Wyniki wyborów w Pakistanie w 2024 r. na żywo: PTI Imrana Khana wzywa do protestu w związku z obawami dotyczącymi sfałszowania niejednoznacznych sondaży

Imran Khan powiedział w filmie, że wygrał

Kandydaci popierani przez byłego premiera Pakistanu Imrana Khana planem utworzenia partii rządzącej będą protestować pokojowo, jeśli ostateczne wyniki wyborów nie zostaną ogłoszone, powiedział w sobotę starszy doradca uwięzionego polityka.

Ponieważ byli premierzy Nawaz Sharif i Imran Khan zwyciężyli bez wyraźnych rezultatów, Departament Stanu USA, Wielka Brytania i Unia Europejska wyraziły poważne obawy co do uczciwości wyborów parlamentarnych w Pakistanie.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron wyraził obawy dotyczące „braku uczciwości i inkluzywności” wyborów. Departament Stanu USA wezwał do wszczęcia śledztwa w sprawie „zarzutów o ingerencję w wybory lub oszustwa wyborcze w Pakistanie”.

Zwolennicy Sharifa świętowali

(EPA)

Pomimo uwięzienia i zakazu startowania przez jego partię w wyborach, niezależni kandydaci wspierani przez Khana zdobyli więcej mandatów w Zgromadzeniu Narodowym.

Sharif powiedział, że jego partia będzie dążyć do utworzenia rządu koalicyjnego, wypychając niezależnych. Aby uzyskać większość absolutną w parlamencie, każda partia potrzebuje 133 mandatów.

1707536734

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii wyraził poważne zaniepokojenie uczciwością wyborów w Pakistanie

Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron powiedział, że pojawiły się „poważne obawy” dotyczące „braku uczciwości i inkluzywności” wyborów parlamentarnych w Pakistanie.

„Władze muszą stać na straży podstawowych praw człowieka, w tym swobodnego dostępu do informacji i praworządności” – Cameron napisał w serwisie X, chwaląc wszystkich wyborców.

„Ubolewamy, że nie dopuszczono formalnie wszystkich partii do udziału w wyborach oraz że zastosowano procedury prawne, aby uniemożliwić niektórym przywódcom politycznym udział w wyborach i używanie zatwierdzonych symboli partyjnych” – stwierdził w oświadczeniu.

Minister spraw zagranicznych odnotował ograniczenia w dostępie do Internetu w dniu wyborów, a także opóźnienia w ogłoszeniu wyników i rzekome nieprawidłowości w liczeniu głosów.

Wiśwama Shankarana10 lutego 2024 03:45

1707469243

Jak wygląda proces apelacyjny Imrana Khana w związku z dwoma nowymi głównymi wyrokami skazującymi?

Były premier Pakistanu Imran Khan skieruje swoją długotrwałą batalię prawną do sądów wyższej instancji po tym, jak na tydzień przed wyborami powszechnymi w kraju uznano go za winnego – twierdzi jego partia.

W zeszłym tygodniu Khan i jego żona Bushra Bibi zostali skazani na 14 lat więzienia za nielegalną sprzedaż prezentów o wartości ponad 395 000 funtów pochodzących ze skarbu państwa, znanego jako „Toshakana”, podczas jego urzędowania. Zakazano mu także pełnienia funkcji publicznych na 10 lat i ukarano grzywną w wysokości około 2,2 miliona funtów każdy.

Były gwiazdor krykieta, który stał się politykiem, został dzień wcześniej skazany na kolejne 10 lat więzienia pod zarzutem ujawniania tajemnic państwowych. Odsiaduje już 3 lata więzienia w sprawie korupcyjnej.

Szweta Sharma9 lutego 2024 09:00

1707469437

PML-N „w kontakcie” z niezależnymi podmiotami odnoszącymi sukcesy, twierdzi Partia

Urzędnik PML-N Ishaq Dar powiedział, że partia jest w kontakcie z niezależnymi, którzy obecnie prowadzą w wyborach.

„Niezależni skontaktowali się z nami i zgodnie z konstytucją dołączą do dowolnej partii w ciągu najbliższych 72 godzin” – powiedział dziś Geo News były minister finansów.

Powiedział, że do PML-N zwrócili się niezależni ludzie, którzy chcieli dołączyć do ich partii.

Dar stwierdził, że PML-N nie może nikogo zmusić do przyłączenia się do partii i dodał, że kandydaci, którzy chcą wstąpić do swojej partii, kontaktują się z nimi.

Powiedział dalej: „Jeśli niezależni nie wstąpią do żadnej partii politycznej, stracą zarezerwowane miejsca. Niezależni nie są nawet bliscy sukcesu PML-N w Pendżabie.

Marusha Muzaffar9 lutego 2024 09:03

1707470757

Szef PTI nie mówi o sojuszu z PPP i PML-N

Jeśli niezależni wspierani przez PTI wygrają wybory, nie utworzą sojuszu z żadną inną partią w celu utworzenia rządu, powiedział lider PTI Gohar Ali Khan.

Tymczasem lider PML-N Ishaq Dar powiedział, że z partią kontaktują się Niezależni, którzy obecnie prowadzą w sondażach.

Analityk Michael Kugelman napisał w X: „Nawet jeśli PTI zostanie ogłoszona zwycięzcą, sytuacja będzie trudna, ponieważ jej kandydaci musieli rywalizować jako niezależni. Należy dopilnować, aby ci niezależni, którzy odnieśli sukces, nie połączyli się z innymi stronami. Zakład może wywierać na nich presję, aby to zrobili.

Marusha Muzaffar9 lutego 2024 09:25

1707471657

Wiarygodność wyborów w Pakistanie została już nadszarpnięta przez przerwy w dostępie do Internetu i powolną liczbę wyborców niecierpliwie oczekujących na wyniki

„Wybory są uczciwe i wiarygodne” – twierdzi felietonista Meher Tarar Niezależny. Sytuacja w tym kraju jest niejasna, a zawieszenie Internetu bezprecedensowe, ponieważ nie miało to miejsca podczas wyborów w 2013 r., kiedy terroryzm osiągnął swój szczyt.

Przeczytaj cały artykuł Shwety Sharmy tutaj:

Marusha Muzaffar9 lutego 2024 09:40

1707472557

Imran Khan „nie jest w nastroju do kompromisu”

„Myślę, że to jest [Imran] To, że Khan jest teraz w więzieniu, nie oznacza, że ​​skończył. Jego chęć i zdolność do pojednania z wojskiem oraz ostatnie wiadomości z celi sugerują, że nie jest w nastroju do pojednania, ale to może się zmienić” – mówi Michael Kugelman, dyrektor Instytutu Studiów Azji Południowej w Wilson Center. Niezależny.

„Być może czeka go jeszcze wiele lat produktywnej polityki” – dodaje Kugelman.

Tymczasem według sondaży w Pakistanie kandydaci wspierani przez PTI radzą sobie znacznie lepiej, niż oczekiwano, a partia utrzymuje znaczną przewagę nad ulubioną partią Nawaza Sharifa.

Marusha Muzaffar9 lutego 2024 09:55

1707473457

Marusha Muzaffar9 lutego 2024 10:10

1707474329

W stolicy Islamabadzie wprowadzono godzinę policyjną

Po ogłoszeniu wyników wyborów policja Islamabadu ogłosiła, że ​​egzekwuje zakaz nr 144, zakazując zgromadzeń publicznych w stolicy Pakistanu.

Policja w X napisała: „W przypadku jakiejkolwiek nielegalnej działalności zostaną podjęte działania. Przestrzeganie prawa jest obowiązkowe dla każdego. W przypadku jakichkolwiek zakłóceń zostaną podjęte działania prawne” – oznajmił.

Obowiązujący artykuł 144 zabrania zgromadzeń czterech lub więcej osób. Ta sekcja pakistańskiego kodeksu postępowania karnego upoważnia władze okręgowe do wydawania nakazów i/lub zakazywania jakiejkolwiek działalności przez określony czas w dowolnym regionie.

Policja stwierdziła, że ​​działania te zostały podjęte w celu utrzymania prawa i porządku po ogłoszeniu wyników.

Marusha Muzaffar9 lutego 2024 10:25

1707475803

ICYMI: Google Doodle odnosi się do wyborów krajowych w Pakistanie w 2024 r

Google Doodle z 8 lutego przedstawia urnę wyborczą z flagą Pakistanu obok głosowania na następny parlament:

Przeczytaj cały artykuł tutaj:

Marusha Muzaffar9 lutego 2024 10:50

1707476459

Zwycięska partia ma „kamienistą drogę”.

Maya Tudor, profesor nadzwyczajny w Blavatnik School of Government na Uniwersytecie Oksfordzkim, uważa, że ​​zwycięstwo kandydatów wspieranych przez PTI będzie znaczące, a kandydaci wspierani przez partię byłego premiera Imrana Khana obejmą oszałamiające prowadzenie.

„Zwycięstwo byłoby znaczące. Szanse na zwycięstwo Khana były duże. Wojsko wykorzystało wszelkie dostępne narzędzia, aby osłabić władzę PTI, od zakazu używania symbolu kija do krykieta po przerwę w dostępie do Internetu w dniu wyborów” – powiedział według Al Jazeera.

„Ale nawet jeśli wygrają kandydaci wspierani przez PTI, droga przed nami pozostanie wyboista. Chwiejna gospodarka, konflikty na niemal każdej granicy i gwałtownie rosnąca inflacja to zwykli Pakistańczycy odczuwani na co dzień.

„Jeśli nie będzie wyraźnego zwycięzcy, niepewność pogłębi te nieszczęścia”.

Marusha Muzaffar9 lutego 2024 11:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *