Wybory we Francji: Emmanuel Macron zmierzy się z Marine Le Pen w drugiej turze wyborów prezydenckich

Centryści Macron i Le Pen, od dawna zwolennicy skrajnej prawicy, byli najlepszymi kandydatami w pierwszej turze niedzielnego głosowania, zdobywając odpowiednio 27,8% i 23,2% głosów, według francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych. Ministerstwo.

Dwunastu kandydatów ubiegało się o najwyższy urząd. Ponieważ żaden z nich nie otrzyma więcej niż 50% głosów w pierwszej turze, dwaj najlepsi kandydaci zmierzą się w drugiej turze 24 kwietnia.

Pierwsza tura konkursu w 2022 r. charakteryzowała się apatią wyborców, której frekwencja szacowana była na 73,3%, według analizy przeprowadzonej przez sondaż Ifop-Fiducial francuskich nadawców TF1 i LCI – najniższy poziom w pierwszej turze od 20 lat.

Podczas gdy Macron otrzymał w pierwszej turze więcej głosów niż którykolwiek z pozostałych kandydatów, jest postacią polaryzującą, której popularność spadła podczas jego pierwszej kadencji.

W przemówieniu po zamknięciu lokali wyborczych w niedzielę wezwał obywateli do głosowania w drugiej turze.

„Nic nie zostało ustalone, a dyskusja, którą będziemy prowadzić w ciągu najbliższych 15 dni, będzie decydująca dla naszego kraju i Europy” – powiedział. „Nie chcę Francji, która po opuszczeniu Europy będzie miała swoich jedynych sojuszników – populistyczny internacjonalizm i ksenofobię. To nie my. Chcę Francji wiernej ludzkości, duchowi Oświecenia” – powiedział.

Macron stara się zostać pierwszym francuskim prezydentem, który wygrał reelekcję od czasu Jacques’a Chiraca w 2002 roku. Sondaże opinii publicznej dały mu stałą przewagę nad resztą stawki, ale w ciągu ostatniego miesiąca wyścig znacznie się zaostrzył.

Niedzielny sondaż Ifop-Fiducial pokazał, że Macron wygra drugą rundę z Le Pen z zaledwie 51% do 49%.

Poparcie Le Pen stale rosło w ostatnich tygodniach. Chociaż jest najbardziej znana ze swojej skrajnie prawicowej polityki, takiej jak surowe ograniczanie imigracji i zakaz publicznego noszenia islamskich chust, tym razem prowadziła kampanię bardziej mainstreamową, stonując swój język i skupiając się bardziej na kwestiach kieszeniowych, takich jak rosnące koszty życia . , co stanowi poważny problem dla francuskich wyborców.

W swoim przemówieniu w niedzielę Le Pen zobowiązała się być prezydentem „wszystkich Francuzów”, jeśli wygra drugą turę, i wezwała tych, którzy nie głosowali na Macrona, by poparli ją w drugiej turze.

READ  Wojna między Izraelem a Hamasem: Netanjahu sprzeciwia się scenariuszowi państwa palestyńskiego

Kontrowersje lewicowe Jean-Luc Mélenchon zajął trzecie miejsce z 22% głosów. Cieszył się późnym wzrostem poparcia i był uważany za potencjalnego kandydata Czarnych Koni do wyzwania Macrona.

Eksperci twierdzą, że ktokolwiek wyborca ​​Melenchona zrezygnuje z drugiej tury, może zdecydować o wyborze prezydenta. Mélenchon powiedział swoim zwolennikom, że „nie wolno nam oddać ani jednego głosu na panią Le Pen”, ale nie poparł wyraźnie Macrona.

Żaden inny kandydat nie otrzymał więcej niż 10% głosów. Skrajnie prawicowy komentator polityczny, który został kandydatem na prezydenta, Eric Zemmour, który według sondażu Ifop zajmował do marca miejsce wśród trzech najlepszych kandydatów, zajął czwarte miejsce w rankingu. 7,1%.

Wkrótce pozostali kandydaci w niedzielnym plebiscycie zaczęli przepychać się za dwoma pierwszymi kandydatami. Podczas gdy Zemmour wezwał swoich zwolenników do głosowania na Le Pen, inni namawiali swoich zwolenników, aby trzymali się od niej z daleka.

Kandydaci z tradycyjnych partii centrolewicowych i centroprawicowych, socjalistów i republikanów, już poparli Macrona.

Socjalistka Anne Hidalgo powiedziała, że ​​zwycięstwo Le Pen zaszczepi we Francji „nienawiść wszystkich do wszystkich”, podczas gdy republikanka Valerie Pecres powiedziała, że ​​jest naprawdę zaniepokojona tym krajem, ponieważ „skrajna prawica nie była bliska wygranej”.

„Projekt Marine Le Pen otworzy Francję na niezgodę, impotencję i upadek” – powiedział Pecres.

Kobieta wybiera swoje karty w pierwszej turze francuskich wyborów prezydenckich w Lyonie w środkowej Francji w niedzielę.

rewanż

Polityczny wzrost Macrona zniszczył pole gry, ponieważ jego centrowa partia polityczna odciągnęła swoich zwolenników od tradycyjnych partii centrowych, socjalistów i republikanów. Jej kandydaci zdobyli w niedzielę mniej niż 5%.

Sondaże przed wyścigiem wykazały, że najbardziej prawdopodobnym wynikiem była druga runda meczu Macrona z Le Pen. Macron z łatwością pokonał Le Pen pięć lat temu, ale eksperci twierdzą, że drugi konkurs między nimi będzie znacznie węższy niż w wyścigu z 2017 roku.

Macron nie jest już polityczną arogancją i powinien działać z mieszaną historią. Chociaż jego ambitny plan wzmocnienia niezależności i geopolitycznej wagi UE przyniósł mu szacunek za granicą i w kraju, pozostaje on postacią dzielącą, jeśli chodzi o politykę wewnętrzną. zajmować się ruch żółtej kurtkijeden z najdłużej przeciągających się protestów we Francji od dziesięcioleci, był szeroko krytykowany, a jego zapis w pandemii Covid-19 jest niejednoznaczny.

Polityka Macrona dotycząca podpisów podczas kryzysu – która wymaga od ludzi okazania dowodu szczepień, aby móc normalnie żyć – pomogła zwiększyć wskaźniki szczepień, ale podsyciła gniew mniejszości przeciwko jego prezydenturze.

Prezydent Francji Emmanuel Macron (w środku), obok swojej żony Brigitte Macron (po lewej), rozmawia z mieszkańcem przed głosowaniem w pierwszej turze wyborów prezydenckich w niedzielę.

Jak dotąd Macron nie prowadził kampanii bardzo niewielu. Eksperci uważają, że jego strategią było jak najdłuższe unikanie oczerniania politycznego i oczernianie go jako najbardziej prezydenckiego ze wszystkich kandydatów. Sondaż pokazał, że konsekwentnie prowadzi wszystkich kandydatów i został uznany za jednego z kandydatów do drugiej tury.

READ  Holenderscy rolnicy tworzą „Karawany Wolności”, aby zaprotestować przeciwko surowym przepisom rządu dotyczącym ochrony środowiska

„Powszechne niezadowolenie z Macrona (zwłaszcza wśród młodych ludzi) oznacza, że ​​wynik jest niepewny i nieprzewidywalny. Le Pen będzie nadal to wykorzystywał, więc nadal mogą wystąpić poważne zawirowania polityczne” – powiedział komentator CNN Europe Dominique Thomas. mecz.

„Bez względu na to, jak bardzo nienawidzą Le Pen, jest ogromna różnica między nią a Macronem i jak zakłóci europejską i światową politykę”.

Le Pen jest córką słynnego skrajnie prawicowego kandydata na prezydenta Jean-Marie Le Pen. Starsza Le Pen awansowała do drugiej tury z Jacquesem Chiracem w 2002 roku, ale Marine Le Pen poradziła sobie lepiej niż jej ojciec w pierwszej turze poprzednich wyborów prezydenckich.

Le Pen próbowała przedstawiać się jako Zupełnie inny kandydat niż ten, który przegrał z Macronem w 2017 roku, kiedy próbowała ustawić się przed zapomnianą francuską klasą robotniczą jako odpowiedź swojego kraju na ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa. Podczas gdy jej nacjonalistyczna postawa ekonomiczna, poglądy na temat imigracji, eurosceptycyzm i stosunek do islamu we Francji pozostały niezmienione, Le Pen starała się poszerzyć jej atrakcyjność.

Początkowo oczekiwano, że konkurs będzie referendum w sprawie dominacji skrajnej prawicy we francuskiej polityce, ale wojna na Ukrainie – kolejna ważna kwestia dla wyborców – postawiła wyścig na głowie.

Według sondażu Ifop poparcie Macrona osiągnęło szczyt na początku marca, gdy potencjalni wyborcy zebrali się wokół flagi i nagrodzili prezydenta za próby mediacji konfliktu na Ukrainie przed rosyjską inwazją, nawet jeśli była to porażka.

Wielu ekspertów spodziewało się również, że wojna zaszkodzi Le Penowi, który był zdeklarowanym wielbicielem Władimira Putina, rosyjskiego przywódcy, który stał się pariasem na Zachodzie z powodu decyzji Kremla o inwazji na Ukrainę pod koniec lutego. Le Pen odwiedziła prezydenta Rosji podczas kampanii wyborczej w 2017 roku; Tym razem była zmuszona odwołać post ze zdjęciem jej i Putina z tej podróży po niesprowokowanym ataku Rosji na sąsiada.

READ  Fala upałów komplikuje globalny kryzys energetyczny i walkę o klimat

Thomas, komentator spraw europejskich w CNN, dał jasno do zrozumienia, że ​​nadchodzące dyskusje będą kluczowe, jeśli Macron ma przekonać wyborców, że poprzednie poparcie Le Pen dla Putina powinno ją wykluczyć.

„Będzie słaba w wielu kwestiach wewnętrznych, ale będzie jej trudno przekonać wyborców o swoich referencjach w polityce zagranicznej, szczególnie biorąc pod uwagę jej wieloletnie związki z Rosją” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *