Wydaje się, że z moim wnukiem i jego najlepszym przyjacielem dzieje się coś bardzo dziwnego.

Członkowie Slate Plus dostają więcej Pielęgnacja i odżywianie co tydzień. Masz pytanie dotyczące dzieci, rodzicielstwa lub życia rodzinnego? Wyślij tutaj!

Szanowna Opieka i Żywienie,

Mój wnuk Jack i ja jesteśmy bardzo blisko. Jack ma 12 lat i jest bardzo nieśmiałym chłopcem. Ma najlepszą przyjaciółkę, Elizabeth. To bardzo podobne dzieci, chociaż mają różne zainteresowania. Oboje są „starymi duszami”, wydają się dojrzali jak na swój wiek i wolą czytać książki Agathy Christie, niż bezmyślnie przewijać TikTok. Robią wszystko razem, ale doszło do tego, że żadne z nich nie może nic zrobić bez drugiego.
Jack wyraził zainteresowanie lekcjami plastyki, ale zapisano go bez Elizabeth, przez co został całkowicie wykluczony i nie mógł nic zrobić. Jack i Elizabeth uczęszczają do podobnych klas w szkole, ale nie dzielą wszystkich zajęć. Jack jest bardzo nieśmiały i kiedy ma dobry dzień, ledwo uczestniczy w zajęciach, ale Elizabeth niedawno przeszła operację, a Jack ledwo wykonywał swoje obowiązki w szkole, kiedy ona była poza szkołą – dzwonił do mnie w środku dnia kilka razy bliski łez z powodu stres związany z pójściem do szkoły bez najlepszego przyjaciela.

Z tego, co słyszałem, Elizabeth podobnie polega na Jacku w ciągu dnia szkolnego. Elizabeth była przy Jacku w naprawdę trudnych chwilach w jego życiu, takich jak śmierć ojca. Moja córka jest bardzo wrażliwa na punkcie porad rodzicielskich i jeśli poruszysz z nią tę kwestię, prawie na pewno odmówi, ponieważ Jack jest po prostu „nieśmiały”, a nie dlatego, że jego zdrowie psychiczne jest w zawieszeniu. Jak mogę pomóc wnukowi?

– Zaniepokojona babcia

Droga Zatroskana Babciu,

Jeśli kochasz swojego wnuka, jeśli go słuchasz, jeśli jesteś osobą, na którą może liczyć, myślę, że już robisz dla niego to, co powinnaś. Wiem, że nadal będziesz się martwić bez względu na wszystko, ale staraj się go nie oceniać ani nie wyciągać na jego temat jednoznacznych wniosków na podstawie jego powiązań z przyjacielem. Stracił ojca (nawet jeśli nie niedawno) i w rezultacie musi uporać się z wieloma smutkami i traumami. Jestem pewna, że ​​czasami trudno ci to oglądać, ale on musi być w stanie to wszystko poczuć i przetworzyć na swój własny sposób, we własnym tempie. Nadal bądź przy nim – odpowiadaj, kiedy do ciebie dzwoni, rób z nim zabawne rzeczy, pokaż mu, że zależy ci na jego uczuciach, daj mu znać, jak bardzo go kochasz.

Jack może skorzystać z poradnictwa i/lub większego wsparcia w żałobie – czegoś, co możesz podnieść (i zaoferować pomoc, jeśli możesz), jeśli uważasz, że istnieje niezaspokojona potrzeba. Ale kiedy rozmawiasz z córką o wnuku, nie sądzę, że musisz dawać aż tyle rad, aby je zignorowała lub skupiła się na szkolnej przyjaźni, którą postrzega jako zależność. Możesz zacząć od zapytania córki, co zauważyłeś – poza jego nieśmiałością, która może nie jest niczym nowym, jak myślisz, jak sobie radzi Jack? Czym się z nią podzielił? Czego oboje od Ciebie potrzebują i jak możesz najlepiej ich wesprzeć?

Nie masz wpływu na to, jak rodzice traktują Twoją córkę. Nie możesz także wpłynąć na to, jak przebiega dzień szkolny Twojego wnuka ani na to, czy radzi sobie on w zdrowy sposób i czy wraca do zdrowia. Ale możesz go nadal kochać, słuchać go i być przy nim, a obiecuję, że to ważne; Zwłaszcza, jeśli naprawdę teraz cierpiał.

READ  Pierwsza kostka do latania i operowania na Księżycu z sukcesem dotarła

—Nicole

Więcej wskazówek od Slate’a

Mój 12-letni syn jest bardzo towarzyski. Jest członkiem zespołu, chóru, drużyny piłkarskiej, drużyny pływackiej i zajęć tanecznych. Ja jednak jestem lękliwym introwertykiem Nie lubi Bycie „mamą piłkarską”, „mamą na scenie”, „mamą tańca” itp. Jak mogę go wesprzeć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *