Zaćmienie Ameryki Północnej 2024: jak naukowcy będą je badać

„Będzie to znacznie większe zaćmienie, jeśli chodzi o ludzi zmierzających w stronę ścieżki totalności” – mówi Peticolas. „Ten projekt naprawdę to wykorzystuje. Mam nadzieję, że około 500 wolontariuszy prześle zdjęcia”.

Dla wielu ludzi na Ziemi pogoda może mieć decydujący wpływ na to, czy będą mogli zobaczyć słońce, ponieważ zachmurzenie zawsze grozi zepsuciem widoku słońca. Jednym ze sposobów uniknięcia tego jest wzniesienie się w powietrze, co zrobi NASA Dwa samoloty WB-57. Samoloty będą latać na wysokości 15 km i podążać trasą całkowitego zaćmienia u wybrzeży Meksyku, gdzie napotkają około siedmiu minut ciemności i zostaną wyposażone w instrumenty do badania słońca .

Jeden z eksperymentów prowadzi Amir Kaspi z Southwest Research Institute w Kolorado, który użyje kamery na podczerwień na pokładzie samolotu – choć sam nie będzie latał – do badania korony słonecznej. Jedną z głównych tajemnic korony jest to, że jej temperatura sięga milionów stopni, w porównaniu do zaledwie 5000 stopni Celsjusza (9000 Fahrenheita) na powierzchni Słońca, z powodów, których nie można w pełni wyjaśnić.

Bardziej jak to:

• Dziwne sposoby, w jakie zaćmienia wpływają na fale radiowe

• Jeśli myślisz, że zaćmienie oznacza dzień zagłady, nie jesteś sam

• Co się stanie, jeśli zbójeckie państwo zablokuje słońce?

Caspi uważa, że ​​może istnieć związek pomiędzy emisją plazmy ze Słońca, zwaną protuberancjami, które w istocie są „bąblem plazmy, który wyłonił się z powierzchni”, a samą koroną. Te protuberancje osiągają temperaturę do 30 000 ° C (54 000 ° F), czyli znacznie niższą niż korona, ale mogą emitować równie jasno w podczerwieni. „Próbujemy odpowiedzieć na pytanie, co przyczynia się do tej emisji” – mówi Caspi. „To nie może być ten sam mechanizm ze względu na tak dużą różnicę temperatur”. Jedną z odpowiedzi może być sposób, w jaki pola magnetyczne owijają się i obracają nad powierzchnią Słońca.

READ  Życie powstało z „stojącego płaszcza”, a nie z tektoniki płyt

Gdyby rakiet i samolotów było mało, Angela Des Jardins z Montana State University poprowadzi 53 zespoły studenckie w całych Stanach Zjednoczonych, które w ramach kampanii wyślą w atmosferę około 600 balonów. Narodowy projekt balonu zaćmienia. Balony wznoszące się na wysokość 35 kilometrów będą wykorzystywać instrumenty do badania reakcji ziemskiej atmosfery i pogody na zmieniające się warunki zaćmienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *