Warren Buffett podaje swoje najbardziej wyczerpujące wyjaśnienie, dlaczego nie wierzy w Bitcoina

Bitcoin zyskał stałą akceptację w świecie tradycyjnych finansów i inwestycji w ostatnich latach, ale Warren Buffett trzyma się swojego sceptycznego stanowiska Bitcoin.

Na dorocznym zgromadzeniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway w sobotę powiedział, że nie jest to aktywa produkcyjna ani nie wytwarza niczego namacalnego. Pomimo zmiany w publicznym postrzeganiu kryptowalut, Buffett nadal jej nie kupuje.

„Czy w przyszłym roku wzrośnie, czy spadnie, czy pięć lub dziesięć lat, nie wiem. Ale jestem pewien, że niczego nie produkuje” – powiedział Buffett. „Ma magię, a ludzie kojarzą magię z wieloma rzeczami”.

Nawet entuzjaści bitcoinów mają tendencję do postrzegania kryptowaluty jako pasywnego aktywa, który inwestorzy kupują i trzymają, i mają nadzieję na wzrost ceny w długim okresie czasu. Sam Buffett skomentował, że „nikomu” nie brakuje bitcoina, każdy jest właścicielem waluty na dłuższą metę.

Bardziej wyrafinowanym inwestorom w kryptowaluty niektóre waluty oferują możliwość produktywnego wykorzystania ich kryptowalut – poprzez pożyczkę lub jako zabezpieczenie – w celu uzyskania dodatkowych korzyści w portfelu. Jednak wciąż są młodzi i bardzo spekulatywni i nie dołączyli do głównego nurtu jak Bitcoin.

Buffett wyjaśnił, dlaczego nie widział wartości w bitcoinie, porównując ją z rzeczami, które generują inne rodzaje wartości.

„Jeśli powiesz… za 1% odsetek od wszystkich gruntów rolnych w Stanach Zjednoczonych zapłać naszej grupie 25 miliardów dolarów, wypiszę ci czek dziś po południu” – powiedział Buffett. „[For] 25 miliardów dolarów. Obecnie posiadam 1% ziemi uprawnej. [If] Dajesz mi 1% wszystkich mieszkań w kraju i chcesz kolejne 25 miliardów dolarów, wypiszę ci czek, to bardzo proste. Teraz, jeśli powiesz mi, że jesteś właścicielem wszystkich bitcoinów na świecie i zaoferujesz mi je za 25 dolarów, nie przyjmę ich, bo co mam z nimi zrobić? Muszę ci to jakoś odsprzedać. Nic nie zrobisz. Mieszkania byłyby wynajmowane, a farmy produkowałyby żywność”.

READ  JD Power odkrywa, że ​​koreańscy producenci samochodów produkują najbardziej niezawodne samochody

Inwestorzy są od lat Zdezorientowany, jak wycenić Bitcoin Częściowo ze względu na jego zdolność do pełnienia różnych funkcji. Na rynkach zachodnich stał się aktywem inwestycyjnym, zwłaszcza w ubiegłym roku, gdy rosły stopy i inflacja. Na innych rynkach ludzie wciąż widzą ogromny potencjał do wykorzystania go jako cyfrowej gotówki.

„Zasób, aby mieć wartość, musi coś komuś dać. A akceptowana jest tylko jedna moneta. Możesz wymyślić różne rzeczy – możemy umieścić monety Berkshire … Ale w końcu to wszystko pieniądze” – powiedział, trzymając banknot 20-dolarowy. „I nie ma na świecie powodu, by rząd Stanów Zjednoczonych… pozwolił, by pieniądze Berkshire zastąpiły ich pieniądze”.

Zarówno Buffett, jak i Charlie Munger wygłaszali w przeszłości wrogie komentarze wobec Bitcoina. Najsłynniej Buffett powiedział, że bitcoin „może być kwadratem trucizny na szczury”. Munger podwoił ten sentyment w sobotę.

„W moim życiu staram się unikać rzeczy, które są głupie, złe i sprawiają, że wyglądam źle w porównaniu z kimś innym – a bitcoin robi wszystkie trzy rzeczy” – powiedział Munger. „Po pierwsze, jest głupie, ponieważ nadal może potencjalnie zejść do zera. Jest zły, ponieważ podkopuje system Rezerwy Federalnej… i po trzecie, sprawia, że ​​wyglądamy na głupców w porównaniu z komunistycznym przywódcą w Chinach. Był wystarczająco sprytny, by zakazać Bitcoina w Chiny.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *