Wysokie zatrudnienie i niskie bezrobocie wskazują, że gospodarka skupia się na postpandemii

Rynek pracy w USA zmierza w kierunku świata po pandemii, ze stałym napływem dorosłych dołączających do siły roboczej, a poziom zatrudnienia zbliża się do poziomów, zanim Covid-19 zaczął się szybko rozprzestrzeniać.

Szefowie Dodano 678 000 pracowników do swoich pensji Departament Pracy podał w piątek w lutym największy wzrost od siedmiu miesięcy. Stopa bezrobocia spadła do 3,8% z 4,0% w poprzednim miesiącu, zbliżając się do ponad 50-letni niski poziom 3,5% Hit tuż przed epidemią.

Ponad 300 000 osób dołączyło do siły roboczej, a szeregi tych, którzy zgłaszają niezdolność do pracy z powodu Covid-19, spadły o 1,8 miliona. fajny wzrost płacznak, że ogólnokrajowy niedobór siły roboczej może złagodzić, ponieważ pracodawcy będą obsadzać długo uśpione, niskopłatne stanowiska.

Hotele, restauracje, parki rozrywki i inne branże hotelarskie przodowały w zatrudnianiu, ponieważ firmy starały się pomieścić coraz większą liczbę wczasowiczów, uczestników konferencji i osób podróżujących służbowo. Stany i duże miasta w ostatnich dniach zniosły niektóre z pozostałych ograniczeń Covid, co może pobudzić biznes i zatrudnienie.

Piątkowe dane o zatrudnieniu były wynikiem sondaży gospodarstw domowych i przedsiębiorstw w połowie lutego, więc ewentualne efekty nie zostały pokazane. Inwazja Rosji na Ukrainę w zeszłym tygodniu To było na ekonomii. Pojawiają się duże zagrożenia, w tym Gwałtowny wzrost cen ropy Ekonomiści stwierdzili, że może to utrudnić wydatki gospodarstw domowych i ostatecznie osłabić ożywienie gospodarki i rynku pracy.

„Otrzymujemy zapowiedź tego, jak może wyglądać rynek pracy po pandemii”, powiedział Daniel Chow, główny ekonomista Glassdoor. „Podstawy rynku pracy są nadal mocne”.

Gwałtowny spadek stopy bezrobocia – z 6,2% rok temu do najwyższego poziomu po II wojnie światowej 14,7% w kwietniu 2020— może zachęcić Rezerwa Federalna zmierza do podniesienia stóp procentowych Niektórzy ekonomiści twierdzą, że po raz pierwszy od wybuchu pandemii w marcu 2020 r. Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powiedział w tym tygodniu Kongresowi, że planuje zaproponować podwyżkę o ćwierć punktu procentowego na posiedzeniu Fed w dniach 15-16 marca, aby zwalczyć wysoką inflację.

READ  Akcje SQ rosną w miarę najlepszych szacunków zysków w związku z akwizycją post-push

W cieniu silnej liczby miejsc pracy Inwestorzy obawiają się nasilenia rosyjskiej ofensywy wojskowej na Ukrainie. Indeks Dow Jones Industrial Average spadł o 179,86 punktu, czyli 0,53%, do 33 614,80. Indeks S&P 500 spadł o 34,62 punktu, czyli 0,79%, do 4328,87.

Ekonomiści twierdzą, że trzy zmiany mogą doprowadzić do silniejszego wzrostu liczby miejsc pracy tej wiosny.

Pierwszym z nich jest stały spadek liczby przypadków wirusa. Po drugie, w ostatnich dniach niektóre stany i miasta, takie jak Waszyngton, Nowy Jork, Kalifornia i Hawaje, zniosły przepisy wymagające od klientów szczepień i noszenia masek. Trzeci to możliwy spadek oszczędności rodzinnych, co może wywierać presję na powrót na rynek pracy w celu odbierania wynagrodzeń, zwłaszcza przy rosnącej inflacji i zmienność na giełdzie.

Liczba miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych nadal wynosi 2,1 miliona, czyli 1,4%, mniej niż w lutym 2020 roku. Przy obecnym tempie zatrudnienia ta luka zniknie w ciągu kilku miesięcy. Od października gospodarka stworzyła trzy miliony miejsc pracy.

Podziel się swoimi przemyśleniami

Co myślisz o gospodarce? Dołącz do rozmowy poniżej.

Podczas gdy infekcje Covid-19 gwałtownie spadły od styczniowego szczytu, epidemia jeszcze się nie skończyła. Wiele branż tak mówi Nadal walczą o znalezienie pracowników; Oferty pracy pozostają zbliżone do rekordowych poziomów i Pracownicy rzucają palenie w rekordowym tempieczęsto w przypadku lepiej płatnych miejsc pracy, co powoduje, że w wielu firmach brakuje personelu.

Pracodawcy tacy jak operator hotelowy Garn Development desperacko starają się obsadzać stanowiska, zwłaszcza te na poziomie podstawowym, aby wchłonąć duże wydatki rodzin.

Rezerwacje w hotelach firmy w Utah i kilku innych zachodnich stanach wzrosły w ubiegłym roku o prawie 60% w porównaniu z 2020 r. i nadal rosną w tym roku, powiedział Gabe Garn, dyrektor operacyjny rodzinnej firmy. Garn powiedział, że menedżerowie hoteli musieli sprzątać pokoje, podawać jedzenie i wykonywać inne zadania zwykle zarezerwowane dla nisko opłacanych pracowników z powodu braku siły roboczej.

Chociaż firma miała ostatnio kilka szczęśliwych ofert pracy, wielu pracowników odchodzi wkrótce po zatrudnieniu w celu uzyskania lepszych zarobków w innych branżach.

„Prawie w momencie, gdy nie dostaniesz harmonogramu, który chcesz, po prostu musisz wyjść i poszukać czegoś innego, ponieważ rekrutacja jest wszędzie” – powiedział Garn. „Teraz, kiedy przeprowadzamy rozmowę, to tak, jakbyśmy sprzedawali się za sposób, w jaki sprzedaje się nam pracownik. Teraz musisz ich przekonać, że zasługujesz na nie w zamian za coś przeciwnego.”

Branża hotelarska – jeden z sektorów, które najbardziej ucierpiała podczas pandemii z powodu gwałtownego spadku ruchu turystycznego – odpowiadała za jedno na cztery nowe miejsca pracy w Stanach Zjednoczonych w lutym. Ale zyski były szerokie i obejmowały prace biurowe, budownictwo, opiekę zdrowotną i inne sektory. Departament Pracy dokonał również przeglądu wzrostu liczby miejsc pracy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Silny popyt na zatrudnienie w takich branżach wydaje się być korzystny dla grup, które zwykle mają wyższy poziom bezrobocia. Stopa bezrobocia wśród pracowników bez matury spadła w zeszłym miesiącu do 4,3%, najniższego poziomu w rekordach z 1992 roku. Stopa bezrobocia wśród czarnoskórych pracowników spadła o 0,3 punktu procentowego do 6,6%, choć pozostała dwukrotnie wyższa niż w przypadku białych pracownicy. . Stopa bezrobocia dla latynoskich pracowników spadła o pół punktu procentowego do 4,4%.

Spadek bezrobocia dotyczył osób, które przez krótki czas pozostawały bez pracy. Liczba osób pozostających bez pracy krócej niż pięć tygodni spadła o 286 tys., podczas gdy osoby bez pracy przez sześć miesięcy lub dłużej pozostały bez zmian.

Wydaje się, że kilka zmian pomaga branży i innym usługodawcom w obsadzeniu miejsc pracy.

Miesięczny raport o zatrudnieniu ujawnia kluczowe wskaźniki dotyczące rynku pracy i ogólnego stanu gospodarki, ale nie pokazuje pełnego obrazu. The Wall Street Journal wyjaśnia, jak czytać raport, co pokazuje, a czego nie. Tytuł Zdjęcia: Liz Ornitz

wysokie zarobki Prawdopodobnie zachęci pracowników do powrotu na rynek pracy, zwłaszcza gdy koszty utrzymania i oszczędności rodziny spadają – choć nadal na historycznie wysokim poziomie po kontrolach stymulacyjnych i ubezpieczeniu na wypadek bezrobocia rządu federalnego w zeszłym roku.

Średnia stawka godzinowa pracowników sektora prywatnego w zeszłym miesiącu wzrosła zaledwie o grosz w porównaniu ze styczniem, po pięciu kolejnych miesiącach, w których rosła przynajmniej o jeden cent. Średnie zarobki spadły w zeszłym miesiącu w przypadku pracowników produkcyjnych, edukacyjnych, zdrowotnych i hotelarskich. Jednak ogólnie pracownicy zarobili w lutym o 5,1% więcej niż rok temu.

Wskaźnik aktywności zawodowej – odsetek osób pracujących lub poszukujących pracy – wzrósł do 62,3% z 62,2%. Pozostał jednak o 1,1 punktu procentowego poniżej poziomu sprzed pandemii. Niektórzy ekonomiści wątpią, czy cena kiedykolwiek w pełni się poprawi. Wielu starszych pracowników Przejść na emeryturę wcześnie podczas pandemiiImigracja gwałtownie spadła.

Rynek pracy może zbliżyć się, a może nawet przekroczyć poziom zatrudnienia, który można utrzymać bez wywoływania silniejszej inflacji. Stanowi to dylemat dla Rezerwy Federalnej. Z inflacją sięgającą 7,5% w styczniu – znacznie powyżej celu banku centralnego na poziomie 2% – Fed planuje kilkakrotnie podnieść stopy procentowe w tym roku, aby zapobiec przegrzaniu gospodarki. Jednak decydenci chcą robić to w tempie na tyle skromnym, aby umożliwić stały wzrost liczby miejsc pracy.

Fed przewidywał w grudniu, że długoterminowe bezrobocie ustabilizuje się na poziomie 4%.

Wyciągnięcie większej liczby pracowników z linii bocznej może być trudne, powiedział Stephen Stanley, główny ekonomista w Amherst Pierpont. Odsetek osób dorosłych w wieku 25-54 lat posiadających pracę jest tylko o punkt procentowy niższy niż w lutym 2020 r. Szacuje się, że w tej grupie wiekowej na marginesie jest prawie milion pracowników. „Pomysł, że miliony zmarginalizowanych pracowników czekają na powrót w poszukiwaniu pracy, jest prawdopodobnie błędny” – powiedział w notatce do klientów. „Rynek pracy jest prawie całkowicie przegrzany z powodu bardzo silnego popytu, sytuacja, która przez jakiś czas raczej się nie odwróci”.

Napisz do Josh Mitchell w [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *