Wybory w Senegalu: opozycjonista Basserou Diomaye Fay prowadzi w wyścigu o prezydenturę

Skomentuj zdjęcie,

Kibice Passero Diomai Fay świętują w Dakarze

Lider opozycji Basserou Diomaye Faye stał się faworytem do wygrania wyborów prezydenckich w Senegalu, po ustępstwach kilku rywali.

Miliony osób wzięło w niedzielę udział w pokojowym głosowaniu po trzech latach niepokojów i protestów opozycji przeciwko obecnemu prezydentowi Macky'emu Sallowi.

Wyborcy mieli do wyboru 17 kandydatów.

Jednak Amadou Ba, wybrany przez koalicję rządzącą, odrzucił doniesienia o porażce i powiedział, że spodziewa się, że zwycięzca wyłoniony zostanie w drugiej turze.

Faye, lat 44, członkini partii Pastif Ousmane Sonko, na kilka dni przed głosowaniem przebywała w więzieniu. Sonko został zdyskwalifikowany z wyścigu z powodu wyroku skazującego za zniesławienie.

Pierwsze liczenie ogłoszone w telewizji pokazało, że Fay zdobyła większość głosów, co doprowadziło do powszechnych uroczystości na ulicach stolicy Dakaru.

Kibice odpalali fajerwerki, machali flagami Senegalu i dmuchali w rogi wuwuzeli.

W rezultacie pięciu kandydatów opozycji ogłosiło Faya zwycięzcą. Anta Babakar Nujoom, jeden z pierwszych kandydatów, w oświadczeniu życzył Faye powodzenia.

Wspierał Sonko Faye, współzałożyciela nieistniejącej już partii Pastev, który także prawie rok temu został aresztowany pod zarzutami m.in. zniesławienia i obrazy sądu.

Przyjęta w tym miesiącu ustawa o amnestii pozwoliła im na zwolnienie na kilka dni przed głosowaniem.

Wspólnie prowadzili kampanię pod hasłem „Diomaye is Sonko”. Kandydaturę Fay poparli niektórzy prominentni politycy i kandydaci opozycji.

„Mieszkańcy wybierają między ciągłością a wyobcowaniem” – powiedziała Fay po oddaniu głosu, wzywając kandydatów do zaakceptowania zwycięzcy.

Przygotuj się na spływ

Po raz pierwszy w historii Senegalu urzędujący poseł Sall nie wziął udziału w głosowaniu. Jego koalicja rządząca wybrała 62-letniego Ba, byłego premiera.

„Biorąc pod uwagę reakcje naszego panelu ekspertów na wyniki, jesteśmy pewni, że w najgorszym przypadku dojdzie do drugiej tury” – głosi komunikat Ba.

W kraju liczącym około 18 milionów mieszkańców zarejestrowało się do głosowania około 7,3 miliona osób.

Nie jest jasne, ile lokali wyborczych naliczono dotychczas z 15 633 lokali wyborczych. Ostateczne wyniki okresowe spodziewane są we wtorek.

Wybory miały się odbyć w zeszłym miesiącu, ale zostały przełożone, co wywołało krwawe protesty opozycji.

READ  Francja walczy z ogromnymi pożarami, Wielka Brytania odnotowuje najwyższą temperaturę w historii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *