponieważ Rosja skoncentrowała tam swoją ofensywę w nadziei na osiągnięcie jednego ze swoich celów wojennych – całkowitego zajęcia otaczającej prowincji Ługańsk w imieniu separatystów.

Po wycofaniu się z prawie całego miasta w obliczu rosyjskiego natarcia, siły ukraińskie rozpoczęły w zeszłym tygodniu niespodziewany kontratak, wypędzając Rosjan z centrum miasta. Od tego czasu obie armie wyszły na ulice, obie twierdząc, że spowodowały ciężkie straty.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Nasi bohaterowie nie rezygnują ze swoich stanowisk w Siewierodoniecku” – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wideo zeszłej nocy, opisując zaciekłe walki na ulicach miasta. Wcześniej powiedział dziennikarzom na briefingu prasowym, że liczba Ukraińców jest większa, ale wciąż mają „wszelkie szanse” na odpowiedź.

Przed kontratakiem Ukrainy wydawało się, że Rosja okrąży ukraiński garnizon w obwodzie ługańskim, odcinając główną drogę do Siewierodoniecka i jego bliźniaczego miasta Łysikańska przez rzekę Siewierskij Doniec.

Ale po kontrataku Zełenski złożył w niedzielę niespodziewaną wizytę w Łysiczańsku, pokazując sobie, że Kijów ma jeszcze otwartą drogę do twierdzy swoich sił.

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że Rosja rzuca wojska i sprzęt w celu zajęcia Siewierodoniecka. Gubernator Ługańska Serhij Gajdai powiedział w poniedziałek, że sytuacja pogorszyła się od czasu, gdy w weekend ukraińscy obrońcy wydalili Rosjan.

READ  Opad wyborów europejskich uderza w euro, obligacje: podsumowanie rynków

Odmowa

Ługańsk i sąsiednia prowincja doniecka, znana wspólnie jako Donbas, stały się głównym ośrodkiem Rosji od czasu pokonania jej sił na obrzeżach Kijowa w marcu i wypchnięcia ich z Charkowa, drugiego co do wielkości miasta, w zeszłym miesiącu.

Rosja naciskała z trzech głównych kierunków – wschodu, północy i południa – aby spróbować okrążyć Ukraińców w Donbasie. Rosja robiła postępy, ale powoli nie zadała decydującego ciosu ani nie otoczyła Ukraińców.

W wieczornej aktualizacji ukraińskie wojsko poinformowało, że cywile zginęli w wyniku ostrzału rosyjskiego w Donbasie, a siły rosyjskie ostrzeliwały ponad 20 miast za pomocą ostrzału artyleryjskiego i nalotów.

W Drużywce, w kontrolowanej przez Ukraińców enklawie obwodu donieckiego, mieszkańcy szukali wśród gruzów domów zniszczonych przez ostatnie bombardowania.

„Proszę, pomóż nam” zawołała Nelia przed domem, którego dach był rozwalony. „Moja siostrzenica ma dwoje małych dzieci. Jedno ze swoich dzieci musiała przykryć swoim ciałem.”

Nieopodal Nadieżda wzniosła wśród ruin swojego domu różowy album ze zdjęciami dla dzieci i przedszkolny zeszyt ćwiczeń i położyła go na półce, jakoś wciąż stojącego wśród gruzów.

„Nawet nie wiem od czego zacząć. Stoję tutaj i patrzę, ale nie mam pojęcia, co robić. Zaczynam płakać, uspokajam się, a potem znowu płaczę”.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego w ramach, jak to nazwała, „specjalnej operacji wojskowej” mającej na celu wyeliminowanie tego, co postrzega jako zagrożenie dla jej bezpieczeństwa. Ukraina i jej zachodni sojusznicy opisują to jako bezpodstawną wymówkę do rozpoczęcia wojny o przejęcie terytorium.

stała pokrywa

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało we wtorek, że Rosja nadal próbuje izolować Siewierodonieck, posuwając się od północy w pobliżu Izjum i od południa w pobliżu Popasny. Stwierdzono, że postęp Rosji z Popasny utknął w martwym punkcie w ciągu ostatniego tygodnia, podczas gdy doniesienia o ciężkim ostrzale w pobliżu Izyum wskazywały, że Moskwa przygotowuje się do rozpoczęcia tam nowej ofensywy.

READ  Stany Zjednoczone rozważają nowe procedury dla podróżnych z Chin

„Jest prawie pewne, że Rosja będzie musiała dokonać przełomu w co najmniej jednej z tych osi, aby przełożyć taktyczne zyski na sukces operacyjny i poczynić postępy w realizacji politycznego celu kontrolowania całego obwodu donieckiego” – czytamy w oświadczeniu.

Na linii frontu trwają ciągłe ostrzały, gdy Rosja próbuje posuwać się w kierunku Słowiańska i Kramatorska, dwóch największych kontrolowanych przez Ukraińców miast, powiedział ukraińskiej telewizji gubernator obwodu donieckiego Pawło Kirilenko.

Kirilenko powiedział, że trwają wysiłki mające na celu ewakuację ludzi z kilku miast, z których niektóre są atakowane dzień i noc, w tym Słoweńska, gdzie przebywa około 24 000 mieszkańców, około jednej czwartej populacji.

„Ludzie rozumieją teraz, chociaż jest już późno, że nadszedł czas, aby odejść” – powiedział.

Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów zboża, a kraje zachodnie oskarżają Rosję o stwarzanie zagrożenia globalnym głodem poprzez zamykanie ukraińskich portów nad Morzem Czarnym.

Zełenski powiedział, że Kijów otrzymuje stopniowo „specyficzne systemy przeciwokrętowe” i że byłby to najlepszy sposób na przełamanie rosyjskiej blokady ukraińskich portów.

Moskwa odmawia odpowiedzialności za kryzys żywnościowy, który, jak twierdzi, jest spowodowany zachodnimi sankcjami.

Wysłannik Rosji w ONZ Wasilij Nebenzia wycofał się z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w poniedziałek, gdy przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przemawiając do 15 członków organu, oskarżył Moskwę o podsycanie światowego kryzysu żywnościowego inwazją na Ukrainę. Czytaj więcej

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Moskwa zareaguje na zachodnie dostawy broni dalekiego zasięgu, odpychając siły ukraińskie od granic Rosji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez Reuters. Napisane przez Petera Grafa Montaż przez Garetha Jonesa Montaż przez Garetha Jonesa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Ukraina wstrząsa Rosją filmem, na którym widać spadające z pociągu czołgi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *