Widziano chiński pocisk lądujący na wiosce i wyrzucający wysoce toksyczne chemikalia

Krążące w Internecie wideo ukazuje szczątki chińskiej rakiety spadające nad zaludnionym obszarem, a mieszkańcy uciekają w poszukiwaniu schronienia, gdy po niebie unosi się gęsta chmura ciemnożółtego dymu, tworząc przerażający widok.

Podejrzane szczątki mogły pochodzić z chińskiej rakiety Long March 2C, która wystartowała w sobotę 22 czerwca, niosąc wspólną misję z Chin i Francji mającą na celu badanie rozbłysków gamma. Uruchomienie uznano za sukces, ale jego wyniki zostały uchwycone na wideo opublikować Na chińskich portalach społecznościowych.

Filmy pokazują coś, co przypomina pierwszy stopień rakiety Długi Marsz 2C spadający w niekontrolowany sposób nad wioską w południowo-zachodnich Chinach, podczas gdy miejscowi zakrywają uszy i uciekają przed spadającymi gruzami. Nie było doniesień o obrażeniach ani szkodach materialnych. Jednak niezweryfikowane filmy i zdjęcia pokazują gigantyczną chmurę wybuchającą w miejscu rozbitego pocisku, a sam pocisk wydaje się znajdować obok drogi.

Wyciek paliwa widać w pierwszym stopniu rakiety, którego kolor odpowiada czterotlenkowi azotu. Według Jonathana McDowella, astrofizyka z Harvard-Smithsonian Center, związek chemiczny jest silnym utleniaczem używanym do napędzania rakiet, ale może być śmiertelnie toksyczny.

„W przemyśle rakietowym znana jest jako BFRC, czyli wielka czerwona chmura” – powiedział McDowell w rozmowie z Gizmodo. „A kiedy zobaczysz BFRC, uciekasz, by ratować życie”. Czterotlenek azotu został zaakceptowany jako utleniacz paliwa rakietowego na początku lat pięćdziesiątych w Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych, ale z biegiem lat stał się mniej stosowany, ponieważ jest wysoce toksyczny – twierdzi NASA.

W przypadku kontaktu ze skórą, oczami lub drogami oddechowymi może zniszczyć tkankę ludzką, a wdychanie przez płuca może spowodować gromadzenie się płynu lub, w skrajnych przypadkach, śmierć. „To bardzo przerażające, ale tak Chińczycy robią interesy” – McDowell powiedział Gizmodo. „Mają inny poziom ogólnego akceptowalnego ryzyka”.

READ  Działa samobieżne Teleskopu Kosmicznego Hubble'a świętują 20 lat przełomowego odkrycia

Wiadomo, że Chiny Zaniedbał wystrzelenie rakiet. Miejsca startu w większości pozostałych krajów są budowane wzdłuż wybrzeża, a dopalacze zwykle lądują w oceanie. Chińskie miejsca startu, Xichang na południowym zachodzie, Jiuquan na pustyni Gobi na północnym zachodzie i Taiyuan na północy, znajdują się w głębi lądu, więc dopalacze zwykle lądują na obszarach zaludnionych lub w ich pobliżu. W grudniu 2023 r. wzmacniacz rakietowy Długi Marsz 3B Nieruchomość W pobliżu domu w południowej prowincji Hunan.

Następuje niewielka zmiana nastawienia Chin wobec ograniczenia wzmocnień. Najnowsze miejsce startu w kraju, komercyjne miejsce startu Hainan, znajduje się w pobliżu przybrzeżnego krajowego portu kosmicznego Wenchang na wyspie w prowincji Hainan na Morzu Południowochińskim. Chińskie rakiety nowej generacji będą wykorzystywać naftę i ciekły wodór, eliminując użycie toksycznych paliw. Ale stare rakiety są nadal w grze.

„Myślę, że w ciągu 10 lat starsze rakiety będą wycofywane, ale firma nie spieszy się z tym” – powiedział McDowell. „Nadal wypuszczają jednego na tydzień czy coś takiego i są naprawdę bardzo niebezpieczni”.

Jeśli chcesz więcej podróży kosmicznych w swoim życiu, śledź nas X Niestandardowa zakładka dla Gizmodo Strona lotów kosmicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *