Warren Buffett podaje swoje najbardziej wyczerpujące wyjaśnienie, dlaczego nie wierzy w Bitcoina

Bitcoin zyskał stałą akceptację w świecie tradycyjnych finansów i inwestycji w ostatnich latach, ale Warren Buffett trzyma się swojego sceptycznego stanowiska Bitcoin.

Na dorocznym zgromadzeniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway w sobotę powiedział, że nie jest to aktywa produkcyjna ani nie wytwarza niczego namacalnego. Pomimo zmiany w publicznym postrzeganiu kryptowalut, Buffett nadal jej nie kupuje.

„Czy w przyszłym roku wzrośnie, czy spadnie, czy pięć lub dziesięć lat, nie wiem. Ale jestem pewien, że niczego nie produkuje” – powiedział Buffett. „Ma magię, a ludzie kojarzą magię z wieloma rzeczami”.

Nawet entuzjaści bitcoinów mają tendencję do postrzegania kryptowaluty jako pasywnego aktywa, który inwestorzy kupują i trzymają, i mają nadzieję na wzrost ceny w długim okresie czasu. Sam Buffett skomentował, że „nikomu” nie brakuje bitcoina, każdy jest właścicielem waluty na dłuższą metę.

Bardziej wyrafinowanym inwestorom w kryptowaluty niektóre waluty oferują możliwość produktywnego wykorzystania ich kryptowalut – poprzez pożyczkę lub jako zabezpieczenie – w celu uzyskania dodatkowych korzyści w portfelu. Jednak wciąż są młodzi i bardzo spekulatywni i nie dołączyli do głównego nurtu jak Bitcoin.

Buffett wyjaśnił, dlaczego nie widział wartości w bitcoinie, porównując ją z rzeczami, które generują inne rodzaje wartości.

„Jeśli powiesz… za 1% odsetek od wszystkich gruntów rolnych w Stanach Zjednoczonych zapłać naszej grupie 25 miliardów dolarów, wypiszę ci czek dziś po południu” – powiedział Buffett. „[For] 25 miliardów dolarów. Obecnie posiadam 1% ziemi uprawnej. [If] Dajesz mi 1% wszystkich mieszkań w kraju i chcesz kolejne 25 miliardów dolarów, wypiszę ci czek, to bardzo proste. Teraz, jeśli powiesz mi, że jesteś właścicielem wszystkich bitcoinów na świecie i zaoferujesz mi je za 25 dolarów, nie przyjmę ich, bo co mam z nimi zrobić? Muszę ci to jakoś odsprzedać. Nic nie zrobisz. Mieszkania byłyby wynajmowane, a farmy produkowałyby żywność”.

READ  Ford wysyła i sprzedaje niekompletne pojazdy z brakującymi chipami

Inwestorzy są od lat Zdezorientowany, jak wycenić Bitcoin Częściowo ze względu na jego zdolność do pełnienia różnych funkcji. Na rynkach zachodnich stał się aktywem inwestycyjnym, zwłaszcza w ubiegłym roku, gdy rosły stopy i inflacja. Na innych rynkach ludzie wciąż widzą ogromny potencjał do wykorzystania go jako cyfrowej gotówki.

„Zasób, aby mieć wartość, musi coś komuś dać. A akceptowana jest tylko jedna moneta. Możesz wymyślić różne rzeczy – możemy umieścić monety Berkshire … Ale w końcu to wszystko pieniądze” – powiedział, trzymając banknot 20-dolarowy. „I nie ma na świecie powodu, by rząd Stanów Zjednoczonych… pozwolił, by pieniądze Berkshire zastąpiły ich pieniądze”.

Zarówno Buffett, jak i Charlie Munger wygłaszali w przeszłości wrogie komentarze wobec Bitcoina. Najsłynniej Buffett powiedział, że bitcoin „może być kwadratem trucizny na szczury”. Munger podwoił ten sentyment w sobotę.

„W moim życiu staram się unikać rzeczy, które są głupie, złe i sprawiają, że wyglądam źle w porównaniu z kimś innym – a bitcoin robi wszystkie trzy rzeczy” – powiedział Munger. „Po pierwsze, jest głupie, ponieważ nadal może potencjalnie zejść do zera. Jest zły, ponieważ podkopuje system Rezerwy Federalnej… i po trzecie, sprawia, że ​​wyglądamy na głupców w porównaniu z komunistycznym przywódcą w Chinach. Był wystarczająco sprytny, by zakazać Bitcoina w Chiny.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *