Władimir Putin przybywa do Chin z wizytą państwową w związku z wkraczaniem sił rosyjskich na Ukrainę

Gavril Grigorov/Pool/Sputnik/Reuters/File

Prezydent Rosji Władimir Putin będzie przewodniczył spotkaniu w sprawie rozwoju rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego w Moskwie 15 maja, dzień przed przybyciem do Pekinu.


Hongkong
CNN

Rosyjski Prezydent Rosji Władimir Putin przybył do Pekinu na początku dwudniowej wizyty państwowej, podkreślając bliskie powiązania z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Siły rosyjskie wkraczają na Ukrainę.

Wizyta ta jest pierwszym symbolicznym wyjazdem Putina za granicę od czasu przybycia do kraju Nowa kadencja na stanowisku Prezydenta Rosji Ubiegły tydzień to najnowszy znak pogłębiania więzi, w miarę jak oba kraje zacieśniają więzi między swoimi krajami w obliczu intensywnych tarć z Zachodem.

Putin przybył do stolicy Chin kilka godzin po tym, jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił w środę za pośrednictwem swojego biura, że ​​to uczyni. Zatrzymaj wszystkie nadchodzące wizyty międzynarodowePodczas gdy jego siły broniły się przed rosyjskim natarciem w obwodzie charkowskim, w północno-wschodniej części jego kraju.

Wojna także Konflikt w GazieOczekuje się, że będzie to częścią spotkań Xi-Putina wraz z dyskusjami na temat rozszerzenia stosunków handlowych, bezpieczeństwa i energii.

Przed podróżą Putin w wywiadzie dla chińskich mediów państwowych Xinhua pochwalił „bezprecedensowy poziom strategicznego partnerstwa” między obydwoma krajami.

Powiedział, że przywódcy dążą do „wzmocnienia koordynacji polityki zagranicznej” i pogłębienia współpracy w „przemyśle, zaawansowanych technologiach, przestrzeni kosmicznej, pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej, sztucznej inteligencji, energii odnawialnej i innych innowacyjnych sektorach”.

Pochwalił także „podejście Chin do rozwiązania kryzysu na Ukrainie”. Pekin nigdy nie potępił rosyjskiej inwazji, raczej domaga się neutralności w konflikcie i wzywa do rozmów pokojowych uwzględniających stanowiska obu stron.

Obydwaj przywódcy, którzy ogłosili „bezgraniczne” partnerstwo na kilka tygodni przed inwazją w lutym 2022 r., od czasu inwazji Rosji na Ukrainę nadal zacieśniają więzi dyplomatyczne, handlowe i w zakresie bezpieczeństwa między swoimi krajami. Postrzegają siebie nawzajem jako kluczowych partnerów w swojej zbieżnej wizji przekształcenia globalnego porządku, pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych.

READ  Rodzina królewska w Sandringham na żywo: Karol wysyła bożonarodzeniową wiadomość po dołączeniu do Kate i Williama w Sandringham

Handel pomiędzy Dwie gospodarki wzrosły w wyniku wojnyodnotowując w ubiegłym roku rekordowe poziomy, podobnie jak inne kraje Nałożone sankcje miały na celu wyczerpanie skarbu wojennego Rosji i ograniczenie jej dostępu do towarów, które można było wykorzystać na polu walki.

Xi gości Putina w Pekinie, ponieważ chiński przywódca znajduje się pod rosnącą presją ze strony Stanów Zjednoczonych i Europy, aby zapewnić, że chiński eksport nie będzie wspierał wysiłków wojennych Rosji.

Urzędnicy Białego Domu w ostatnich tygodniach właśnie to zrobili Stanąłem twarzą w twarz z Chinami Na tym, co według nich należy do Pekinu Świetne wsparcie – w postaci towarów, takich jak obrabiarki, drony, silniki odrzutowe i mikroelektronika – dla rosyjskiej bazy przemysłowej w dziedzinie obronności.

To czwarte osobiste spotkanie Xi z Putinem – znanym z osobistej chemii – od czasu inwazji i drugiej wizyty Putina w Pekinie w tym czasie. Xi odwiedzi także Moskwę w 2023 r., po rozpoczęciu nowej kadencji prezydenta Chin.

Kreml poinformował we wtorek, że od obu przywódców oczekuje się podpisania szeregu porozumień dwustronnych. Oczekuje się również, że będą świętować 75. rocznicę swoich stosunków dyplomatycznych, co chińskie media państwowe określiły jako „wydarzenie uroczyste”.

Oprócz spotkania z Xi w Pekinie Putin ma także odwiedzić Harbin, stolicę północno-wschodniej prowincji Heilongjiang w Chinach, graniczącej z Dalekim Wschodem Rosji, gdzie weźmie udział w forach handlowych i współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *