Wulkan wybucha w pobliżu stolicy Islandii w gorącym punkcie sejsmicznym

Islandzkie biuro meteorologiczne podało w środę, że wulkan wybuchł na górze w pobliżu islandzkiej stolicy Reykjaviku, kilka dni po wysokiej aktywności trzęsienia ziemi w regionie.

Obrazy i transmisje na żywo lokalnych serwisów informacyjnych MBL i RUV pokazały lawę i dym unoszące się ze szczeliny w ziemi na zboczu góry Fagradalsfjall, która w zeszłym roku miała sześciomiesięczną erupcję.

Departament Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego stwierdził w oświadczeniu, że turyści i mieszkańcy powinni unikać tego obszaru ze względu na toksyczne gazy, chociaż nie ma bezpośredniego ryzyka uszkodzenia infrastruktury krytycznej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Organizacja powiedziała Reuterowi, że ogłoszono „czerwony kod”, aby zapobiec przelatywaniu samolotów nad miejscem, pomimo wysłania helikopterów w celu zbadania sytuacji.

Rzecznik agencji powiedział, że jeśli okaże się, że epidemia jest podobna do tej z zeszłego roku, alert o locie zostanie prawdopodobnie obniżony do pomarańczowego, co wskazuje na mniejsze ryzyko.

„Na razie nie ma żadnych zakłóceń w lotach do iz Islandii, a międzynarodowe pasy lotów pozostają otwarte” – powiedział minister spraw zagranicznych w oświadczeniu.

Półwysep Reykjanes jest gorącym miejscem wulkanicznym i sejsmicznym, a wybuch epidemii miał miejsce 25 kilometrów (15 mil) od Reykjaviku i 15 kilometrów od międzynarodowego lotniska w kraju.

W marcu zeszłego roku fontanny lawy spektakularnie wybuchły w okolicy ze szczeliny o długości od 500 do 750 metrów (1640 do 2460 stóp), która trwała do września i przyciągnęła na scenę tysiące Islandczyków i turystów.

W przeciwieństwie do erupcji pokrytego lodem wulkanu Eyjafjallajokull w 2010 roku, który wstrzymał około 100 000 lotów i zmusił setki Islandczyków do opuszczenia swoich domów, nie oczekuje się, że erupcja ta wyrzuci do atmosfery dużo popiołu lub dymu.

Położona między płytami tektonicznymi Eurazji i Ameryki Północnej, wśród największych płyt tektonicznych na świecie, Islandia często doświadcza trzęsień ziemi i ma wysoką aktywność wulkaniczną, gdy obie płyty poruszają się w przeciwnych kierunkach.

Dodatkowe raporty Nikołaja Skidsgaarda i Terry’ego Solsvika; Edytowanie przez Toby Chopra i Lisę Shumaker

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *