Wczesne DNA ujawnia dwie odrębne populacje w Wielkiej Brytanii po ostatniej epoce lodowcowej

Mirosław Miraś / Pixabay alt=”Artystyczne przeprojektowanie podwójnej helisy DNA.” Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli dwie odrębne grupy ludzi żyjących w Wielkiej Brytanii po epoce lodowcowej. plik obrazu przez Mirosław Miraś / Pixabay ”/>

Przeprojektowanie przez artystę podwójnej helisy DNA. Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli dwie odrębne grupy ludzi żyjących w Wielkiej Brytanii po epoce lodowcowej. plik obrazu przez Miroslav Miras/Pixabay

25 października (UPI) – Naukowcy przeprowadzili sekwencjonowanie najstarszego ludzkiego DNA odkrytego w Wielkiej Brytanii i odkryli dwie unikalne populacje, które żyły w Wielkiej Brytanii po ostatniej epoce lodowcowej.

Okaz został odkryty w Jaskini Gougha w Somerset w Anglii około 14 000 lat temu. W porównaniu W Kendrick Cave w Walii odkryto okaz sprzed około 1000 lat.

„Wiedzieliśmy z naszej poprzedniej pracy, w tym z badania Cheddarmana, że ​​zachodni łowcy-zbieracze byli w Wielkiej Brytanii około 10 500 lat temu, ale nie wiedzieliśmy, kiedy przybyli do Wielkiej Brytanii i czy była to jedyna populacja, która tam była”. powiedziała Selina Price, główny badacz w Muzeum Historii Naturalnej w Wielkiej Brytanii, która bada starożytne DNA”.

Badając szczątki znalezione w Jaskini Gough, naukowcy byli w stanie ustalić, że ludzie byli w Wielkiej Brytanii 300 lat wcześniej niż wcześniej sądzono, co oznacza, że ​​byli obecni, zanim Wielka Brytania zaczęła się ocieplać po ostatniej epoce lodowcowej.

Badania genetyczne dwóch próbek wykazały, że pochodzą one z dwóch różnych grup genetycznych, co oznacza, że ​​w Wielkiej Brytanii w stosunkowo krótkim czasie żyły co najmniej dwie zupełnie różne grupy ludzi.

Artefakty odkryte między dwiema grupami wskazują na bardzo różne praktyki kulturowe.

„Dowody z ludzkich szczątków, które znaleziono w jaskini Kendrick, wskazują, że jaskinia była używana jako miejsce pochówku przez jej mieszkańców” – powiedziała Silvia Bello, badaczka z Muzeum Historii Naturalnej, która specjalizuje się w ewolucji ludzkiego zachowania.

READ  Antropolog uważa, że ​​starożytny gatunek ludzki mógł przetrwać na wyspie Flores

w przeciwieństwie, Bello powiedział, „Dowody w jaskini Gough’s wskazują na wyrafinowaną kulturę rzezi i rzeźbienia ludzkich szczątków”.

Ujawniono również, że ci pierwsi mieszkańcy wykorzystywali części zwierząt, które w tamtych czasach uważano za wymarłe w Wielkiej Brytanii, w tym grot włóczni wykonany z kości słoniowej mamuta i kij wykonany z poroża renifera.

Według Chrisa Stringera, jednego z liderów badań nad ewolucją człowieka w Muzeum Historii Naturalnej, „To rodzi wiele interesujących pytań: czy przywieźli te artefakty z chłodniejszego miejsca? A może Wielka Brytania jest bardziej złożona i nadal ma mamuty i renifery, które przetrwały w górach ?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *