Napisane przez Alexandrę Alper, Davida Shepardsona i Jeffa Masona
WASZYNGTON (Reuters) – Prezydent Joe Biden i sekretarz handlu Gina Raimondo planują ujawnić w przyszłym tygodniu w Arizonie wielomiliardową nagrodę dla Intela za rozszerzenie produkcji chipów w USA, powiedziały w czwartek dwie osoby zaznajomione ze sprawą.
Intel, który według jednego ze źródeł zaprosił na wydarzenie także klientów i dostawców, odmówił komentarza.
Firma starała się o dotacje na sfinansowanie planów ekspansji zarówno w Ohio, jak i w Arizonie, czyli stanie o krytycznym wahaniu politycznym, który Biden, ubiegający się o reelekcję przeciwko republikaninowi Donaldowi Trumpowi, ma nadzieję wygrać w listopadzie.
Nagroda dla Intela, będąca połączeniem grantów i pożyczek, będzie najbardziej znaczącą jak dotąd od czasu ustawy Chips and Science Act z 2022 r., amerykańskiej próby zwiększenia krajowej produkcji półprzewodników za pomocą finansowania o wartości 52,7 miliarda dolarów, w tym 39 miliardów dolarów dotacji na produkcję półprzewodników. Oraz 11 miliardów dolarów na badania i rozwój.
W zeszłym miesiącu administracja Bidena przyznała 1,5 miliarda dolarów firmie GlobalFoundries, trzeciemu co do wielkości producentowi chipów na świecie, na budowę nowego zakładu produkcyjnego półprzewodników na Malcie w stanie Nowy Jork i rozszerzenie istniejącej działalności tam oraz w Burlington w stanie Vermont.
W styczniu Departament Handlu Stanów Zjednoczonych poinformował, że planuje przyznać firmie Microchip Technology dotacje rządowe o wartości 162 milionów dolarów, co umożliwi firmie Microchip potrojenie produkcji dojrzałych układów półprzewodnikowych i mikrokontrolerów w dwóch amerykańskich fabrykach.
Oczekuje się, że nagrody od południowokoreańskiego Samsunga i tajwańskiego TSMC zostaną rozdane w nadchodzących tygodniach.
Celem jest zmniejszenie zależności od Chin i Tajwanu, gdzie według Semiconductor Industry Association udział w światowych mocach produkcyjnych półprzewodników w Stanach Zjednoczonych spadł z 37% w 1990 r. do 12% w 2020 r.
Dotacja Intela wzmocni pozycję Arizony jako lokalnego potentata w produkcji chipów – tajwańskie TSMC ogłosiło w 2020 r. utworzenie nowego zakładu w Phoenix, a Intel ujawnił w zeszłym roku plany dodania dwóch fabryk do swojego kampusu Chandler.
Intel ogłosił także plany budowy wartego 20 miliardów dolarów kompleksu produkującego chipy w Albany w stanie Ohio, ale w zeszłym miesiącu dziennik „Wall Street Journal” podał, że budowa ma zostać ukończona dopiero pod koniec 2026 roku.
(Raport: Alexander Alper, David Shepardson i Jeff Mason; redakcja: Leslie Adler, Margarita Choi i Chris Sanders)
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.