Wraz ze wzrostem cen żywności i energii inflacja w strefie euro osiągnęła kolejny rekordowy poziom

Targ w centrum Bonn w Niemczech 5 lutego 2022 r.

Norfoto | Norfoto | Obrazy Getty

Ceny w strefie euro kontynuowały marsz wzrostowy w maju, osiągając najwyższy poziom siódmy miesiąc z rzędu.

Według wstępnych danych Europejskiego Urzędu Statystycznego we wtorek inflacja wyniosła 8,1% w porównaniu z kwietniowym maksimum 7,4% i powyżej oczekiwań 7,8%.

Dzieje się tak po danych inflacyjnych z kilku głównych gospodarek europejskich, które w ostatnich dniach pozytywnie zaskoczyły. Wstępne dane z poniedziałku pokazały, że niemiecka inflacja (skoordynowana jako porównywalna z innymi krajami UE) wzrosła w maju w rocznym tempie 8,7%, znacznie przekraczając oczekiwania analityków na poziomie 8% i gwałtowny wzrost z 7,8% w kwietniu.

Inflacja we Francji również przekroczyła oczekiwania w maju, osiągając rekordowe 5,8%, w porównaniu z 5,4% w kwietniu, podczas gdy skoordynowane ceny konsumenckie w Hiszpanii rosły w maju o 8,5% rocznie, przekraczając oczekiwania na poziomie 8,1%.

W całej strefie euro rekordowy wzrost cen konsumpcyjnych był spowodowany wyższymi kosztami energii, które wyniosły 39,2% (wzrost z 37,5% w kwietniu) oraz 7,5% wzrostem cen żywności, alkoholu i tytoniu (wzrost z 6,3%).

Eurostat dodał jednak, że nawet bez cen energii i żywności inflacja wzrosła z 3,5% do 3,8%.

Podwyżki cen w ostatnich miesiącach zostały spotęgowane przez wojnę na Ukrainie, zwłaszcza koszty żywności i energii, ponieważ eksport został zakazany, a kraje Zachodu ścigają się, by zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu.

Przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili późnym poniedziałek, że do końca roku zakazać 90% rosyjskiej ropy naftowej, Wyślij wyższe ceny. Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, powiedział, że ruch ten natychmiast obejmie 75% rosyjskiego importu ropy.

Inflacja – która utrzymuje się na wysokim poziomie nie tylko w Europie, ale także w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i poza nią – powoduje problemy dla banków centralnych, które również równoważą ryzyko recesji.

wcześniej w tym miesiącu, Europejski Bank Centralny Prezydent Christine Lagarde powiedziała, że ​​spodziewa się podwyżki stóp na lipcowym posiedzeniu banku centralnego.

READ  Nigdy nie kupuj tych rzeczy na podwórku

„W oparciu o obecne oczekiwania prawdopodobnie będziemy w stanie wyjść z ujemnych stóp do końca trzeciego kwartału” Napisałem w poście na blogu. „Jeśli gospodarka strefy euro zostanie przegrzana w wyniku pozytywnego szoku popytowego, sensowne byłoby kolejne podnoszenie stóp procentowych powyżej stopy neutralnej”.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego ma zebrać się 9 czerwca, a następnie 21 lipca.

Główny europejski ekonomista Goldman Sachs, Gary Steen, powiedział CNBC we wtorek, że Wall Street spodziewa się 25 punktów bazowych wzrostu stopy depozytowej Europejskiego Banku Centralnego na każdym z kolejnych posiedzeń w przyszłym roku, przy czym stopa wzrośnie z — obecnie 0,5% do 1,5% w czerwcu. 2023. Goldman Sachs oczekuje, że inflacja bazowa w strefie euro osiągnie najwyższy poziom 9% we wrześniu.

„Ale pamiętaj, że wiele z tego jest spowodowanych cenami energii, wiele z nich jest spowodowanych czynnikami związanymi z globalnymi wąskimi gardłami, a wskaźniki inflacji bazowej, jeśli pominiesz ceny żywności i energii, sięgają około 3,5%. nieco ponad 2%” – powiedział Stehn przed opublikowaniem danych we wtorek.

„Tak więc presja na inflację bazową z pewnością utrzymała się w strefie euro, dlatego uważamy, że bardzo szybko powrócą do normy, ale nie działają na takich samych poziomach, jak w USA i Wielkiej Brytanii, gdzie inflacja jest w pobliżu 6% i tam, gdzie banki centralne muszą – lub w szczególności Fed – przyjąć bardziej zdecydowane podejście do zaostrzenia polityki niż Europejski Bank Centralny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.