Wojna Rosji na Ukrainie: aktualizacje na żywo

14:42 ET, 2 maja 2023 r

Ukraińcy liczą na wiosenną kontrofensywę

Od Olgi Wojdowicz i Julii KesajewejUkraińscy żołnierze ostrzeliwują artylerię na linii frontu w Doniecku, 24 kwietnia 2023 r.

(Muhammad Enes Yildirim/Agencja Anatolu/Getty Images)

Ukrainy Od razu następuje kontratak.

Linie frontu kraju są pełne ruchu samochodowego i ostrzału artyleryjskiego, a regularne serie trafiają w kluczowe rosyjskie cele na okupowanych terytoriach. Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział kontratak „To się stanie”, jednocześnie opóźniając jakąkolwiek ważną datę rozpoczęcia.

może już się zaczęło; To mogą być tygodnie. Nie wiemy, ale Ukraińcy rozmawiający z CNN Kijów mają nadzieję na ten długo oczekiwany kontratak.

Tetiana Kole-Kolesnikowa35-latek uciekł ze swojego miasta Wołnowaga w obwodzie donieckim w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Teraz mieszka jako rzemieślnik w Kai.

„Spodziewam się, że nasza armia zwycięży w każdym przypadku i odbierze wszystkie okupowane terytoria. Nasza rodzina może wreszcie wrócić do domu i zobaczyć swoją ojczyznę. Bardzo tęsknimy za domem” – powiedziała CNN.

Prawnik i mieszkaniec Kijowa, Jurij HolowaczOczekuje też pozytywnego wyniku kontrofensywy, ale nie chce pośpiechu sił ukraińskich.

„Muszą być wyszkoleni i przygotowani. Nawet jeśli przygotowanie zajmie więcej czasu – to dobrze, bo dostaniemy więcej broni. Potrzebujemy broni dalekiego zasięgu, aby kontratak się powiódł” – powiedział.

Tetiana Krawiec26, dyrektor kancelarii notarialnej w Kijowie, uważa, że ​​kontrofensywa zakończyła się sukcesem i kraj może powrócić do stanu sprzed wojny.

Wbrew oczekiwaniom, 56 lat Strajk Rusłana Mieszkańcy Kijowa uważają, że nie powinno być kontrataku. Opisując obserwacje, które poczynił w Mariupolu w pierwszych dniach kwietnia 2022 r. – przed wyjazdem z żoną – powiedział, że do skutecznego kontrataku potrzebny byłby wojskowy samolot.

„Nie mamy samolotów! O ile pamiętam Mariupol, niebo jest ich [Russians’]. Tak więc żaden kontratak nie może się odbyć bez samolotów wojskowych. Lub broń dalekiego zasięgu może załatwić sprawę, niszcząc logistykę na tyłach. Ale bez tego jest to bardzo niebezpieczne” – powiedział.

„Chcę [go] Powrót do domu. Ale potrzebujemy myśliwców i artylerii dalekiego zasięgu. W przeciwnym razie nastąpią ogromne straty w personelu” – powiedział.

READ  Protesty w Szanghaju i Pekinie, gdy narasta gniew z powodu chińskich ograniczeń Covid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *