Zełenski zwolniony ze stanowiska szefa szpiegów Ukrainy i prokuratora naczelnego | Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski zwolnił szefa potężnej ukraińskiej agencji bezpieczeństwa wewnętrznego SBU i prokuratora generalnego, powołując się na dziesiątki zmowy urzędników w ich agencjach z Rosją.

W niedzielę szef SBU Iwan Bakanow, przyjaciel Zełenskiego z dzieciństwa, i prokurator generalna Iryna Wenediktowa, która odegrała kluczową rolę w śledztwie w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych, zostali nagle zwolnieni, jak wynika z zarządzenia na stronie internetowej prezydenta.

W poście w Telegramie Zełenski powiedział, że zwolnił najwyższych urzędników, ponieważ wyszło na jaw, że kilku członków ich agencji współpracowało z Rosją, co, jak powiedział, dotyczyło innych agencji.

Zełenski zwalnia szefa wywiadu Ukrainy i prokuratora powołując się na współpracę z Rosją – wideo

Powiedział, że wszczęto 651 spraw o zdradę i kolaborację przeciwko prokuratorom i funkcjonariuszom organów ścigania, a ponad 60 urzędników z agencji Baganova i Venediktovej jest obecnie ściganych. Ukraina Na terytoriach okupowanych przez Rosję.

Fala spraw o zdradę stanu podkreśla największe wyzwanie dla rosyjskiej wtargnięcia na Ukrainę, którą Moskwa postrzega jako walkę o przetrwanie.

„Taka seria zbrodni przeciwko podstawom bezpieczeństwa narodowego państwa… stawia bardzo poważne pytania dla zaangażowanych przywódców” – powiedział Zełenski. „Każde z tych pytań będzie miało właściwą odpowiedź”.

Rosyjskie wojska zabiły tysiące, wysiedliły miliony i zniszczyły miasta podczas inwazji na południową i wschodnią Ukrainę.

Nie jest jasne, w jaki sposób Chersoń, południowa, okupowana przez Rosję enklawa, upadła tak szybko w przeciwieństwie do zaciekłej opozycji wokół Kijowa, która skłoniła Rosję do wycofania się i skupienia się na zajęciu przemysłowego centrum Donbasu na wschodzie.

Zełenski odnotował niedawne aresztowanie pod zarzutem zdrady byłego szefa SBU, nadzorującego region Krymu, półwysep zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.

Zełenski powiedział, że zwolnił najwyższego funkcjonariusza bezpieczeństwa na początku inwazji, co, jak powiedział, okazało się teraz uzasadnione. „Zebrano wystarczająco dużo dowodów, aby zgłosić tę osobę podejrzenie o działalność wywrotową. „Wszystkie jego przestępcze działania są udokumentowane” – powiedział.

Baganow został mianowany szefem SBU w 2019 roku, a Zełenski, były komik, jest jedną z szeregu nowych twarzy, które zyskały rozgłos po wygraniu wyborów na początku tego roku.

W odrębnym zarządzeniu, które powołało Zełenskiego Oleksija Symonenkę na nowego prokuratora generalnego, zostało ono opublikowane na stronie internetowej prezydenta.

READ  Czołowy naukowiec twierdzi, że RPA przekroczyła szczyt erupcji Omigronu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.