Xi powiedział, że Chiny nigdy nie zrezygnują ze swojego prawa do użycia siły przeciwko Tajwanowi

PEKIN / TAIBI (Reuters) – chiński prezydent Xi Jinping powiedział w niedzielę na otwarciu konferencji, że do Chińczyków należy rozwiązanie kwestii Tajwanu i że Chiny nigdy nie zrezygnują z prawa do użycia siły, ale będą dążyć do pokojowe rozwiązanie. Świetne spotkanie imprezowe.

Tajwan, który Chiny uważają za swoje terytorium, odpowiedział, że nie zrzeknie się suwerenności ani nie zrzeknie się wolności i demokracji.

Napięcia między Pekinem a Tajpej gwałtownie wzrosły w sierpniu po tym, jak Chiny przeprowadziły gry wojenne w pobliżu Tajwanu po wizycie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie. Te działania wojskowe były kontynuowane, choć na niskim poziomie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W przemówieniu na otwarciu 20. Kongresu rządzącej Partii Komunistycznej w Pekinie Xi powiedział, że Chiny zawsze „szanują, troszczą się i czerpią korzyści” z mieszkańców Tajwanu i są zaangażowane w promowanie wymiany gospodarczej i kulturalnej w Cieśninie Tajwańskiej.

„Rozwiązaniem kwestii Tajwanu jest sprawa Chińczyków, a decyzja należy do Chińczyków” – powiedział.

„Nalegamy na dążenie do pokojowego zjednoczenia z największą szczerością i najlepszymi wysiłkami, ale nie obiecujemy wyrzeczenia się użycia siły i zarezerwowania możliwości podjęcia wszelkich niezbędnych środków” – dodał.

Ta opcja ma na celu „ingerencję” sił zewnętrznych i „bardzo małej liczby” zwolenników niepodległości Tajwanu, a nie zdecydowanej większości narodu tajwańskiego, powiedział Xi.

„Historyczne koła narodowego zjednoczenia i narodowej odnowy posuwają się naprzód, a całkowite zjednoczenie ojczyzny musi zostać osiągnięte i to musi zostać osiągnięte!” Za długie brawa.

Biuro prezydenckie Tajwanu podało w odpowiedzi, że Republika Chińska – oficjalna nazwa wyspy – jest niepodległym i suwerennym krajem.

READ  Trzęsienie ziemi na Tajwanie: ostrzeżenie o tsunami po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6,9

„Pozycja Tajwanu jest stanowcza: nie ma odwrotu od suwerenności narodowej, żadnego kompromisu w sprawie demokracji i wolności, a spotkanie na polu bitwy nie jest absolutnym wyborem po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej” – czytamy w oświadczeniu.

„To jest konsensus mieszkańców Tajwanu” – powiedziało biuro prezydenckie, dodając, że zespół ds. bezpieczeństwa narodowego uważnie śledzi wydarzenia na konferencji.

Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen, w swoim przemówieniu z okazji Święta Narodowego w poniedziałek, powiedziała, że ​​wojna między Tajwanem a Chinami nie wchodzi w grę i powtórzyła swoją gotowość do rozmów z Pekinem, nawet jeśli obiecała kontynuować wzmacnianie obrony Tajwanu.

Przemawiając w niedzielę do dziennikarzy, premier Tajwanu Su Tsengchang – który został ukarany przez Chiny w zeszłym roku, mówiąc, że jest separatystą – powiedział, że Xi powinien skoncentrować się na swoim narodzie.

Odnosząc się do rzadkich politycznych transparentów protestacyjnych na estakadzie w Pekinie w czwartek, Su powiedział: „Xi Jinping powinien zwracać uwagę na dym i transparenty protestacyjne na pekińskim moście Sitong, zamiast zawsze myśleć o użyciu siły w celu rozprawienia się z Tajwanem”.

Chiny odmawiają rozmów z Tsai, uważając ją za separatysczkę.

Pekin zaoferował Tajwanowi model autonomii „jeden kraj, dwa systemy”, tę samą formułę, którą stosuje w przypadku Hongkongu. Ale propozycja została odrzucona przez wszystkie główne tajwańskie partie polityczne i według sondaży opinii publicznej prawie nie ma poparcia.

Tajwan twierdzi, że tylko jego naród może decydować o jego przyszłości, a twierdzenia Pekinu są nieważne, ponieważ Chińska Republika Ludowa nigdy nie rządziła żadną częścią wyspy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie przez Yu Lun Tian i Bena Blancharda) Montaż przez Williama Mallarda

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *