Wiodące szkoły amerykańskie walczą o rozszerzenie protestów w Gazie

  • Jamesa Fitzgeralda i Bernda Debusmana Jr
  • wiadomości BBC

Tytuł Filmu, ZOBACZ: Dziesiątki demonstrantów w Gazie aresztowanych na Uniwersytecie Yale

Protesty przeciwko wojnie w Gazie rozprzestrzeniły się z Kolumbii i Yale na inne uniwersytety, podczas gdy urzędnicy walczą o powstrzymanie rosnącego ruchu oporu.

W poniedziałek kilkudziesięciu studentów zostało aresztowanych w Yale, a Columbia odwołała zajęcia stacjonarne w obawie przed antysemityzmem na kampusie.

Podobne „obozy” protestu powstały na innych kampusach, w tym w Berkeley w Kalifornii.

Władze szkolne znajdują się pod coraz większą presją, aby złagodzić napięcia na kampusie.

Odkąd Hamas przypuścił atak na Izrael 7 października, demonstracje i gorące debaty na temat wojny między Izraelem a Gazą oraz wolności słowa wstrząsnęły głównymi kampusami uniwersyteckimi w USA.

Studenci po obu stronach zgłaszają wzrost liczby przypadków bigoterii i islamofobii.

W zeszłym tygodniu ruch przeciwko kampusom znalazł się w centrum uwagi całego świata po wezwaniu nowojorskiej policji do kampusu Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, gdzie aresztowała dziesiątki protestujących.

Od tego czasu w wielu amerykańskich instytucjach wzrosło napięcie na kampusach.

W poniedziałek prawie 50 demonstrantów aresztowano na Uniwersytecie Yale w New Haven w stanie Connecticut, gdzie w weekend liczba demonstracji wzrosła do kilkuset.

Uniwersytet stwierdził, że zatrzymani zignorowali „liczne prośby” o opuszczenie kraju.

Wielu uczestników protestów wezwało Yale do ograniczenia inwestycji w producentów broni wojskowej.

Obozy protestacyjne utworzono także na innych uniwersytetach w całym kraju, w tym na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, Uniwersytecie Michigan, Massachusetts Institute of Technology, Emerson College i Tufts.

Na Uniwersytecie Nowojorskim, około 12 km na południe od Kolumbii, protestujący rozbili namioty w poprzek Stern School of Business.

Podobnie jak miało to miejsce na niektórych innych uniwersytetach, protestujący na Uniwersytecie Nowojorskim wezwali uczelnię do uwolnienia „funduszy i dotacji od producentów broni i korporacji zainteresowanych izraelską okupacją”.

Jednak protesty na kampusie zostały zniweczone oskarżeniami o antysemityzm.

W jednym z przykładów filmy opublikowane w Internecie pokazują, jak niektórzy protestujący w pobliżu Kolumbii wyrażają poparcie dla ataku Hamasu na Izrael.

Członkowie grup protestacyjnych zaprzeczają antysemityzmowi, argumentując, że ich krytyka jest zarezerwowana dla państwa izraelskiego i jego zwolenników.

Tytuł Zdjęcia, Studenci propalestyńscy w dalszym ciągu obozują na terenie kampusu Uniwersytetu Columbia, aby zaprotestować przeciwko związkom uniwersytetu z Izraelem.

Jednak w poniedziałek Kolumbia ogłosiła, że ​​wszystkie zajęcia będą odbywać się wirtualnie, a prezydent Kolumbii Minuch Shafiq w oświadczeniu powołał się na przypadki „zastraszania i nękania”.

Studentom, którzy nie mieszkają na terenie kampusu, zalecono trzymanie się z daleka.

Według doniesień rabin związany z uniwersytetem wysłał także wiadomość do 300 studentów z Kolumbii Żydowskiej, ostrzegając ich, aby unikali kampusu do czasu, aż sytuacja „dramatycznie się poprawi”.

W swoim oświadczeniu dr Shafiq stwierdził, że napięcia na kampusie zostały „wykorzystane przez osoby niezwiązane z Columbią, które przybyły na kampus, aby realizować własne plany”.

Utworzono grupę zadaniową, „aby spróbować rozwiązać ten kryzys” – dodał.

Uniwersytet i dr Shabig, który w zeszłym tygodniu udał się na Kapitol, aby złożyć przed komisją Kongresu zeznania na temat wysiłków uniwersytetu przeciwko uniwersytetowi, wzywa się do rozwiązania tej sytuacji.

Grupa federalnych prawodawców, na czele której stoi przedstawicielka Partii Republikańskiej Elise Stefanik, republikanka z Nowego Jorku, podpisała w poniedziałek list, w którym stwierdza, że ​​pani Stefanik „nie położy kresu tłumom studentów i agitatorów wzywających do podjęcia działań. Terroryzm wobec żydowskich studentów”.

Protesty w Nowym Jorku zwróciły także uwagę przedstawicieli Partii Demokratycznej Jareda Moskowitza, Josha Gotheimera, Dana Goldmana i Kathy Manning, którzy zwiedzili kampus.

Reb Gottheimer powiedział, że Columbia „zapłaci cenę”, jeśli nie zapewni żydowskim studentom, że czują się mile widziani i bezpieczni na uniwersytecie.

Tymczasem przewodnicząca Komisji Edukacji Izby Reprezentantów Karoliny Północnej Virginia Foxx napisała w liście opublikowanym w Internecie, że „ciągłe niepowodzenie Kolumbii w przywróceniu porządku i bezpieczeństwa” narusza zobowiązania wymagające pomocy federalnej i „musi być natychmiastowe”. poprawione”.

Protesty skłoniły także właściciela drużyny New England Patriot NFL i absolwenta Columbii, Roberta Krafta, do ostrzeżenia, że ​​zaprzestanie wspierania uniwersytetu „do czasu podjęcia odpowiednich działań”.

Jednak niektórzy wykładowcy uniwersytetu obwiniali Columbię za zorganizowanie protestu i wezwanie policji.

W oświadczeniu przesłanym do BBC w poniedziałkowy wieczór należący do Kolumbii Instytut Knight First Poprawka wezwał do „pilnej korekty kursu”.

Przytoczył regulamin uniwersytecki, argumentując, że urzędnicy zewnętrzni powinni być angażowani tylko wtedy, gdy istnieje „wyraźne i aktualne zagrożenie dla osób, mienia lub istotnego funkcjonowania jakiejkolwiek jednostki uniwersytetu”.

„Nawet jeśli nie było to zezwolenie, nie wiemy, w jaki sposób obozowisko i protesty spowodowały takie niebezpieczeństwo” – napisano w oświadczeniu.

Zapytany o poniedziałkowe protesty na kampusie, prezydent Joe Biden powiedział, że potępia „akty antysemickie” i „ludzi, którzy nie rozumieją, co się dzieje z Palestyńczykami”.

Oprócz protestów na uniwersytetach w związku z wydarzeniami w Gazie odbyły się także powszechne demonstracje w Stanach Zjednoczonych.

Propalestyńscy protestujący zablokowali ostatnio główne drogi w całym kraju, blokując dostęp do lotnisk, w tym O'Hare International w Chicago i Seattle-Tacoma International, a także mostów Golden Gate w San Francisco i Brooklyn Bridge w Nowym Jorku.

READ  Przewodnik widza: Ranking weekendowych pojedynków z super dziką kartą, w tym powrót Matthew Stafforda do Detroit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *