Więźniarka białoruskiej opozycji Maria Kolesnikowa „na oddziale intensywnej terapii” | Białoruś

Uwięziona liderka białoruskiej opozycji Maria Kolesnikowa została przeniesiona na intensywną terapię i przeszła operację – poinformowali sojusznicy.

„Maria jest w szpitalu w Homlu na oddziale intensywnej terapii” – poinformował serwis prasowy Wiktora Babariko, innego polityka opozycji.

Ojciec Kolesnikowej, Aleksander Kolesnikow, powiedział, że stan jego córki jest poważny, ale stabilny. Kolesnikow powiedział, że lekarze nie podzielili się z nim jej diagnozą ani żadnymi innymi szczegółami dotyczącymi operacji.

Zwrócił uwagę, że jego córka wydawała się aktywna i radosna, kiedy ostatni raz odwiedził ją w więzieniu około miesiąc temu.

Adwokat Kolesnikowej powiedział, że zanim została przewieziona do szpitala, została umieszczona w celi więziennej. Nie wyjaśnił jej stanu.

Adwokat powiedział, że władze wielokrotnie odrzucały jego prośby o spotkanie z Kolesnikovą w więzieniu, w którym była przetrzymywana.

Kolesnikowa była jedną z trzech przywódczyń – obok Weroniki Cepkało i Swiatłany Cichanouskiej – które w 2020 r. prowadziły historyczne demonstracje przeciwko białoruskiemu władcy Aleksandrowi Łukaszence. Na całej Białorusi wybuchły masowe wiece przeciwko żądaniu Łukaszenki o szóstą kadencję.

Kolesnikowa była więziona przez 11 lat po tym, jak stawiała opór wydaleniu z Białorusi. We wrześniu 2020 r. krajowe służby bezpieczeństwa KGB zawiozły ją do granicy z Ukrainą po założeniu jej worka na głowę i wepchnięciu do minibusa, ale na granicy Kolesnikova podarła jej paszport, aby nie została deportowana.

Stłumienie protestów przez Łukaszenkę doprowadziło do tysięcy aresztowań i przymusowego wygnania lub uwięzienia aktywistów i dziennikarzy.

„Co za okropna wiadomość. Nasza droga Maszo, wszyscy mamy nadzieję, że masz się dobrze! – powiedziała Cichanouska, liderka opozycji na uchodźstwie.Kołesnikowa, lat 40, jest jedyną z trzech kobiet wciąż mieszkających na Białorusi.

Z Associated Press i AFP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *