Zamknąć ambasadę USA w Kijowie i przenieść pozostałych dyplomatów na Zachód w obawie przed rosyjską inwazją

„Zaleciłem te środki z jednego powodu – bezpieczeństwa naszych pracowników – i zdecydowanie wzywamy wszystkich obywateli USA pozostających na Ukrainie do natychmiastowego opuszczenia kraju” – powiedział Blinken w oświadczeniu.

Ruchy nadchodzą kilka dni po Stanach Zjednoczonych Rozkaz zdecydowanej większości pracowników rządu USA do opuszczenia kraju i ogłosił zawieszenie usług konsularnych w ambasadzie USA począwszy od niedzieli w obawie przed nieuchronną inwazją rosyjską, nawet gdy urzędnicy amerykańscy twierdzą, że nadal są zaangażowani w próby znalezienia dyplomatycznego rozwiązania.

Chociaż Moskwa oświadczyła, że ​​jest otwarta na negocjacje, rzecznik Departamentu Stanu Ned Price zauważył w poniedziałek, że „pozostaje dla nas niejasne, czy Rosja jest zainteresowana podążaniem ścieżką dyplomatyczną, a nie użyciem siły”.

Źródło zaznajomione z tą sprawą powiedziało CNN, że bardziej prawdopodobny byłby rosyjski atak na Ukrainę w tym tygodniu. Źródło zauważyło, że jeśli Rosja nie zrobi kroku w tym tygodniu, nie musi to oznaczać, że tak się nie stanie – Rosja może przez jakiś czas utrzymać swoją obecną pozycję.

Price powiedział, że decyzja o przeniesieniu wszystkich pozostałych dyplomatów z Kijowa na zachodnią Ukrainę została podjęta, ponieważ Departament Stanu uznał, że jest to „absolutnie konieczne” ze względu na „oczywistą, być może najbardziej realistyczną w historii możliwość, że Rosja zdecyduje się kontynuować działania wojskowe ”.

„Opieramy naszą ocenę na tym, co widzimy w terenie na własne oczy, co jest ciągłym i nieuzasadnionym rosyjskim wzmocnieniem granic Ukrainy i nie ma towarzyszących dowodów deeskalacji” – powiedział na briefingu w Departamencie Stanu. Ministerstwo, zauważając, że lwowski teren „zapewnia mu stopień ochrony, z którego nie mogą korzystać inne miejsca na Ukrainie”.

„Przeniesienie ambasady wymagało bardzo starannego planowania i na przykład nie musieliśmy niszczyć żadnych ważnych paszportów” – powiedział Price.

„Podjęliśmy ostrożne środki ostrożności, jeśli chodzi o poufne dokumenty, wrażliwy sprzęt, ale nie możemy tam podać zbyt wielu szczegółów” – powiedział.

READ  Członek izraelskiego gabinetu wojennego twierdzi, że opuści rząd 8 czerwca, jeśli nie zostanie przyjęty nowy plan wojenny

Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA powiedział w sobotę, że amerykańscy dyplomaci pozbyli się w ostatnich dniach tajnych informacji w ramach przygotowań do wycofania ambasady.

Price zauważył, że gdyby rosyjski prezydent Władimir Putin zdecydował się na inwazję na Ukrainę, „byłoby powszechne ludzkie cierpienie”.

Urzędnicy amerykańscy wielokrotnie wzywali obywateli USA do natychmiastowego opuszczenia Ukrainy, ostrzegając, że rosyjska inwazja może nadejść w każdej chwili, nawet w tym tygodniu.

„To, co próbujemy zrobić publicznie, to jawnie obywatelom amerykańskim, że powinni natychmiast opuścić Ukrainę, ponieważ w przypadku inwazji nie będzie ewakuacji wojskowej” – powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan na antenie CNN. Unia. ” Niedziela.

zamiar powrotu

Price powiedział, że policja Ukraińskiej Gwardii Narodowej będzie strzegła ambasady USA w Kijowie, dodając: „Z pewnością zamierzamy wrócić do tej ambasady w Kijowie, gdy tylko będzie to dla nas bezpieczne”. Price powiedział, że wśród personelu przeniesionego do Lwowa znajduje się „główny” zespół dyplomatyczny, w tym chargé d’affairs Christina Kvyan, i „pozostanie w kontakcie z ukraińskim rządem w celu koordynowania wysiłków dyplomatycznych”.

Znane źródło powiedziało CNN, że wierzy, że przepaść między USA a Ukrainą, jeśli chodzi o możliwość rosyjskiego ataku, zmniejsza się – Ukraina była sceptyczna, że ​​taka inwazja jest nieuchronna, ale w prywatnych rozmowach byli bardziej skoncentrowani na wyrażaniu obaw o to, jak Ostrzeżenia USA przed podbojem lokalnie, politycznie i gospodarczo.

Blinkin rozmawiał w poniedziałek ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kulebą – ich druga rozmowa za kilka dni – i podkreślił „zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, w tym jej stabilność gospodarczą i finansową”. Obaj omawiali całkowite wsparcie finansowe, według KEV, a administracja Bidena rozważa udzielenie Ukrainie gwarancji kredytowych w wysokości do 1 miliarda dolarów w obawie przed możliwą inwazją rosyjską, podało wiele poinformowanych źródeł.

Rosja otoczyła Ukrainę z trzech stron.  Tutaj można rozpocząć inwazję

Stany Zjednoczone prowadziły także w ostatnich dniach rozmowy z Moskwą. Blinkin rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem przed rozmową prezydenta Joe Bidena z Putinem.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: aktualizacje na żywo o Bachmucie

„Na nasz apel minister spraw zagranicznych Ławrow powiedział, że Rosjanie pracują nad odpowiedzią na pismo, które wysłaliśmy do Moskwy ponad dwa tygodnie temu, sugerując konkretne obszary do dyskusji”, powiedział w sobotę Blinkin, dodając, że „to dopiero się okaże”. czy pójdą dalej, ale jeśli to zrobią”. Będziemy gotowi do czynienia z naszymi sojusznikami i partnerami”.

Późnym poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział korespondentowi CNN Friedrichowi Bletgenowi, że Putin jest „gotowy do negocjacji”, mówiąc, że kryzys na Ukrainie jest tylko jednym z głównych problemów bezpieczeństwa Rosji.

Dziś wcześniej rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział Putinowi, że widzi „szansę” na dialog dyplomatyczny z Zachodem na temat rosyjskich obaw o bezpieczeństwo, mówiąc, że zaleca kontynuowanie takich wysiłków.

Price powiedział, że od poniedziałku Stany Zjednoczone nie otrzymały jeszcze odpowiedzi z Moskwy, „a żeby to zadziałało, musi to również nastąpić w kontekście deeskalacji, a to nie jest coś, co robimy. do tej pory widziałem.”

Ta historia została zaktualizowana dodatkowymi raportami w poniedziałek.

Przyczynili się do tego Natasha Bertrand i Friedrich Bletgen z CNN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *