Wojna między Izraelem a Gazą: Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że jeden z jej pracowników zginął w Gazie

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Pojazd ONZ w Strefie Gazy w kwietniu tego roku

Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że ​​w poniedziałek jeden z jej pracowników zginął, a drugi został ranny, gdy udali się do szpitala w południowej Gazie.

Dodała, że ​​w momencie bombardowania pracownicy podróżowali pojazdem Organizacji Narodów Zjednoczonych do Szpitala Europejskiego w pobliżu Rafah.

Organizacja Narodów Zjednoczonych nie podała, kto jej zdaniem jest odpowiedzialny za atak.

Armia izraelska podała, że ​​wstępne dochodzenie wykazało, że pojazd został trafiony w strefie aktywnych działań bojowych i nie został poinformowany o jego trasie.

Materiał opublikowany w mediach społecznościowych i zweryfikowany przez BBC przedstawia pojazd z oznakowaniem ONZ i wieloma dziurami przed Szpitalem Europejskim.

Armia izraelska potwierdziła, że ​​otrzymała raport Departamentu Bezpieczeństwa ONZ stwierdzający, że w poniedziałek dwóch jej pracowników zostało rannych w rejonie Rafah w południowej Strefie Gazy.

Izraelska armia dodała, że ​​incydent jest analizowany.

Farhan Haq, rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa, stwierdził w oświadczeniu, że był „głęboko zasmucony”, gdy dowiedział się o śmierci pracownika i przesłał kondolencje jego rodzinie. oświadczenie.

„Sekretarz Generalny potępia wszelkie ataki na personel ONZ i wzywa do przeprowadzenia pełnego śledztwa” – dodał Haq.

Pan Haq powiedział, że zabici i ranni członkowie personelu to personel międzynarodowy, a nie Palestyńczycy, i dodał, że według niego śmierć ta była pierwszą śmiercią członka personelu międzynarodowego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Gazie od początku konfliktu.

W oddzielnym oświadczeniu pan Guterres powiedział, że od początku wojny w Gazie zginęło ponad 190 pracowników ONZ.

Ich śmierć wywołała międzynarodowe oburzenie, a armia izraelska zwolniła w związku z tym incydentem dwóch starszych oficerów, który określiła jako „poważny incydent”.

Izrael rozpoczął kampanię wojskową w Gazie, której deklarowanym celem było zniszczenie Hamasu – kontrolującego Gazę – w odpowiedzi na transgraniczny atak grupy na południowy Izrael mający miejsce 7 października, podczas którego zginęło około 1200 osób, a 252 innych zostało wziętych jako zakładników.

Według Ministerstwa Zdrowia Strefy pod przewodnictwem Hamasu od tego czasu w Strefie Gazy zginęło ponad 35 090 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *