Włoski prezydent powiedział, że rosyjskiej inwazji na Ukrainę nie da się rozwiązać nagradzając agresję Moskwy

NARODY ZJEDNOCZONE (AP) – Włoski prezydent powiedział to we wtorek Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ Rosyjska inwazja na Ukrainę Problemu tego nie da się rozwiązać nagradzając agresję, a pokój może nastąpić dopiero po przywróceniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Sergio Mattarelli – powiedział Włochy, który obecnie przewodniczy Grupa siedmiu spotkańWielu partnerów międzynarodowych stanęło w obronie Ukrainy, wspierając zasadę solidarności z krajami atakowanymi działaniami naruszającymi prawo międzynarodowe i Kartę Narodów Zjednoczonych.

Powiedział: „Żaden kraj, bez względu na to, jak potężny jest i jak wyposażony jest w niebezpieczny arsenał nuklearny, nie może rozważać naruszenia zasad, w tym suwerenności, integralności terytorialnej i niepodległości innego kraju, bez narażania się na sankcje”.

Mattarella powiedział, że koniec obu wojen światowych i upadek Związku Radzieckiego przyniosły Europie nową nadzieję i że „Rosja ponosi wielką historyczną odpowiedzialność za sprowadzenie wojny z powrotem do serca kontynentu europejskiego”.

Włoski prezydent podkreślił, że rosyjska inwazja na Ukrainę to nie tylko konflikt regionalny, bo Moskwa chce wywierać wpływy globalne. Rosja jest stałym członkiem z prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, która jest odpowiedzialna za zapewnienie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Dodał, że wojna na Ukrainie, która niegdyś była jednym z głównych spichlerzy świata, spowodowała niedobory żywności i energii, szczególnie w niektórych częściach Afryki.

Mattarella dodał, że zdobycze pokojowe, które po zakończeniu zimnej wojny skłoniły do ​​przeznaczenia zasobów na rozwój zamiast na broń, zostały zaprzepaszczone, gdy Rosja cofa czas i rozpoczyna nowy wyścig zbrojeń.

Powiedział, że gdy wojna na Ukrainie trwa trzeci rok, Włochy, ich międzynarodowi partnerzy i ludzie na całym świecie są zaangażowani w osiągnięcie pokojowego i długotrwałego pokoju. Rozwiązanie konfliktu.

„Żadne rozwiązanie, a tym bardziej żadne, nie nagradza agresora i poniża atakowanego, co stanowi niebezpieczny precedens dla wszystkich” – powiedział Mattarella.

READ  Czy Palestyna jest państwem? Wyjaśnił państwo palestyńskie

Dodał: „Jeśli pokój ma być sprawiedliwy i trwały, musi opierać się na szlachetnych i niezbywalnych zasadach prawa międzynarodowego oraz Karty Narodów Zjednoczonych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *