Wojna ukraińsko-rosyjska: wiadomości na żywo i najnowsze aktualizacje

Ukraińskie siły utrzymują się w ciężkich walkach w oblężonym południowym mieście Mariupol, ale sytuacja humanitarna stała się bardziej tragiczna, ze zniszczoną dużą częścią infrastruktury i kilkoma wyjściami, powiedzieli lokalni urzędnicy.

Wiceminister obrony Hanna Maliar powiedziała w czwartek, że siły ukraińskie wciąż stoją przed bardzo trudną bitwą. Siły rosyjskie od tygodni bombardują miasto atakami, które uniemożliwiły ewakuację na dużą skalę i utrudniły uzyskanie informacji.

Wspierani przez Rosję separatyści twierdzili w czwartek, że zdobyli centrum miasta, ale nie ma dowodów na poparcie tego twierdzenia, a lokalni urzędnicy i zachodni analitycy wojskowi powiedzieli, że miasto nadal jest w rękach Ukrainy.

„Ukraińskie siły zbrojne robią wszystko, co w ich mocy, aby wyzwolić miasto, ale jest to bardzo skomplikowane” – powiedziała Maliar, dodając, że urzędnicy wierzą, że rosyjska armia planuje wykorzystać Mariupol jako trampolinę do przejęcia kontroli nad innymi obszarami.

Władze miasta działają z innego miasta, Zaporoże, około 130 mil na północny zachód od Mariupola, a urzędnicy przyznali, że trudno jest uzyskać pełny obraz walk. Jednak Piotr Andryushenko, doradca władz miasta, powiedział, że sytuacja militarna w mieście pozostawała w stagnacji w ostatnich tygodniach pośród zaciekłych walk.

„To trudne, ponieważ nie jesteśmy fizycznie w Mariupolu” – powiedział, dodając, że urzędnicy polegali częściowo na zdjęciach opublikowanych przez siły rosyjskie, a także w kontakcie z ludźmi nadal w mieście.

Udostępnianie informacji może uczynić te źródła celami. „To bardzo niebezpieczne dla tych, którzy pozostali” – powiedział Andryushenko.

Rzecznik praw człowieka Ukrainy Ludmiła Denisowa oświadczyła w oświadczeniu opublikowanym w czwartek w Telegramie, że mężczyźni Zostali przymusowo werbowani do prorosyjskich milicji na okupowanych terenach na obrzeżach Mariupola.

Tysiące cywilów wydostaje się na zewnątrz, co jakiś czas ewakuowanych specjalnymi pojazdami przez niebezpieczne punkty kontrolne i niebezpieczne drogi. Ale według lokalnych urzędników pozostało prawie 130 000 osób.

READ  Chiny i Tajwan stoją za Ukrainą na szczycie NATO

Miasto pogrąża się jeszcze bardziej w kryzysie humanitarnym, z ograniczonym dostępem do żywności, wody i elektryczności oraz rozproszonymi lub niebezpiecznymi opcjami ucieczki. Andryushenko powiedział, że nie da się naprawić krytycznej infrastruktury.

Julia Gorbunowa, autorka raportu Human Rights Watch na temat rzekomych rosyjskich zbrodni wojennych na początku konfliktu, powiedziała, że ​​obawia się, że to, co wydarzyło się w Buczy, przedmieściu Kijowa, gdzie dziesiątki cywilów zostało znalezionych martwych po wycofaniu się Rosjan, może się nasilić w Mariupolu. .

„Nie mogę przestać myśleć o tym, co zobaczymy w Mariupolu” – powiedziała. „Szukaliśmy kilkutysięcznych wiosek”.

Burmistrz Mariupola Wadim Bojczenko powiedział w środę, że od rozpoczęcia oblężenia w zeszłym miesiącu siły rosyjskie zniszczyły większość infrastruktury miasta i ponad 5000 osób zginęło. Na wirtualnym okrągłym stole.

kredyt…Aleksander Ermoszenko/Reuters

Andriyushenko powiedział, że rosyjskie nagranie wideo przedstawiające personel medyczny i pacjentów opuszczających ostatni działający szpital w Mariupolu potwierdziło doniesienia, że ​​personel został przeniesiony na obszar kontrolowany przez Rosjan, a nie wpuszczony na terytorium Ukrainy.

„Mamy wiele informacji i wiemy o wszystkim, co dzieje się w mieście” – powiedział, dodając, że urzędnicy monitorują wypaczone relacje rosyjskiej telewizji państwowej, aby uzyskać wizualne potwierdzenie doniesień z ziemi.

Rosyjskie media opublikowały zdjęcia rosyjskich sił niosących pomoc humanitarną cywilom w supermarkecie. Na zdjęciach apteczki ozdobione literami A . Symbol wsparcia inwazji „Z”a hashtag w języku rosyjskim oznacza „Nie zostawiamy naszego”.

W zeszłym miesiącu , Zdjęcia satelitarne pokazały setki osób ustawiających się w kolejce w tym samym sklepiepołożony w strefie przemysłowej na zachodnich obrzeżach miasta, przez pewien czas kontrolowanej przez siły rosyjskie.

„Rosjanie starali się zapewnić naszym ludziom żywność” – powiedział Andryushenko. Przyznał, że cieszył się widząc, jak ludzie otrzymują bardzo potrzebne zapasy, ale prawdopodobnie zostały one zabrane z ukraińskich magazynów na okupowanych terenach.

READ  Pakistan ułatwia kontrolę waluty, aby wygrać pożyczkę. Ocenia słabo

„Wszystkie te towary humanitarne są produkowane na Ukrainie – i mówią, że to rosyjskie” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *