Zełenski zwolniony ze stanowiska szefa szpiegów Ukrainy i prokuratora naczelnego | Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski zwolnił szefa potężnej ukraińskiej agencji bezpieczeństwa wewnętrznego SBU i prokuratora generalnego, powołując się na dziesiątki zmowy urzędników w ich agencjach z Rosją.

W niedzielę szef SBU Iwan Bakanow, przyjaciel Zełenskiego z dzieciństwa, i prokurator generalna Iryna Wenediktowa, która odegrała kluczową rolę w śledztwie w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych, zostali nagle zwolnieni, jak wynika z zarządzenia na stronie internetowej prezydenta.

W poście w Telegramie Zełenski powiedział, że zwolnił najwyższych urzędników, ponieważ wyszło na jaw, że kilku członków ich agencji współpracowało z Rosją, co, jak powiedział, dotyczyło innych agencji.

Zełenski zwalnia szefa wywiadu Ukrainy i prokuratora powołując się na współpracę z Rosją – wideo

Powiedział, że wszczęto 651 spraw o zdradę i kolaborację przeciwko prokuratorom i funkcjonariuszom organów ścigania, a ponad 60 urzędników z agencji Baganova i Venediktovej jest obecnie ściganych. Ukraina Na terytoriach okupowanych przez Rosję.

Fala spraw o zdradę stanu podkreśla największe wyzwanie dla rosyjskiej wtargnięcia na Ukrainę, którą Moskwa postrzega jako walkę o przetrwanie.

„Taka seria zbrodni przeciwko podstawom bezpieczeństwa narodowego państwa… stawia bardzo poważne pytania dla zaangażowanych przywódców” – powiedział Zełenski. „Każde z tych pytań będzie miało właściwą odpowiedź”.

Rosyjskie wojska zabiły tysiące, wysiedliły miliony i zniszczyły miasta podczas inwazji na południową i wschodnią Ukrainę.

Nie jest jasne, w jaki sposób Chersoń, południowa, okupowana przez Rosję enklawa, upadła tak szybko w przeciwieństwie do zaciekłej opozycji wokół Kijowa, która skłoniła Rosję do wycofania się i skupienia się na zajęciu przemysłowego centrum Donbasu na wschodzie.

Zełenski odnotował niedawne aresztowanie pod zarzutem zdrady byłego szefa SBU, nadzorującego region Krymu, półwysep zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.

Zełenski powiedział, że zwolnił najwyższego funkcjonariusza bezpieczeństwa na początku inwazji, co, jak powiedział, okazało się teraz uzasadnione. „Zebrano wystarczająco dużo dowodów, aby zgłosić tę osobę podejrzenie o działalność wywrotową. „Wszystkie jego przestępcze działania są udokumentowane” – powiedział.

Baganow został mianowany szefem SBU w 2019 roku, a Zełenski, były komik, jest jedną z szeregu nowych twarzy, które zyskały rozgłos po wygraniu wyborów na początku tego roku.

W odrębnym zarządzeniu, które powołało Zełenskiego Oleksija Symonenkę na nowego prokuratora generalnego, zostało ono opublikowane na stronie internetowej prezydenta.

READ  Toblerone wyjmuje Matterhorn z opakowania ze względu na „szwajcarskie” przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *