Zawieszenie broni w Gazie: Premier Izraela Benjamin Netanjahu odrzuca warunki zaproponowane przez Hamas

  • Lyse Doucet, główna korespondentka międzynarodowa i Kathryn Armstrong
  • BBC News, Londyn

Tytuł Filmu,

„Zmierzamy do całkowitego zwycięstwa” – mówi izraelski premier Benjamin Netanjahu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu odrzucił zaproponowane przez Hamas warunki zawieszenia broni, twierdząc, że „całkowite zwycięstwo” w Gazie jest możliwe w ciągu kilku miesięcy.

Wypowiedział się po tym, jak Hamas przedstawił szereg żądań w odpowiedzi na popieraną przez Izrael propozycję zawieszenia broni.

Netanjahu powiedział, że rozmowy z grupą „prowadzą donikąd” i określił ich warunki jako „dziwne”.

Trwają starania o osiągnięcie porozumienia w rozmowach.

„Nie ma innego rozwiązania niż całkowite i ostateczne zwycięstwo” – powiedział Netanjahu na środowej konferencji prasowej.

„Jeśli Hamas przeżyje w Gazie, następna masakra jest tylko kwestią czasu”.

Oczekiwano, że Izrael skomplikuje kontrofertę Hamasu, lecz odpowiedzią było zdecydowane potępienie, a izraelscy urzędnicy wyraźnie uważają, że próba Hamasu zakończenia wojny na jej warunkach jest całkowicie nie do przyjęcia.

Wyższy rangą urzędnik Hamasu, Sami Abu Zuhri, powiedział agencji prasowej Reuters, że komentarze Netanjahu były „formą politycznej brawury” i pokazały, że chce on kontynuować konflikt w regionie.

Oczekuje się, że w czwartek w Kairze będzie kontynuowana nowa runda rozmów, w których pośredniczą Egipt i Katar, powiedział BBC egipski urzędnik.

Egipt wezwał wszystkie strony do wykazania się elastycznością niezbędną do osiągnięcia pokojowego porozumienia, podało źródło.

Netanjahu odrzucił ten plan jako „iluzję”, co stanowi jaskrawy kontrast do komentarzy Kataru, który określił reakcję Hamasu jako „pozytywną”.

Szkic dokumentu Hamasu, do którego dotarła agencja Reuters, wymienia następujące terminy:

  • Pierwsza faza: Podczas 45-dniowego zawieszenia broni wszystkie izraelskie zakładniczki, mężczyźni poniżej 19 roku życia, osoby starsze i chore zostaną wymienione na palestyńskie kobiety i dzieci przebywające w izraelskich więzieniach. Siły izraelskie wycofają się z zaludnionych obszarów Gazy i rozpocznie się odbudowa szpitali i obozów dla uchodźców.
  • Druga faza: Pozostali izraelscy zakładnicy płci męskiej zostaną przeniesieni do więźniów palestyńskich, a siły izraelskie całkowicie wycofają się ze Strefy Gazy.
  • Trzecia faza: Obie strony wymieniły szczątki i ciała.

Proponowane porozumienie zwiększyłoby dostawy żywności i innej pomocy do Gazy. Pod koniec 135-dniowej przerwy w walkach Hamas powiedział, że negocjacje w sprawie zakończenia wojny zostałyby zakończone.

W ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października ubiegłego roku zginęło około 1300 osób.

Według kierowanego przez Hamas Ministerstwa Zdrowia w odwetowej wojnie Izraela zginęło ponad 27 700 Palestyńczyków, a co najmniej 65 000 zostało rannych.

Siły izraelskie wkraczają do Rafah

Netanjahu potwierdził w środę, że siły izraelskie otrzymały rozkaz przygotowania się do działań w mieście Rafah na południu Gazy, gdzie dziesiątki tysięcy Palestyńczyków uciekło przed walkami.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł, że rozszerzenie konfliktu w Rafah „wykładniczo eskaluje to, co i tak już jest humanitarnym koszmarem” w tym mieście.

„Obawiamy się inwazji na Rafah” – powiedziała BBC Arabic jedna z wysiedleńców na przejściu granicznym w Rafah, w pobliżu granicy z Egiptem.

„Śpimy w strachu, siedzimy w strachu, nie ma jedzenia, jest zimno”.

Komentarze izraelskiego przywódcy były ciosem dla ciągłych wysiłków Ameryki na rzecz osiągnięcia porozumienia, które czołowy amerykański dyplomata Anthony Blinken określił jako „najlepsze rozwiązanie”. „.

Podczas środowej konferencji prasowej Blinken powiedział, że kontrplan Hamasu ma „pewne wyraźne elementy początkowe”. Dodał jednak: „Uważamy, że stwarza to przestrzeń do osiągnięcia porozumienia i będziemy niestrudzenie pracować, aż to osiągniemy”.

Sharon Lifshitz, która znalazła się wśród osób uprowadzonych w południowym Izraelu i zabranych do Gazy 7 października, powiedziała programowi BBC Newshour, że odrzucenie przez Netanjahu warunków zawieszenia broni przez Hamas było „zdecydowanie wyrokiem śmierci dla większej liczby zakładników”.

85-letnia matka pani Lifshitz, Yocheved, została już zwolniona, ale jej ojciec, Odette, pozostaje w niewoli.

„Mój ojciec ma 83 lata, jest wątły i nie może długo wytrzymać” – powiedział.

„Nie wiem, czy premier o nim myśli, czy już myśli, że to on wróci w trumnie”.

Stanowisko Netanjahu uwypukla utrzymujący się zasadniczy rozdźwięk między USA i Izraelem w sprawie przyszłości Strefy Gazy.

Nalega na utworzenie instytucji, w której Izrael sprawowałby ogólną kontrolę nad bezpieczeństwem, a Gazą zarządzałyby lokalne organizacje niezwiązane z Hamasem ani żadną inną grupą.

Wizja przyszłości Waszyngtonu obejmuje horyzont państwa palestyńskiego.

Pilnym pytaniem jest teraz, czy można coś uratować, aby kontynuować negocjacje w celu osiągnięcia kolejnej wymiany zakładników i więźniów oraz humanitarnej przerwy, aby umożliwić większą pomoc dla Strefy Gazy.

READ  Co to jest smartfon AI? Samsung, duże firmy mówią o technologii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *