Wojna, aby obniżyć PKB Ukrainy o ponad 45%, prognozuje Bank Światowy

WASZYNGTON (Reuters) – Produkcja gospodarcza Ukrainy prawdopodobnie skurczy się w tym roku o oszałamiające 45,1 procent, podał w niedzielę Bank Światowy, ponieważ rosyjska inwazja zamknęła przedsiębiorstwa, ograniczyła eksport i uniemożliwiła prowadzenie działalności gospodarczej na dużych obszarach kraju.

Bank Światowy przewidywał również, że PKB Rosji w 2022 r. spadnie o 11,2% z powodu nałożenia sankcji finansowych przez Stany Zjednoczone i ich zachodnich sojuszników na rosyjskie banki, przedsiębiorstwa państwowe i inne instytucje.

„Wojna Banku Światowego w regionie” Aktualizacja ekonomiczna Powiedział, że region Europy Wschodniej, który obejmuje Ukrainę, Białoruś i Mołdawię, ma w tym roku wykazać spadek PKB o 30,7% z powodu wstrząsów wojennych i zakłóceń w handlu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Wzrost w 2022 r. w regionie środkowoeuropejskim, który obejmuje Bułgarię, Chorwację, Węgry, Polskę i Rumunię, spadnie do 3,5% z 4,7% poprzednio z powodu napływu uchodźców, wyższych cen towarów i pogarszającego się zaufania, które negatywnie wpływa na popyt.

Jeśli chodzi o Ukrainę, raport Banku Światowego szacuje, że ponad połowa firm w tym kraju jest zamknięta, podczas gdy inne działają ze znacznie mniejszymi mocami niż zwykle. Zamknięcie frachtu morskiego z Ukrainy odcięło około 90% eksportu zboża tego kraju i połowę całkowitego eksportu.

Bank Światowy stwierdził, że wojna uniemożliwiła prowadzenie działalności gospodarczej na wielu obszarach i utrudniła sadzenie i zbiory.

Szacunki dotyczące szkód w infrastrukturze przekraczających 100 miliardów dolarów do początku marca – około dwóch trzecich PKB Ukrainy z 2019 r. – są zbyt stare, „ponieważ wybuchła wojna i spowodowała więcej szkód”.

Bank powiedział, że szacowany spadek o 45,1% wyklucza wpływ zniszczenia infrastruktury fizycznej, ale powiedział, że to sabotuje przyszłą produkcję gospodarczą, wraz z napływem ukraińskich uchodźców do innych krajów.

Bank Światowy stwierdził, że skala kryzysu na Ukrainie jest „obarczona wysokim stopniem niepewności” co do czasu trwania i intensywności wojny.

READ  Ogromny pożar w Halifax w Kanadzie spowodował nakaz ewakuacji tysięcy domów

Negatywny scenariusz raportu, który odzwierciedla dalsze wstrząsy cen surowców i utratę zaufania do rynków finansowych wywołaną eskalacją wojny, może doprowadzić do 75% spadku PKB Ukrainy i 20% spadku produkcji rosyjskiej.

Scenariusz ten skutkowałby 9% spadkiem w regionie Europy i Azji Środkowej Banku Światowego w gospodarkach wschodzących i rozwijających się – ponad dwukrotnie niższym niż w prognozie bazowej.

„Rosyjska inwazja zadała poważny cios ukraińskiej gospodarce i poważnie uszkodziła infrastrukturę” – powiedziała w oświadczeniu Anna Byrdie, wiceprezes Banku Światowego na Europę i Azję Środkową.

„Ukraina potrzebuje natychmiastowego ogromnego wsparcia finansowego, ponieważ walczy o utrzymanie gospodarki, a rząd pracuje nad wspieraniem obywateli Ukrainy, którzy zmagają się i radzą sobie z trudną sytuacją”.

Bank Światowy zmobilizował już około 923 mln USD pożyczek i dotacji dla Ukrainy i przygotowuje kolejny pakiet wsparcia o wartości ponad 2 mld USD. Czytaj więcej

„Szybka pomoc ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego dała Ukrainie przestrzeń fiskalną do płacenia pensji cywilom, żołnierzom, lekarzom i pielęgniarkom, przy jednoczesnym spłacie zadłużenia zagranicznego”, sekretarz skarbu USA Janet Yellen, która nadzoruje pakiet kontrolny USA w Banku Światowym, powiedział amerykańskim prawodawcom podczas przesłuchania w zeszłym tygodniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raport Davida Laudera) w Waszyngtonie. Edytowanie przez Matthew Lewisa i Stephena Coates

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *