Wyłącznie – Źródła: Chiny naciskają na Iran, aby powstrzymał ataki Houthi na Morzu Czerwonym

Napisane przez Parisę Hafezi i Andrew Haleya

DUBAJ (Reuters) – Chińscy urzędnicy zwrócili się do swoich irańskich odpowiedników o pomoc w powstrzymaniu ataków wspieranych przez Iran Houthi na statki na Morzu Czerwonym w przeciwnym razie ryzykują uszkodzenie stosunków handlowych z Pekinem, podają cztery źródła irańskie i dyplomata zaznajomiony z tą sprawą.

Źródła irańskie podały, że dyskusje na temat ataków i handlu między Chinami a Iranem miały miejsce podczas kilku spotkań, które odbyły się niedawno w Pekinie i Teheranie, i odmówiły podania szczegółów na temat tego, kiedy się one odbyły i kto w nich uczestniczył.

„Zasadniczo Chiny mówią: jeśli nasze interesy zostaną w jakikolwiek sposób naruszone, będzie to miało wpływ na nasze interesy z Teheranem. Dlatego zwracajcie się do Huti o powściągliwość” – powiedział irański urzędnik zaznajomiony z rozmowami, który rozmawiał z Reutersem pod warunkiem. Anonimowość.

Ataki, które według Huti wspierają Palestyńczyków w Gazie, podniosły koszty transportu i ubezpieczenia, zakłócając główny szlak handlowy między Azją a Europą, którym powszechnie korzystają statki przybywające z Chin.

Cztery źródła irańskie podały, że chińscy urzędnicy nie przedstawili żadnych konkretnych komentarzy ani gróźb co do tego, jak wpłynie to na stosunki handlowe między Pekinem a Iranem, jeśli jego interesy zostaną zniszczone przez ataki Houthi.

Chociaż Chiny były największym partnerem handlowym Iranu w ciągu ostatniej dekady, ich stosunki handlowe są niezrównoważone.

Na przykład, według danych śledzenia tankowców uzyskanych od firmy analitycznej Kpler, chińskie rafinerie kupiły w ubiegłym roku ponad 90% irańskiego eksportu ropy naftowej, ponieważ amerykańskie sankcje powstrzymywały wielu innych klientów od dostaw, a chińskie firmy korzystały z dużych rabatów.

Jednak irańska ropa stanowi jedynie 10% importu ropy do Chin, a Pekin ma wielu dostawców, którzy mogą wypełnić tę lukę z innych źródeł.

Źródła irańskie podały, że Pekin dał jasno do zrozumienia, że ​​będzie bardzo zawiedziony wobec Teheranu, jeśli zaatakowane zostaną jakiekolwiek statki powiązane z Chinami lub w jakikolwiek sposób naruszone zostaną interesy tego kraju.

Ale chociaż Chiny były ważne dla Iranu, Teheran miał także pełnomocników w Gazie, Libanie, Syrii i Iraku, wraz z Houthi w Jemenie, a jego regionalne sojusze i priorytety odegrały kluczową rolę w podejmowaniu decyzji, powiedział jeden z irańskich informatorów.

READ  Rosja przejmuje kontrolę nad kluczową wschodnią prowincją Ukrainy

W odpowiedzi na prośbę o komentarz w sprawie spotkań z Iranem w celu omówienia ataków na Morzu Czerwonym chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło: „Chiny są lojalnym przyjacielem krajów Bliskiego Wschodu i angażują się we wzmacnianie bezpieczeństwa i stabilności w regionie oraz w dążeniu do wspólnego rozwoju i dobrobytu. ” „

Powiedziała agencji Reuters: „Zdecydowanie wspieramy kraje Bliskiego Wschodu we wzmacnianiu ich strategicznej niezależności, jednoczeniu się i współpracy w celu rozwiązania problemów bezpieczeństwa regionalnego”.

Nie udało się od razu uzyskać komentarza od irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Oś oporu

Ataki wojskowe przeprowadzone przez siły amerykańskie i brytyjskie na cele Houthi w Jemenie nie powstrzymały ataków na statki prowadzone przez grupę kontrolującą dużą część Jemenu, w tym stolicę, Sanę, oraz dużą część wybrzeża kraju na Morze Czerwone w Bab al-Mandab. Bełt.

Huti, którzy po raz pierwszy pojawili się w latach 80. XX wieku jako grupa zbrojna sprzeciwiająca się wpływom religijnym sunnitów Arabii Saudyjskiej w Jemenie, są uzbrojeni, finansowani i szkoleni przez Iran i stanowią część antyzachodniej i antyizraelskiej „osi oporu”.

Wysoki rangą urzędnik amerykański powiedział, że Waszyngton zwrócił się do Chin, aby wykorzystały swoje wpływy w Iranie, aby przekonać je do powstrzymania Houthi, m.in. podczas rozmów, które Sekretarz Stanu Antony Blinken i Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego Jake Sullivan odbyli w tym miesiącu z wyższym rangą urzędnikiem Komunistycznej Partii Chin Liu Jianchao .

Wyższy urzędnik irański powiedział, że chociaż chińscy urzędnicy szczegółowo omawiali swoje obawy podczas spotkań, nigdy nie wspomnieli o żadnych prośbach ze strony Waszyngtonu.

14 stycznia chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi wezwał do zaprzestania ataków na statki cywilne na Morzu Czerwonym – nie wymieniając Huti ani Iranu – oraz do zachowania łańcuchów dostaw i międzynarodowego systemu handlu.

Victor Gao, profesor na chińskim uniwersytecie w Suzhou, powiedział, że Chiny, jako największy kraj handlowy na świecie, zostały nieproporcjonalnie dotknięte zakłóceniami w żegludze, a przywrócenie stabilności na Morzu Czerwonym było priorytetem.

Jednak Gao, były chiński dyplomata i doradca giganta naftowego Saudi Aramco, powiedział, że Pekin uzna traktowanie Palestyńczyków przez Izrael za pierwotną przyczynę kryzysu w Morzu Czerwonym i nie będzie chciał otwarcie obwiniać Huti.

READ  Finlandia zdecyduje, czy przystąpić do NATO w najbliższych tygodniach, a nie miesiącach

Rzecznik Departamentu Stanu USA odmówił komentarza zapytany o dwustronne rozmowy między Iranem a Chinami na ten temat.

Dyplomata zaznajomiony ze sprawą powiedział, że Chiny rozmawiały w tej sprawie z Iranem, ale nie jest jasne, jak poważnie Teheran traktuje rady Pekinu.

Dwóch urzędników rządu Jemenu, wroga Huti, oświadczyło, że ma świadomość, że kilka krajów, w tym Chiny, próbowało wpłynąć na Iran, aby powstrzymał Huti.

Analitycy Gregory Brough z Eurasia Group i Ali Fayez z International Crisis Group stwierdzili, że Chiny mają potencjalny wpływ na Iran ze względu na zakupy ropy naftowej oraz dlatego, że Iran ma nadzieję przyciągnąć w przyszłości więcej bezpośrednich chińskich inwestycji.

Obaj jednak stwierdzili, że Chiny jak dotąd niechętnie wykorzystują swoje wpływy z kilku powodów.

„Chiny wolą wykorzystywać Stany Zjednoczone chroniące wolność żeglugi na Morzu Czerwonym, przelewając krew za Houthi” – powiedział Fayez, dodając, że Pekin zdaje sobie również sprawę, że Iran nie ma pełnej kontroli nad swoimi jemeńskimi sojusznikami.

Efekt nie jest absolutny

Rzecznik Houthi Mohammed Abdul Salam powiedział w czwartek, że Iran nie przekazał jeszcze żadnej wiadomości z Chin w sprawie ograniczenia ataków.

Dodał: „Nie poinformują nas o takiej prośbie, zwłaszcza że Iran deklaruje wsparcie Jemenu i potępia amerykańsko-brytyjskie ataki na Jemen oraz uważa stanowisko Jemenu za honorowe i odpowiedzialne”.

Cztery źródła irańskie podały, że nie jest jasne, czy Iran podejmie jakiekolwiek działania po rozmowach z Pekinem.

Ryzyko dla Iranu jest wysokie, ponieważ Chiny są jedną z niewielu potęg zdolnych zapewnić miliardy dolarów inwestycji, których Teheran potrzebuje, aby utrzymać wydajność swojego sektora naftowego i utrzymać płynność gospodarczą.

Wpływ Chin był widoczny w 2023 r., kiedy ułatwiły osiągnięcie porozumienia między Iranem a jego regionalnym rywalem Arabią Saudyjską, aby zakończyć lata działań wojennych.

Jednak irańska osoba mająca dostęp do informacji poufnych powiedziała, że ​​chociaż między Chinami a Iranem istnieją silne powiązania gospodarcze, wpływ Pekinu na decyzje geopolityczne Teheranu nie jest absolutny.

READ  Do 28 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych lawiny pod tunelem Tybet Wiadomości środowiskowe

Niektórzy członkowie irańskiego establishmentu kwestionują wartość partnerstwa z Pekinem, wskazując na stosunkowo niski wolumen handlu i inwestycji niezwiązanych z ropą naftową od czasu podpisania przez Chiny i Iran w 2021 r. 25-letniej umowy o współpracy.

Irańskie media państwowe podają, że od tego czasu chińskie firmy zainwestowały zaledwie 185 milionów dolarów. Media państwowe podały również w zeszłym roku, że irański eksport produktów innych niż ropa naftowa do Chin spadł o 68% w pierwszych pięciu miesiącach 2023 r., podczas gdy import Iranu z Chin wzrósł o 40%.

Z kolei chińskie firmy zobowiązały się w zeszłym roku do zainwestowania miliardów w Arabii Saudyjskiej po podpisaniu przez oba kraje kompleksowego partnerstwa strategicznego w grudniu 2022 r.

Dwóch irańskich informatorów stwierdziło, że chociaż Chin nie można ignorować, Teheran ma inne priorytety do rozważenia, a na jego decyzje wpływa złożona interakcja czynników.

„Regionalne sojusze i priorytety, a także względy ideologiczne w znacznym stopniu przyczyniają się do decyzji Teheranu” – stwierdziła jedna z osób.

Druga osoba stwierdziła, że ​​władcy Iranu muszą przyjąć ostrożną strategię, jeśli chodzi o wojnę w Gazie, a także ataki Houthi, oraz że Teheran nie opuści swoich sojuszników.

Źródła irańskie podają, że rola Iranu jako przywódcy „osi oporu”, do której należą Houthi, libański Hezbollah, Hamas i frakcje zbrojne w Iraku i Syrii, musi zostać wyważona, unikając jednocześnie wciągnięcia w regionalną wojnę o Gazę.

Jedna osoba powiedziała, że ​​przesyłanie przez Teheran wiadomości do Huti i wokół niego wymaga pewnego stopnia zaprzeczenia zakresowi jego kontroli nad nimi, ale wymaga także zdolności do przypisywania sobie uznania za swoje antyizraelskie działania.

(Dodatkowe sprawozdania Parisy Hafezi w Dubaju i Andrew Haleya w Pekinie; dodatkowe sprawozdania Samii Nakhoul z Dubaju, Trevora Hunnicutta, Humeyry Pamuka, Arshada Mohammeda i Matta Spitalnicka w Waszyngtonie, Mohammeda Al-Ghobariego w Adenie i Grega Torode'a w Hongkongu; Artykuły przez Parisa) Hafezi; Montaż: Estelle Shirbon i David Clarke)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *