Xi mówi, że kontrola COVID wkracza w nową fazę, a liczba przypadków wzrasta po ponownym otwarciu

  • Xi: Chiny przezwyciężyły bezprecedensowe trudności w walce z COVID-19
  • Wciąż czas na walkę o opanowanie COVID: Xi
  • W Wuhan wzrost liczby nowych przypadków wykazuje oznaki poprawy
  • Urzędnik ds. Zdrowia powiedział, że Szanghaj ma 10 milionów infekcji
  • Zniesienie ograniczeń wolnych od COVID budzi niepokój na całym świecie

WUHAN/BEIJING (Reuters) – Prezydent Chin Xi Jinping w sobotę wezwał do większego wysiłku i jedności, gdy kraj wkracza w „nową fazę” w podejściu do walki z pandemią, w swoich pierwszych komentarzach do opinii publicznej na temat COVID-19. Odkąd jego rząd zmienił kurs trzy tygodnie temu i złagodził surową politykę blokad i masowych testów.

Nagłe odejście Chin na początku tego miesiąca od polityki „zero COVID”, którą utrzymywały przez prawie trzy lata, spowodowało niekontrolowane rozprzestrzenianie się infekcji w całym kraju. Spowodowało to również dalszy spadek aktywności gospodarczej i niepokojów międzynarodowych, a Wielka Brytania i Francja stały się ostatnimi krajami, które nałożyły ograniczenia na podróżnych z Chin.

Zmiana w Chinach nastąpiła po bezprecedensowych protestach przeciwko polityce, za którą opowiadał się Xi, co stanowiło najsilniejszy przejaw publicznego sprzeciwu podczas jego dziesięcioletniej prezydentury i zbiegło się z ponurymi danymi dotyczącymi wzrostu gospodarki tego kraju o wartości 17 bilionów dolarów.

W telewizyjnym orędziu noworocznym Xi powiedział, że Chiny przezwyciężyły bezprecedensowe trudności i wyzwania w walce z koronawirusem, a ich polityka została „ulepszona”, gdy wymaga tego sytuacja i czas.

„Od wybuchu epidemii… większość kadr i mas, zwłaszcza pracowników medycznych, robotników oddolnych, stawiała czoła trudnościom i dzielnie znosiła” – powiedział Xi.

„Obecnie zapobieganie i zwalczanie epidemii wkracza w nowy etap i nadal jest to czas walki, wszyscy wytrwali i ciężko pracują, a świt jest przed nami. Pracujmy ciężej, wytrwałość oznacza zwycięstwo, a jedność oznacza zwycięstwo. „

Sylwester zachęcił mieszkańców Wuhan, będącego od prawie trzech lat epicentrum epidemii COVID, do myślenia w internecie o polityce zerowej COVID i jej odwrotnym efekcie.

READ  Hossein Amir Abdollahian: Odpowiedź Iranu będzie „natychmiastowa i na maksymalnym szczeblu”.

Mieszkańcy centralnego miasta Wuhan wyrazili nadzieję, że życie wróci do normy w 2023 r., pomimo wzrostu zachorowań od czasu zniesienia ograniczeń w rozprzestrzenianiu się epidemii.

Chen Mei, 45-letnia mieszkanka Wuhan, powiedziała, że ​​ma nadzieję, że jej nastoletnia córka nie będzie miała więcej zakłóceń w edukacji.

„Kiedy nie może chodzić do szkoły i może brać lekcje tylko przez Internet, zdecydowanie nie jest to skuteczny sposób nauki” – powiedziała.

Film został usunięty

Wiele osób w całym kraju wyraziło podobne nadzieje w mediach społecznościowych, podczas gdy inni je krytykowali.

Tysiące użytkowników chińskiej witryny podobnej do Twittera Weibo skrytykowało usunięcie filmu opublikowanego przez lokalny serwis Netease News, który zawierał prawdziwe historie z 2022 roku, które spodobały się chińskiej publiczności.

Wiele historii w filmie, których nie można było oglądać ani udostępniać na lokalnych platformach społecznościowych w sobotę, podkreślało trudności, z jakimi borykają się zwykli Chińczycy w wyniku wcześniej surowej polityki COVID.

Weibo i Netease nie odpowiedziały natychmiast na prośbę o komentarz.

Hashtag Weibo dotyczący filmu uzyskał prawie 4 miliony odsłon, zanim zniknął z platform około południa w sobotę. Użytkownicy mediów społecznościowych stworzyli nowe hashtagi, aby zapewnić przepływ komentarzy.

„Co za zboczony świat, można tylko wychwalać fałszerstwo, ale nie można pokazać prawdziwego życia” – napisał jeden z użytkowników, załączając zrzut ekranu pustej strony, która jest wyświetlana podczas wyszukiwania hashtagów.

Zniknięcie filmów i hashtagów, postrzegane przez wielu jako akt cenzury, wskazuje, że chiński rząd nadal postrzega narrację dotyczącą postępowania z chorobą jako kwestię drażliwą politycznie.

Szpitale są objęte ubezpieczeniem

Fala nowych infekcji przetoczyła się przez szpitale i domy pogrzebowe w całym kraju, z napięciami poza krematoriami o znaczeniu publicznym.

Chiny, kraj liczący 1,4 miliarda ludzi, zgłosiły w piątek jedną nową śmierć koronawirusa, podobnie jak dzień wcześniej – liczby, które nie pasują do doświadczeń innych krajów po ich ponownym otwarciu.

READ  Michael Bloomberg przeprasza za przemówienie Borisa Johnsona krytykujące Chiny

Brytyjska firma zajmująca się danymi zdrowotnymi Airfinity powiedziała w czwartek, że około 9 000 osób w Chinach prawdopodobnie umiera każdego dnia z powodu COVID. Dodała, że ​​skumulowana liczba zgonów w Chinach od 1 grudnia prawdopodobnie osiągnęła 100 000, a łączna liczba infekcji osiągnęła 18,6 miliona.

Szanghaj osiągnął szczyt infekcji 22 grudnia, mówiąc, że obecnie jest około 10 milionów przypadków, powiedział Zhang Wenhong, dyrektor Narodowego Centrum Chorób Zakaźnych, w wywiadzie opublikowanym w sobotę w People’s Daily.

Powiedział, że liczby te wskazują, że około 50 000 osób w 25-milionowym mieście będzie wymagało hospitalizacji w ciągu najbliższych kilku tygodni.

W szpitalu centralnym w Wuhan, w którym pracował Li Wenliang, były demaskator COVID, który później zmarł z powodu wirusa na początku 2020 r., powiedział Reuterowi pracownik spoza szpitalnej kliniki gorączki, w sobotę było mniej pacjentów w porównaniu z pośpiechem w ciągu ostatnich kilku tygodni .

„Ta fala prawie się skończyła” – powiedział pracownik, który miał na sobie kombinezon ochronny.

Farmaceuta, którego sklep znajduje się obok szpitala, powiedział, że większość ludzi w mieście została zarażona i wyzdrowiała.

– Obecnie chorują głównie osoby starsze – powiedział.

W pierwszej wskazówce na wpływ zmiany polityki COVID na chińskiego giganta produkcyjnego, dane z soboty pokazały, że aktywność fabryk skurczyła się trzeci miesiąc z rzędu w grudniu i osiągnęła najwyższe tempo od prawie trzech lat.

Dodatkowe raporty Martina Quinna Pollarda, Tingshu Wanga i Xiaoyu Yin w Wuhan oraz Eduardo Baptista w Pekinie; Napisane przez Sumit Chatterjee, montaż przez Helen Popper i Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *