Wysoki rangą chiński dyplomata powiedział, że Chiny liczą na rozmowy pokojowe między Rosją a Ukrainą

PEKIN (Reuters) – Chiny są zaniepokojone eskalacją wojny na Ukrainie i mają nadzieję na rozmowy pokojowe między Moskwą a Kijowem, powiedział wysoki rangą chiński dyplomata Chen Gang w rozmowie telefonicznej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem w czwartek.

Chiny, które powstrzymały się od potępienia Rosji za inwazję na Ukrainę, wezwały obie strony do zgody na stopniową deeskalację prowadzącą do kompleksowego zawieszenia broni w swoim 12-punktowym dokumencie dotyczącym „politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie”.

Plan, który spotkał się z niechętnym przyjęciem z obu stron, wzywał do ochrony ludności cywilnej i poszanowania suwerenności każdej ze stron.

„Chiny mają nadzieję, że wszystkie strony zachowają spokój, racjonalność i powściągliwość, a rozmowy pokojowe zostaną wznowione tak szybko, jak to możliwe” – powiedział Chen ministrowi spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebie, zgodnie z oświadczeniem chińskiego MSZ.

Ministerstwo dodało, że Chiny mają nadzieję, że Ukraina i Rosja nie zamkną drzwi do rozwiązania politycznego, bez względu na to, jak trudna i trudna jest sytuacja.

Kuleba powiedział, że rozmawiał z Chenem o „znaczeniu zasady integralności terytorialnej” podczas rozmowy.

„Podkreśliłem znaczenie formuły pokojowej (opracowanej przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego) dla zakończenia agresji i przywrócenia sprawiedliwego pokoju na Ukrainie” – napisał Kuleba na Twitterze.

Ukraina oświadczyła, że ​​każdy plan zakończenia konfliktu musi obejmować wycofanie wojsk rosyjskich do granic Ukrainy w 1991 roku, w którym rozwiązano Związek Radziecki.

Oczekuje się, że chiński prezydent Xi Jinping odwiedzi rosyjskiego Władimira Putina już w przyszłym tygodniu i odbędzie wirtualne spotkanie z Zełenskim.

Analitycy twierdzą, że Chinom będzie trudno doprowadzić Rosję i Ukrainę do stołu negocjacyjnego, ale niektórzy sugerują, że Xi mógłby działać jako „tylny kanał”, aby rozpocząć rozmowy.

READ  Wojna na Ukrainie: Rosja przeprowadziła w tym miesiącu dziewiąty atak rakietowy na Kijów

Reportaż z redakcji w Hongkongu; Montaż autorstwa Angusa McSwana i Nicka McPhee

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *