Giganci mediów społecznościowych (META) Ogłoszono wyniki za czwarty kwartał Co przekroczyło szacunki analityków dotyczące wyników finansowych, ponieważ spółka przedstawia mocne prognozy na bieżący kwartał i ogłasza nowe inicjatywy dotyczące zwrotu dla akcjonariuszy.
Za czwarty kwartał Meta odnotowała skorygowany zysk na akcję (EPS) w wysokości 5,33 USD przy przychodach w wysokości 40,11 miliarda USD. Według konsensusu Bloomberga analitycy oczekiwali skorygowanego EPS na poziomie 4,94 USD przy przychodach na poziomie 39,01 mld USD. Firma zaobserwowała przychody w wysokości 32,2 miliarda dolarów W tym samym kwartale ubiegłego roku.
Firma zwiększyła także uprawnienia do wykupu akcji o 50 miliardów dolarów i zaczęła wypłacać kwartalną dywidendę w wysokości 0,50 dolara na akcję.
Meta podała, że w bieżącym kwartale spodziewa się przychodów w wysokości od 34,6 miliardów dolarów do 37 miliardów dolarów, przekraczając oczekiwania analityków, że przychody osiągną 33,6 miliarda dolarów.
Akcje Meta poszybowały w górę, osiągając w piątek aż 17% w notowaniach przed otwarciem sesji.
Przychody z reklam Meta wyniosły w czwartym kwartale 38,7 miliarda dolarów, przekraczając oczekiwania na poziomie 37,8 miliarda dolarów. Firma odnotowała także 2,11 miliarda aktywnych użytkowników dziennie na Facebooku. Wall Street oczekiwała 2,07 miliarda dolarów.
Firma podała, że w tym okresie liczba wyświetleń reklam wzrosła o 21% w porównaniu do roku ubiegłego, podczas gdy średnia cena reklamy spadła o 2%.
Jednakże Meta's Reality Labs nadal stanowią przeszkodę dla firmy. Dział, którego zadaniem było urzeczywistnienie wizji Zuckerberga dotyczącej biznesu, stracił kolejne 4,65 miliarda dolarów w porównaniu z 4,3 miliarda dolarów, które firma straciła w tym samym okresie ubiegłego roku. Jednakże podział przekroczył oczekiwania pod względem przychodów, przekraczając 1,07 miliarda dolarów w porównaniu z oczekiwanymi 812 milionami dolarów.
Wprowadzenie na rynek konkurencyjnego zestawu słuchawkowego Vision Pro firmy Apple może spowodować wzrost zainteresowania konsumentów zestawami AR/VR i wywołać efekt domina w ofercie zestawów słuchawkowych Meta's Quest.
Jednak wysiłki Meta Reality Labs przygasły w świadomości inwestorów ze względu na zwiększone inwestycje w generatywną sztuczną inteligencję. W styczniu Zuckerberg ogłosił w poście na Instagramie Reels, że długoterminowa strategia firmy zakłada rozwój sztucznej inteligencji ogólnej i udostępnienie jej oprogramowania typu open source.
Nie ma jednej definicji generatywnej sztucznej inteligencji, ale ogólnie jest to rodzaj sztucznej inteligencji, która potrafi myśleć i uczyć się jak człowiek. Inaczej mówiąc, jest w stanie zrozumieć wiele pojęć, zamiast specjalizować się w konkretnej dziedzinie.
Meta spodziewa się, że w 2024 r. jej łączne wydatki osiągną poziom 94–99 miliardów dolarów, przy czym firma odnotowuje między innymi, że koszty wynagrodzeń wzrosną w tym roku w związku z zatrudnieniem większej liczby pracowników na kosztownych stanowiskach technicznych w związku z dążeniem do funkcji sztucznej inteligencji. .
Meta ujawniła również, że w 2023 r. opłaty restrukturyzacyjne, obejmujące odprawy i konsolidację obiektów, wyniosły 3,45 miliarda dolarów. Stan zatrudnienia w spółce na dzień 31 grudnia 2023 roku wyniósł 67 317 osób, co oznacza spadek o 22% w stosunku do roku poprzedniego.
Meta przeżywała dobrą passę przez ostatnie 12 miesięcy, a jej akcje wzrosły w tym okresie o 121% i wyprzedziły takie firmy jak Apple (AAPL), Google (GOOG, GOOGL), Microsoft (MSFT) i Amazon (AMZN).
W styczniu wartość rynkowa spółki po raz kolejny przekroczyła 1 bilion dolarów.
Daniela Holleya Jest redaktorem ds. technologii w Yahoo Finance. Od 2011 roku zajmuje się branżą technologiczną. Można go śledzić na Twitterze @Daniel Holly.
Aby zapoznać się z najnowszymi raportami i analizami zysków, szeptami i prognozami zysków oraz wiadomościami o wynikach spółek, kliknij tutaj
Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.