Wielokrotne eksplozje wstrząsają Charków, wschodnia Ukraina

Kijów, Ukraina (AFP) – Seria eksplozji wstrząsnęła wschodnioukraińskim miastem Charków we wczesnych godzinach sobotniego poranka, wysyłając w niebo oświetlone pióropusze dymu, powodując serię wtórnych eksplozji.

Nie było natychmiastowych doniesień o kontuzjach

Wybuchy nastąpiły kilka godzin po tym, jak Rosja skoncentrowała swoje ataki podczas coraz bardziej burzliwej inwazji na Ukrainę na tereny, które nielegalnie anektowała, podczas gdy liczba ofiar śmiertelnych z poprzednich ataków rakietowych na budynki mieszkalne w południowym Zaporożu wzrosła do 14.

Burmistrz Charkowa Ihor Terechow powiedział w telegramie, że wczesne poranne wybuchy były wynikiem uderzeń rakietowych w centrum miasta. Powiedział, że eksplozje spowodowały pożary w jednej z miejskich placówek medycznych i budynku niemieszkalnym.

W skardze skierowanej do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina za jego zachowanie w najgorszym europejskim konflikcie zbrojnym od II wojny światowej, norweski Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla. Dla organizacji praw człowieka w swoim kraju i na Ukrainie oraz działacza więzionego na Białorusi, sojusznika Rosji.

Przewodnicząca Komisji Berit Reiss-Andersen powiedziała, że ​​zaszczyt przypadł „trzem wybitnym orędownikom praw człowieka, demokracji i pokojowego współistnienia”.

Putin twierdził w tym tygodniu nielegalnie Cztery regiony Ukrainy jako terytorium Rosji, w tym region Zaporoże, w którym znajduje się największa elektrownia jądrowa w Europie, której reaktory zostały wyłączone w zeszłym miesiącu.

Walki w pobliżu okupowanej przez Rosję elektrowni atomowej Zaporoże zaalarmowały Atomic Energy Watch ONZ, który w piątek podwoił liczbę inspektorów monitorujących środki ochrony elektrowni do czterech. Minister ochrony środowiska Ukrainy Rusłan Strelets powiedział w piątek, że wypadek może spowodować emisję 10 razy więcej śmiertelnego promieniowania niż najgorsza na świecie katastrofa nuklearna, która miała miejsce w Czarnobylu na Ukrainie 36 lat temu.

„Sytuacja z okupacją, bombardowaniem i wydobyciem elektrowni atomowych w Czarnobylu i Zaporożu przez siły rosyjskie powoduje konsekwencje, które będą miały charakter globalny”, powiedział Strelets w wywiadzie dla Associated Press.

READ  OBEJRZYJ: „Chop Chop”, książę William mówi Kate na królewskim ślubie Jordana, kiedy… | wiadomości ze świata

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ONZ, organ nadzoru nuklearnego ONZ, poinformowała w piątek na Twitterze, że ponownie odcięto zasilanie zewnętrzne jednego z zamkniętych reaktorów Zaporoża, co wymaga użycia awaryjnych generatorów diesla. systemy bezpieczeństwa energetycznego.

Miasto Zaporoże znajduje się 53 kilometry (33 mile) od elektrowni jądrowej, w linii prostej i pozostaje pod kontrolą Ukrainy. Aby wzmocnić roszczenia Rosji do tego obszaru, siły rosyjskie zbombardowały miasto pociskami S-300 w czwartek, a kolejne ataki miały miejsce w piątek.

Ukraińskie władze poinformowały, że liczba ofiar śmiertelnych w wyniku strajków na bloki mieszkalne wzrosła w piątek do 14, podczas gdy 12 osób rannych w bombardowaniu nadal przebywało w szpitalu.

Gubernator Zaporizhzhya Ołeksandr Starukh powiedział, że pociski uderzyły również w miasto w nocy, raniąc jedną osobę. Dodał, że Rosja użyła tam również po raz pierwszy irańskiego samolotu Shahed-136 i zniszczyła dwa obiekty infrastrukturalne.

Ponieważ wojsko traci grunt po ukraińskim kontrataku na południu i wschodzie, Rosja rozmieściła jednorazowe drony produkcji irańskiej, które są tańsze i mniej skomplikowane niż pociski, ale wciąż zdolne do niszczenia celów naziemnych.

Instytut Studiów Wojennych z siedzibą w Waszyngtonie stwierdził, że użycie przez Rosję dronów wypełnionych materiałami wybuchowymi prawdopodobnie nie wpłynie na przebieg wojny.

Używali wielu dronów przeciwko celom cywilnym na tyłach, mając nadzieję na wywołanie nieliniowych efektów poprzez terroryzm. Analitycy z think tanku piszą, że takie wysiłki kończą się niepowodzeniem.

Na innych obszarach anektowanych przez Moskwę rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w piątek, że jego siły odparły ukraińskie natarcie w pobliżu miasta Lyman i odbiły trzy wsie we wschodnim regionie Doniecka. Ministerstwo twierdziło również, że siły rosyjskie uniemożliwiły siłom ukraińskim postęp w kilku wioskach w południowym regionie Chersoniu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wieczornym przemówieniu wideo w piątek, że jego armia tylko w tym tygodniu odbiła 776 kilometrów kwadratowych (300 mil kwadratowych) ziemi na wschodzie i 29 osiedli, w tym sześć w zaanektowanym przez Putina obwodzie Ługańskim. Powiedział, że w sumie siły ukraińskie od początku kontrataku wyzwoliły 2434 kilometry kwadratowe (940 mil kwadratowych) ziemi i 96 osiedli.

READ  Osuwiska i powodzie w Brazylii zabiły co najmniej 44 osoby

W regionie Dniepropietrowska na Ukrainie siły rosyjskie zbombardowały miasto Nikopol w nocy, zabijając jedną osobę, raniąc drugą i uszkadzając budynki, rurociągi gazowe i systemy elektryczne, powiedział gubernator. Nikopol znajduje się nad Dnieprem po drugiej stronie terytorium kontrolowanego przez Rosję w pobliżu elektrowni jądrowej. Miasto było wielokrotnie bombardowane od tygodni.

Wpływ zniszczeń i śmierci zadanych Rosji z obszarów, z których wycofały się jej siły, stał się bardziej widoczny w piątek. Raport pierwszego wiceministra spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhena Lenina ujawnił, że od 7 września w obwodzie charkowskim w północno-wschodniej Ukrainie znaleziono 530 ciał cywilów.

Lenin powiedział, że wśród mieszkańców zabitych podczas okupacji rosyjskiej było 257 mężczyzn, 225 kobiet i 19 dzieci, a 29 osób nie zostało zidentyfikowanych. Większość ciał znaleziono w masowym grobie, który wcześniej wykopano w mieście Izium.

Według Yenina znalezione ciała nosiły ślady strzałów, eksplozji i tortur. Niektórzy ludzie mieli liny na szyi, ręce związane za plecami, rany postrzałowe kolan i złamane żebra.

Serhiy Polvinov, regionalny funkcjonariusz policji, powiedział, że władze zidentyfikowały 22 miejsca tortur w częściach obwodu charkowskiego, które zostały niedawno wyzwolone przez siły ukraińskie.

Gubernator Doniecka Pawło Kirilenko poinformował w Telegramie, że w niedawno odrestaurowanym Lyman robotnicy znaleźli 200 pojedynczych grobów i masowych grobów o nieznanej liczbie ofiar. W Swiatohersku, 24 km (15 mil) od Lyman, pochowano ponownie 21 ciał cywilów.

Tymczasem rosyjski sprzęt wojskowy i broń trafiają w ręce Ukraińców. Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w piątek, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego siły ukraińskie zdobyły co najmniej 440 czołgów i około 650 pojazdów opancerzonych.

Brytyjskie ministerstwo powiedziało: „Niepowodzenie rosyjskich załóg w zniszczeniu odpowiedniego sprzętu przed wycofaniem się lub poddaniem się, podkreśla ich słabe wyszkolenie i niski poziom dyscypliny w bitwie”. „Przy rosyjskich formacjach znajdujących się pod silnym obciążeniem w kilku sektorach i coraz bardziej sfrustrowanym morale żołnierzy, Rosja prawdopodobnie będzie nadal tracić ciężką broń”.

READ  Agent Secret Service wrócił do USA z Izraela po rzekomej „fizycznej konfrontacji”

Putin nakazał w zeszłym miesiącu częściową mobilizację rezerwistów armii rosyjskiej, aby wzmocnić wojska na liniach frontu na Ukrainie. Jednak błędy spowodowały wycofanie się i dziesiątki tysięcy ludzi uciekło z Rosji, nieprzygotowanych do walki z wojną Putina.

To sprawiło, że Rosja pilnie potrzebuje posiłków. Ukraińskie wojsko poinformowało w piątek, że 500 byłych przestępców zostało zmobilizowanych do wzmocnienia rosyjskich szeregów we wschodnim regionie Doniecka, gdzie siły ukraińskie odbiły terytorium. Wojsko podało, że nowymi jednostkami dowodzą funkcjonariusze organów ścigania.

Rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS poinformowała w piątek, że sąd w rosyjskim mieście Penza odrzucił pierwszą sprawę przeciwko Rosjaninowi wezwanemu do służby, ale odmówił. Prawnicy 32-latka przekonywali, że prawo, na mocy którego został oskarżony, dotyczy tylko uchylających się od poboru, a nie tych, którzy podlegają częściowej mobilizacji.

Jako kolejny znak problemów pojawiły się doniesienia o słabym wyszkoleniu i słabym zaopatrzeniu dla nowych sił rosyjskich. Co najmniej dwa rosyjskie miasta – Sankt Petersburg i Niżny Nowogród – ogłosiły w piątek, że odwołują rosyjskie obchody Nowego Roku i Świąt Bożego Narodzenia i przekierowują te pieniądze na zakup zaopatrzenia dla wojsk rosyjskich.

Pod rosnącą presją zarówno swoich zwolenników, jak i krytyków, Putin kontynuował przetasowania w kierownictwie swojej armii, zastępując dowódcę Wschodniego Okręgu Wojskowego Rosji.

___

Dziennikarze Associated Press Hana Arherova w Kijowie oraz Wasilisa Stepanenko i Francisco Seko w Charkowie przyczynili się do powstania tego raportu.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *