Wybory w Libanie: Libańczycy głosowali w najważniejszych wyborach parlamentarnych

Kilka nowych grup politycznych wyłoniło się z ruchu opozycyjnego i rywalizuje w niedzielnym wyścigu, stając twarzą w twarz z partiami establishmentu.

Obserwatorzy polityczni uważają te wybory za wysoce konkurencyjne i nieprzewidywalne. Na początku tego roku trzykrotny premier Chad Hariri – lider największej sunnickiej grupy parlamentarnej w kraju – wycofał się z polityki i przejął głosy sunnitów.

Hariri wezwał ludzi w swoich okręgach wyborczych do bojkotu wyścigu. Ale w drugim okręgu wyborczym Bejrutu – jednej z bastionów Haririego – pojawiła się stosunkowo duża liczba wyborców, z których wielu twierdziło, że zagłosowało za „zmianą” CNN.

W niedzielę rano w jednym z lokali wyborczych w pobliżu Tareek el Jdeedeh w Bejrucie pojawiły się długie kolejki.

Odnosząc się do długich kolejek w piekarniach i dystrybutorach paliwa podczas trudnych dni zeszłorocznego kryzysu gospodarczego, Khalid Jadhari powiedział: „Kolejki, w których stoimy, to kolejki wstydu”. „Ta linia jest linią dumy”.

Ralph Debas, nowojorski doradca na liście reformistycznych elektoratów, powiedział CNN, że „czułem, że moim obywatelskim obowiązkiem jest przybycie i głosowanie na Liban”. 43-latek dodał: „Potrzebujemy fali zmian. Potrzebujemy fali przyzwoitych i odpowiedzialnych ludzi w parlamencie”.

Prawie trzy lata recesji i Wybuch w porcie w sierpniu 2020 r.Wiele obarcza się elitą polityczną kraju, a Libańczycy mogą być zachęcani do masowego głosowania na nowe partie.
Kryzys finansowy w Libanie Wskaźniki ubóstwa wzrosły do ​​75%, waluta traci na wartości, a infrastruktura gwałtownie się pogarsza. ten Organizacja Narodów Zjednoczonych A Bank Światowy oskarżył przywódców kraju o zaostrzenie recesji.

Hezbollah, wspierana przez Iran zbrojna grupa polityczna, również była przedmiotem wielu debat w libańskich wyborach. Wiele grup politycznych przysięgło, że spróbuje rozbroić partię szyicką – która ich zdaniem dominuje na arenie politycznej – i nadal ma szerokie poparcie wśród jej członków.

Wiece wyborcze Hezbollahu – lider grupy Hassan Nasrallah wzywał ludzi do masowego głosowania – przyciągnęły w tym tygodniu tysiące zwolenników.

READ  Gwen, 17-letnia córka Deana Seana Gastona, zmarła

Koalicja popierająca Hezbollah – w skład której wchodzą inni sojusznicy szyici i chrześcijan – posiada większość w obecnym parlamencie.

Premier Libanu Najib Mikoti oddaje swój głos w wyborach parlamentarnych 15 maja w lokalu wyborczym w Trypolisie na północy Libanu.

Ten mały kraj wschodniośródziemnomorski posiada wyznaniowy system podziału władzy od swojego powstania sto lat temu. Parlament jest podzielony równo między muzułmanów i chrześcijan, przy czym premier zajmuje stanowisko muzułmanina sunnickiego, prezydenta maronickiego chrześcijanina i przewodniczącego parlamentu szyickiego muzułmanina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *