Wątki: Zuckerberg mówi, że 10 milionów dołącza do metakonkurenta na Twitterze

  • Napisane przez Chrisa Vallance’a i Jamesa Claytona
  • Reporterzy technologii, BBC News

Mark Zuckerberg, prezes firmy, powiedział, że dziesięć milionów użytkowników zarejestrowało się w nowo uruchomionej aplikacji Meta w ciągu pierwszych siedmiu godzin.

Promował aplikację jako „przyjaznego” konkurenta dla Twittera, którego Elon Musk kupił w październiku.

Eksperci twierdzą, że tematy mogą spodobać się użytkownikom Twittera, którzy są niezadowoleni z ostatnich zmian na platformie.

Wątki pozwalają użytkownikom publikować do 500 znaków i ma wiele funkcji podobnych do Twittera.

Wcześniej Zuckerberg powiedział, że utrzymanie platformy jako „przyjaznej… ostatecznie będzie kluczem do jej sukcesu”.

Ale Musk odpowiedział: „Nieskończenie lepiej jest być atakowanym przez nieznajomych na Twitterze, niż oddawać się fałszywemu szczęściu na Instagramie, który ukrywa ból”.

Zapytany w Threads, czy aplikacja byłaby „większa niż Twitter”, — powiedział pan ZuckerbergZajmie to trochę czasu, ale myślę, że powinna istnieć publiczna aplikacja do czatowania z ponad miliardem osób.

„Twitter miał okazję to zrobić, ale nie do końca to zrobił. Mam nadzieję, że tak się stanie”.

Konkurenci skrytykowali ilość danych, z których może korzystać aplikacja. Według Apple App Store może to obejmować dane dotyczące zdrowia i finansów oraz dane przeglądania powiązane z tożsamością użytkowników.

Motywy są teraz dostępne do pobrania w ponad 100 krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, ale jeszcze nie w Unii Europejskiej ze względu na kwestie regulacyjne.

’prototyp’

Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama, określiła nową aplikację jako „wstępną wersję” z planowanymi dodatkowymi funkcjami, w tym możliwością interakcji z ludźmi w innych aplikacjach społecznościowych, takich jak Mastodon.

Chociaż Motywy to samodzielna aplikacja, użytkownicy logują się za pomocą konta na Instagramie. Nosi nazwę użytkownika na Instagramie, ale istnieje możliwość dostosowania ich profilu specjalnie do wątków.

Meta mówi, że użytkownicy będą mogli również wybrać obserwowanie tych samych kont, których używają na Instagramie. Aplikacja pozwala użytkownikom być prywatnymi na Instagramie, ale publicznymi w tematach.

Wydanie nowej aplikacji jest następstwem krytyki praktyk biznesowych Meta.

W zeszłym roku informator Meta, Francis Haugen, powiedział, że firma przedkłada „dywidendy nad bezpieczeństwo” i skrytykował sposób moderowania platformy.

Firmę dotknęła również afera, w której umożliwiła stronom trzecim, w tym brytyjskiej firmie doradztwa politycznego Cambridge Analytica, dostęp do danych osobowych użytkowników Facebooka.

W pozornym ukłonie w stronę kontrowersyjnej przeszłości, Musk zażartował w poniedziałek, że „Dzięki Bogu, że biegają zdrowo”.

Istnieje wiele alternatyw dostępnych dla Twittera, takich jak Bluesky i Mastodon, ale te z trudem zyskały na popularności.

Wątki mają ogromną przewagę, ponieważ są połączone z Instagramem i setkami milionów użytkowników, którzy już są na tej platformie.

Jak działają wątki?

Posty w wątkach można udostępniać na Instagramie i odwrotnie. Mogą one zawierać linki, zdjęcia i filmy o długości do pięciu minut.

Jednak niektórzy pierwsi użytkownicy w środę zgłosili problemy podczas przesyłania zdjęć, co wskazywało na początkowe problemy.

Użytkownicy widzą kanał z postami, które Meta nazywa „wątkami”, od osób, które obserwują, a także polecane treści.

Mogą kontrolować, kto może ich „tagować” i filtrować odpowiedzi na posty zawierające określone słowa.

Możliwe jest również zaprzestanie obserwowania, blokowanie, ograniczanie lub zgłaszanie innych profili, a wszelkie konta blokowane przez użytkowników na Instagramie są automatycznie blokowane w wątkach.

podpis pod zdjęciem,

Posty mogą być udostępniane między wątkami i Instagramem i mogą zawierać linki, zdjęcia i filmy

Była to ostatnia próba pana Muska, aby skłonić użytkowników do zarejestrowania się w usłudze Twitter Blue, usłudze subskrypcji platformy.

Twitter ogłosił również, że popularny pulpit użytkownika TweetDeck zostanie domyślnie ustawiony na paywall w ciągu 30 dni.

Odkąd pan Musk przejął władzę, wielu użytkowników Twittera publicznie wyraziło swoje niezadowolenie z platformy i jego przeoczenia – powołując się na niewłaściwe postępowanie i poglądy polityczne.

W zeszłym miesiącu pan Musk i szef Meta, Mark Zuckerberg, zgodzili się — być może w żartach — na walkę w klatce, a wczesne posty Zuckerberga na Thread wskazywały na jego zainteresowanie mieszanymi sztukami walki.

Chociaż Threads będzie dostępny w Wielkiej Brytanii, nie jest jeszcze dostępny w UE ze względu na niepewność regulacyjną, szczególnie w związku z unijną ustawą o rynkach cyfrowych.

Ale firma twierdzi, że nie może się doczekać wprowadzenia na rynek Unii Europejskiej.

To prawo określa zasady dotyczące tego, jak duże firmy, takie jak Meta, udostępniają dane między posiadanymi platformami. Częścią problemu jest udostępnianie danych między Thread a Instagramem.

Meta utrzymuje, że ochrona prywatności ma fundamentalne znaczenie dla jej działalności.

Dodatkowe raporty autorstwa Maxa Matzy i Georgesa Boudina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *