Źródła podają, że Biden ogłosi w przyszłym tygodniu w Arizonie przyznanie chipów Intelowi

Napisane przez Alexandrę Alper, Davida Shepardsona i Jeffa Masona

WASZYNGTON (Reuters) – Prezydent Joe Biden i sekretarz handlu Gina Raimondo planują ujawnić w przyszłym tygodniu w Arizonie wielomiliardową nagrodę dla Intela za rozszerzenie produkcji chipów w USA, powiedziały w czwartek dwie osoby zaznajomione ze sprawą.

Intel, który według jednego ze źródeł zaprosił na wydarzenie także klientów i dostawców, odmówił komentarza.

Firma starała się o dotacje na sfinansowanie planów ekspansji zarówno w Ohio, jak i w Arizonie, czyli stanie o krytycznym wahaniu politycznym, który Biden, ubiegający się o reelekcję przeciwko republikaninowi Donaldowi Trumpowi, ma nadzieję wygrać w listopadzie.

Nagroda dla Intela, będąca połączeniem grantów i pożyczek, będzie najbardziej znaczącą jak dotąd od czasu ustawy Chips and Science Act z 2022 r., amerykańskiej próby zwiększenia krajowej produkcji półprzewodników za pomocą finansowania o wartości 52,7 miliarda dolarów, w tym 39 miliardów dolarów dotacji na produkcję półprzewodników. Oraz 11 miliardów dolarów na badania i rozwój.

W zeszłym miesiącu administracja Bidena przyznała 1,5 miliarda dolarów firmie GlobalFoundries, trzeciemu co do wielkości producentowi chipów na świecie, na budowę nowego zakładu produkcyjnego półprzewodników na Malcie w stanie Nowy Jork i rozszerzenie istniejącej działalności tam oraz w Burlington w stanie Vermont.

W styczniu Departament Handlu Stanów Zjednoczonych poinformował, że planuje przyznać firmie Microchip Technology dotacje rządowe o wartości 162 milionów dolarów, co umożliwi firmie Microchip potrojenie produkcji dojrzałych układów półprzewodnikowych i mikrokontrolerów w dwóch amerykańskich fabrykach.

Oczekuje się, że nagrody od południowokoreańskiego Samsunga i tajwańskiego TSMC zostaną rozdane w nadchodzących tygodniach.

Celem jest zmniejszenie zależności od Chin i Tajwanu, gdzie według Semiconductor Industry Association udział w światowych mocach produkcyjnych półprzewodników w Stanach Zjednoczonych spadł z 37% w 1990 r. do 12% w 2020 r.

Dotacja Intela wzmocni pozycję Arizony jako lokalnego potentata w produkcji chipów – tajwańskie TSMC ogłosiło w 2020 r. utworzenie nowego zakładu w Phoenix, a Intel ujawnił w zeszłym roku plany dodania dwóch fabryk do swojego kampusu Chandler.

READ  Szef Toyoty mówi, że kalifornijski zakaz używania samochodów na gaz będzie „trudny” do spełnienia

Intel ogłosił także plany budowy wartego 20 miliardów dolarów kompleksu produkującego chipy w Albany w stanie Ohio, ale w zeszłym miesiącu dziennik „Wall Street Journal” podał, że budowa ma zostać ukończona dopiero pod koniec 2026 roku.

(Raport: Alexander Alper, David Shepardson i Jeff Mason; redakcja: Leslie Adler, Margarita Choi i Chris Sanders)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *