Wywiad z Bidenem nie łagodzi obaw Demokratów o kondycję

Tytuł Filmu, Klip przedstawiający Joe Bidena w ekskluzywnym wywiadzie z prezenterem ABC News, Georgem Stephanopoulosem

  • autor, Rachel Looker i Courtney Subramanian
  • magazyn, BBC News, Waszyngton

Nie wydaje się, aby piątkowy wieczór telewizyjny wywiad prezydenta Joe Bidena stłumił zamieszanie w jego własnej partii, które nakazywało zakończyć jego kampanię po przerwaniu programu debatującego przeciwko Donaldowi Trumpowi.

Piąta Demokratka w Izbie Reprezentantów, Angie Craig z Minnesoty, dołączyła w sobotę do swoich kolegów, wzywając do ustąpienia prezydenta, ponieważ raporty sugerują, że wkrótce mogą do nich dołączyć inne osoby.

W swoim rzadkim wywiadzie dla ABC News w godzinach największej oglądalności Biden określił swój występ w debacie jako „zły odcinek” i powiedział, że tylko „Pan Wszechmogący” może go przekonać do zaprzestania ubiegania się o reelekcję.

81-letni Biden spędza sobotę w swoim domu rodzinnym w Delaware przed dwoma niedzielnymi wydarzeniami publicznymi.

Chociaż żaden wyższy rangą członek partii nie wezwał prezydenta do ustąpienia, niepokój wśród Demokratów jest wyczuwalny.

Niektóre sondaże pokazują, że Trump zwiększa swoją przewagę nad Bidenem, a wiele z nich obawia się, że jeśli wygra, może stracić fotele prezydenckie i miejsca w Izbie Reprezentantów wraz z większością w Senacie.

W sobotę kongresmenka Craig, która startuje w konkurencyjnym okręgu Minnesoty, stwierdziła, że ​​nie wierzy, że prezydent „może skutecznie prowadzić kampanię przeciwko Donaldowi Trumpowi i wygrać”.

Powiedział, że szanując dziesięciolecia służby prezydenta, wzywa Bidena do ustąpienia ze stanowiska kandydata Demokratów.

„Nie jest to decyzja, którą podejmę lekko, ale stawka za drugą prezydenturę Donalda Trumpa jest wysoka” – stwierdził w oświadczeniu.

Kilka minut po wywiadzie dla ABC kongresman z Teksasu Lloyd Doggett, pierwszy Demokrata w Izbie Reprezentantów, który wezwał Bidena do wycofania się z wyścigu, powiedział CNN: „Konieczność ustąpienia (Bidena) jest dziś wieczorem bardziej pilna, niż początkowo nawoływałem. To jest”.

Powiedział, że podjęcie decyzji o wycofaniu się Bidena zajmie zbyt dużo czasu, mówiąc, że „bardzo trudno będzie pozyskać na pokład nową osobę, która będzie w stanie pokonać Donalda Trumpa”.

Inni Demokraci w Izbie Reprezentantów, w tym kongresmani Mike Quigley z Illinois i Seth Moulton z Massachusetts, wezwali Bidena do wycofania się z wyścigu w piątek. Dołączyli do ustawodawcy z Arizony Raula Grijalvy, który w środę wezwał prezydenta do zaprzestania jego kandydatury.

W wywiadzie Biden odmówił poddania się testowi funkcji poznawczych i upublicznił jego wyniki, aby udowodnić, że nadaje się na kolejną kadencję.

„Każdego dnia poddaję się testowi poznawczemu. Codziennie poddaję się temu testowi – wszystko, co robię [is a test]”- powiedział George’owi Stephanopoulosowi.

Odpowiedź nie spodobała się kongresmence Judy Sue, demokratce z Kalifornii, która powiedziała Politico, że jej odpowiedź była „szokująca i szczególnie niewiarygodna, dlatego będę codziennie bardzo uważnie obserwować, jak on sobie radzi, zwłaszcza w arbitralnych sytuacjach”.

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia, Biden przemawia na wiecu w Wisconsin 5 lipca

Podczas 22-minutowego wywiadu w godzinach największej oglądalności Biden odrzucił sugestie, że sojusznicy mogliby poprosić go o ustąpienie, mówiąc, że „to się nie stanie”.

Stephanopoulos podkreślił zdolność prezydenta do sprawowania swojej funkcji przez kolejną kadencję.

„Nie sądzę, aby ktokolwiek miał większe kwalifikacje, aby zostać prezydentem lub wygrać ten wyścig niż ja” – powiedział Biden.

Biden, który będzie przemawiał w niedzielę na wiecu w Pensylwanii, podziękował wiceprezydent Kamali Harris za wsparcie podczas wywiadu dla ABC News.

Harris stał się głównym pretendentem do zastąpienia go w przypadku jego ustąpienia.

Podczas gdy reszta kraju słuchała wywiadu z Bidenem, pani Harris była na pokładzie samolotu Air Force Two i leciała do Nowego Orleanu, aby wziąć udział w Essence Festival, corocznym spotkaniu poświęconym czarnej kulturze.

Chociaż w zeszłym tygodniu pani Harris trzymała się blisko prezydenta – leciała z Los Angeles na obchody 4 lipca w Białym Domu, uczestniczyła w spotkaniu Bidena z gubernatorami i jego rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu – sprzeczają się doradcy. Jak zwykle dla wiceprezesa.

W sobotę planowała wziąć udział w moderowanej rozmowie podczas wydarzenia Essence, pierwszego z serii lipcowych wydarzeń, które najwyraźniej były skierowane do czarnoskórych kobiet, kluczowego okręgu wyborczego Demokratów w listopadzie.

Chociaż wydarzenie skupiało się na świętowaniu czarnej kultury i różnorodności, trudno było uniknąć pytań dotyczących kandydatury Bidena i możliwości awansu pani Harris na szczyt.

Kontynuując swój napięty harmonogram wystąpień publicznych, pani Harris będzie musiała zachować delikatną równowagę polegającą na wyrażeniu wyraźnego wsparcia dla swojego szefa, jeśli nominacja Bidena nie wyjdzie na jaw.

Przez ostatnie trzy lata jako wicekanclerz Bidena chodził po linie i nigdy nie wydawał się przyćmić prezydenta ani nie sprawiać wrażenia zbyt chętnego do zajęcia jego miejsca.

READ  Oto, co wydarzyło się na prywatnej konferencji prasowej Bidena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *