Załoga astronautów wraca do domu po pięciomiesięcznym pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

(CNN) Czterech astronautów Załoga załogi Crew-5 na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozpoczęła podróż powrotną do domu w sobotę rano, kończąc swój pięciomiesięczny pobyt w kosmosie.

Kapsuła SpaceX Crew Dragon zeszła ze stacji kosmicznej o 2:20 czasu wschodniego, rozpoczynając ostatni etap podróży astronautów. Statek kosmiczny jest ustawiony na rozproszenie Całkowicie wyłączony 21:02 czasu wschodniego w sobotę.

Statki ratunkowe będą czekać na przybycie zespołu, gotowe do wyciągnięcia kapsuły z oceanu i umożliwienia załodze zejścia na ląd, dając astronautom pierwszy oddech świeżego powietrza od prawie 160 dni. Wkrótce potem załoga wyruszy do NASA Johnson Space Center w Houston.

Czterej członkowie załogi — astronauci NASA Nicole Mann i Josh Kasada, astronauta Koichi Wakata z JAXA lub Japan Aerospace Exploration Agency oraz astronautka Anna Kikina z rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos — wystrzelili na stację kosmiczną na pokładzie kapsuły SpaceX Crew Dragon w październiku ubiegłego roku . . Spędzili ostatnie kilka miesięcy przeprowadzając eksperymenty badawcze i nadążając za utrzymaniem dwudziestoletniego laboratorium.

A w ciągu ostatnich kilku dni wszystkie cztery zostały dostarczone operacje Załoga-6 zespół astronautów Przybył na stację kosmiczną o godz 3 marca.

Poznaj załogę

Mann, zarejestrowany członek plemienia Wailackich z rezerwatu Round Valley, został członkiem Pierwsza rdzenna Amerykanka, która tam pojechała orbita. Poświęcała swój czas jak inni astronauci w jej podróży publicznej, z których część skupiała się na inspirowaniu Aborygenów dzieci. podczas Jedno wydarzenie popularnonaukowe W listopadzie 2022 roku Mann A.J Łapacz snów – tradycyjny totem rdzennych Amerykanów, który miał odpędzać złe sny – zabrała ją ze sobą na stację kosmiczną.

„Jestem bardzo dumny, że mogę reprezentować rdzennych Amerykanów i moje dziedzictwo” – powiedział Mann dziennikarzom przed startem. „Myślę, że ważne jest, aby celebrować naszą różnorodność i zdawać sobie sprawę, jak ważne jest, gdy się spotykamy i jednoczymy, niesamowite osiągnięcia, które możemy osiągnąć”.

READ  Badanie wykazało, że cyrkulacja atlantycka zbliża się do „niszczycielskiego” punktu krytycznego Oceany

Udział Kikiny w tej przejażdżce był wcześniej częścią umowy o współdzieleniu przejazdów NASA i Roskosmos w lipcu 2022 r. Pomimo geopolitycznych napięć między Stanami Zjednoczonymi a Rosją w miarę eskalacji wojny na Ukrainie NASA wielokrotnie powtarzała, że ​​jej partnerstwo z rosyjską agencją kosmiczną Roscosmos jest niezbędne do kontynuowania działalności stacji kosmicznej i prowadzonych cennych badań naukowych na pokładzie.

Lot był pierwszą podróżą Manna, Kasady i Kekiny w kosmos.

Wakata latał wcześniej w lotach promu kosmicznego NASA i rosyjski statek kosmiczny Sojuz. Ten lot był piątą misją japońskiego astronauty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *