Zdjęcia pokazują, że martwy robot na Marsie nadal wykonuje pożyteczną pracę dla NASA


W lądowniku InSight NASA na Marsie zabrakło prądu 18 miesięcy temu. Jednak nadal dostarcza agencji kosmicznej przydatnych informacji dzięki zdjęciom o wysokiej rozdzielczości wykonanym przez Mars Reconnaissance Orbiter.

On gra

Lądownik InSight NASA Po przejściu na Marsa może się zrelaksować, ale robot w dalszym ciągu dostarcza agencji kosmicznej cennych informacji.

26 listopada 2018 roku lądownik rozpoczął misję na Marsa: zbieranie danych na temat struktury planety, aktywności sejsmicznej i częstotliwości meteorytów. Następnie w grudniu 2022 r. robotowi zabrakło mocy i przesłał ostateczny obraz. W doniesieniach prasowych m.in. z portalu uznano go za „martwego”. New York Times I Niezależny.

Niedawno Mars Reconnaissance Orbiter zbadał swojego emerytowanego człowieka i przesłał zdjęcie lądownika InSight na powierzchni planety. Chociaż lądownik nie może przesyłać obrazów, sama jego obecność na Czerwonej Planecie nadal dostarcza informacji (nie jest to zamierzona gra słów).

„Badając miejsce lądowania sondy InSight w czasie, naukowcy mogą zobaczyć, jak szybko gromadzi się pył, co pomaga oszacować wiek innych zaburzeń na powierzchni” – podała NASA w poście z 6 maja na swojej stronie internetowej. Konto NASA na Marsie Na X, platformie mediów społecznościowych znanej wcześniej jako Twitter.

„Pająki” na Marsie?: Sonda orbitalna wykonała zdjęcia „pająków” na Marsie w mieście Inków. Ale co to jest naprawdę?

Co się stało z lądownikiem InSight NASA?

Po uruchomieniu w maju 2018 r. wizja — skrót od „Interior Exploration Using Seismic Investigations, Geodesy, and Heat Transport” — przebył z Ziemi na Marsa około 300 milionów mil w ciągu 6 i pół miesiąca.

Lądownik miał ramię robota (z wbudowaną kamerą), za pomocą którego umieszczał sondę temperatury i sejsmometr w celu gromadzenia danych.

READ  Głównymi podejrzanymi w ciemnej materii mogą być małe czarne dziury pozostawione po Wielkim Wybuchu

Według stanu Kalifornia podczas swojej misji wykonał zdjęcia uderzeń meteorytów i ponad 1300 trzęsień ziemi na Marsie. Laboratorium Napędów Odrzutowych.

W miarę postępu misji na panelach słonecznych gromadził się kurz. Jednak robot przetrwał swoją pierwotną misję o dwa ziemskie lata. – poinformował Space.com.

Tuż przed wyczerpaniem się zasilania robota NASA opublikowała w mediach społecznościowych pożegnalną wiadomość od InSight: „Mam naprawdę mało energii, więc to może być ostatnie zdjęcie, jakie mogę wysłać. Ale nie martwcie się o mnie: mój czas tutaj było zarówno produktywnie, jak i bez żadnych wydarzeń, jeśli uda mi się to kontynuować”. Zrobię to podczas rozmowy z moim zespołem misyjnym, ale wkrótce się tutaj rozłączę. Dziękuję, że ze mną jesteście.

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter służy również jako koń pociągowy Wytrzymał ponad dwukrotnie dłużej niż oczekiwano Oczekuje się, że będzie kontynuowany od jego uruchomienia w 2005 roku przez kilka kolejnych lat.

Jak sama nazwa wskazuje, orbituje wokół Marsa i wykonuje zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, w tym zdjęcia doliny na Marsie, która mogłaby rozciągać się od Nowego Jorku po San Francisco, gdyby została umieszczona w Stanach Zjednoczonych.

Materiał filmowy z orbity przedstawiający robota InSight na Marsie pomaga zapewnić kontynuację prac jego partnera.

„InSight więcej niż zasługuje na swoją nazwę” – powiedział. Dyrektor JPL Lori Lishin W chwili przejścia na emeryturę. „Tak, smutno się żegnać, ale dziedzictwo InSight będzie nadal żywe i nadal będzie inspirujące i satysfakcjonujące”.

Wydaje się, że jest to nadal aktualne.

Wkład: Nathalie Nyssa-Alund i Eric Lagata.

Śledź Mike’a Snydera na X i Threads: @mikesnider & com.micegsnider.

O czym wszyscy mówią? Zapisz się do naszego newslettera, aby już dziś otrzymywać najświeższe informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *